Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Roman_73 08:07, 27 kwi 2015


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Gardenarium napisał(a)


Buty z kolcami są niewystarczające do tego aby piasek powpadał w otwory, ale warto trawnik nakłuć przed nawożeniem.

Piasek zwykły - piaskowy drobny- nie wiślany

Rób to na zacienionej i wilgotnej.

Podlewanie systematyczne części suchej.

Warto wykonać nakłuwanie czym takim jak w artykule na ostatnim zdjęciu.
Przy okazji przeczytaj to co już napisałam, a na pewno rozjaśni się proces aeracji trawnika.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/306-napowietrzanie-trawnika



Super, Danko, dziekuję za - jak zawsze cenne - informacje.
Faktem jest, że w miejscu gdzie przed nawożeniem użyłem butów z kolcami trawka miała fajny start

Co do piaskowania - piszesz, że tylko na części zacienionej, wilgotnej. OK, powiedz mi jednak proszę, jeśli na pozostałej części podłoże jest twarde i ubite ? nie trzeba tam robić piaskowania? czy zrobić tylko kolcami i troszkę piasku rozsypać delikatnie ?
Nie wiesz, gdzie mozna zakupić taki areator rurkowy ? szukam w internecie, jednakże bez efektu

Pozdrawiam
Roman.
____________________
sarenka 16:27, 27 kwi 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Witam
Ten watek na pewno przeczytam od początku w wolnej chwili, ale juz teraz mam pytanie: na podwórku zostało nawiezionej ziemi jakieś 10 cm (na moje babskie oko), są kawałki gruzu, kamieni, szkieł (to co z wierzchu zostało przeze mnie zebrane). Gleba właściwa tu występująca to gleba ciężka, gliniasta :/ Marzy mi sie trawnik,a tymczasem rośnie tu tylko mniszek lekarski, perz i inne chwasty

Moje pytanie brzmi czy lepiej przekopać ziemie glebogryzaraką (na ciągnikowa podwórko może być za małe),a jeśli tak to na jaką głębokość i co dalej zrobić,żeby nie było tych mleczy wszędzie? Gleba jest wilgotna, jest dużo turkuci.

Czy lepiej zerwać tylko darń i wysypać ze 2 cm dobrej ziemi i wysiać trawę??

Nie mam pomysłu, a chciałabym w tym roku coś zrobić. Będę wdzięczna za rady

nie posiadam wertykupatora,a coś czuję,że tej glebie by sie to przydało. Lubi tu tez rosnąć mech...pewnie należałoby podsypać ziemie wapnem??
____________________
Magda W samym sloncu
waldek727 03:16, 29 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
U Ciebie jest wszystko poza próchniczną, żyzną i urodzajną glebą z której rodzą się ogrody. Gruz, kamienie, szkło, glina, chwasty, ziemne owady, mech. Przecież to wszystko nie nadaje się nawet na podsypkę pod autostrady czy torowiska a Ty chcesz na tym założyć trawnik. Na takie coś to i ja nie mam pomysłu poza pozbyciem się całej przynajmniej 20cm wierzchniej warstwy tego czegoś i nawiezieniem humusu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Roman_73 10:42, 29 kwi 2015


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65

Witam, Danko..

Co do piaskowania - piszesz, że tylko na części zacienionej, wilgotnej. OK, powiedz mi jednak proszę, jeśli na pozostałej części podłoże jest twarde i ubite ? nie trzeba tam robić piaskowania? czy zrobić tylko kolcami i troszkę piasku rozsypać delikatnie ?

I mam do wszystkich gorącą prośbę -
gdzie mozna zakupić taki areator rurkowy, jaki bieliście w sklepie?
albo przyrząd z bolcami, który trez widziałem na Waszej stronie?
pytam, szukam wszędzie, ale bez efektu...
może macie jakąś wiedzę?

Pozdrawiam
Roman.
____________________
kasia 10:56, 29 kwi 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
malaMi napisał(a)
Witam
Ten watek na pewno przeczytam od początku w wolnej chwili, ale juz teraz mam pytanie: na podwórku zostało nawiezionej ziemi jakieś 10 cm (na moje babskie oko), są kawałki gruzu, kamieni, szkieł (to co z wierzchu zostało przeze mnie zebrane). Gleba właściwa tu występująca to gleba ciężka, gliniasta :/ Marzy mi sie trawnik,a tymczasem rośnie tu tylko mniszek lekarski, perz i inne chwasty

Moje pytanie brzmi czy lepiej przekopać ziemie glebogryzaraką (na ciągnikowa podwórko może być za małe),a jeśli tak to na jaką głębokość i co dalej zrobić,żeby nie było tych mleczy wszędzie? Gleba jest wilgotna, jest dużo turkuci.

Czy lepiej zerwać tylko darń i wysypać ze 2 cm dobrej ziemi i wysiać trawę??

Nie mam pomysłu, a chciałabym w tym roku coś zrobić. Będę wdzięczna za rady

nie posiadam wertykupatora,a coś czuję,że tej glebie by sie to przydało. Lubi tu tez rosnąć mech...pewnie należałoby podsypać ziemie wapnem??


mala Mi, wyobrażam sobie co masz na podwórku. Ja po rozbiórce wielkiej murowanej stodoły i budowie garażu miałam tylko wielkie rumowisko. Wywiozłam 30 przyczep gruzu, do tej pory gdy kopię w rabatach wyciągam kawałki szkła i cegieł.
Ja zrobiłam tak: mam mało miejsce ale kolega wjechał traktorem z takim czymś chyba z tyłu i to przekopał na głębokość dobrego sztycha, wybierałam kamienie i cegły dalej, potem nawiozlam 10 przyczep ziemi. Wszystko rozplantowaliśmy to była bardzo ciężka praca. U mnie ziemia to glina i pokłady iłu. Kupiłam trawe, pożyczyłam walec, zamówiłam 3 kubiki piasku i założyłam trawnik zgodnie z instrukcją Danusi. W pierwszym roku nie było szału ale z czasem jakoś poszło. Nie poddawaj się, ja uważam że trawnik pochłoną najwięcej mojego czasu, zdrowia i pieniędzy - choć prawie wszystko robiliśmy sami.
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
kasia 11:04, 29 kwi 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
w tym roku na przełomie marca-kwietnia, kupiłam wertykulator. Nie spodziewałam się, że trawnik po nacinaniu darni będzie wyglądał tak źle. Do tej pory mam łyse placki z którymi nie mogę sobie poradzić. Dosiałam trawy i posypałam ziemia i nic. Następnym razem zabieg ten będę robić jesienią.
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
waldek727 14:14, 29 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Kasiu.
Będziesz odkrywać jesienią system korzeniowy trawnika żeby narazić go na przemarznięcia?
Będziesz uszkadzać mechanicznie trawę aby była bardziej podatna na pleśń pośniegową?
,,Łyse placki" wskazują w którym miejscu trawnik był osłabiony. W tej chwili zdrowa dobrze ukorzeniona trawa ma miejsce na wypuszczenie licznych młodych rozłogów które niebawem zadarnią cały trawnik. Wykonanie dosiewki na nieco większych pustych placach jest jak najbardziej wskazaną czynnością. Przy dalszej prawidłowej pielęgnacji w maju będziesz miała ładny trawniczek.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
sarenka 21:42, 29 kwi 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dzięki za to, że piszecie
U nas około 20-30 cm zostało nawiezione ziemią, w sumie było to kilkanaście wywrotek -ile- to musiałabym zapytać męża. tyle,że ta ziemia nie była kupowana super ze względu na cenę.

Gleba właściwa jaka tu od zawsze była określano tutaj jako "tłustą", rosły tu kiedyś ziemniaki, później były drzewa i krzewy owocowe,a później trzeba było podnieść teren bo woda się podniosła. Widać oszczędność nie była dobrym krokiem...
____________________
Magda W samym sloncu
marbrz 22:56, 29 kwi 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Waldek wie co mówi. Zobacz co ja miałem po wertykulacji 15 marca http://www.ogrodowisko.pl/watek/790-klopoty-z-trawnikiem?page=85 a co jest teraz po 1,5 miesiąca. Fotka z 28 kwietnia.
dziegma 10:05, 05 maj 2015

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 14
Dwa tygodnie temu zrobiłem pierwszą wertykulacje trawnika z rolki, który zakładałem rok temu w marcu.
Zdecydowałem się na nią ze względu na bardzo dużą ilość filcu na trawie.
Czy po dwóch tygodniach trawa nie powinna wyglądać już lepiej, chodzi mi głównie o te słabiej zarośnięte place?




Tak wyglądała zaraz po wertykulacji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies