Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

marbrz 14:57, 08 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Azotu na pewno, być może i potasu też.
leman 17:03, 08 cze 2015


Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 14
ok rozumiem, czyli kupić azotan potasu ??? czy jakiś inny specyfik ?
____________________
Pozdrawiam Marcin :)
Gardenarium 20:45, 08 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Zrób badanie gleby i otrzymasz wynik, czego brakuje trawnikowi. Albo na czuja zastosuj wieloskładnikowy nawóz do trawników. Pędzenie trawy azotem nic dobrego nie wróży, ona nie ma szybko rosnąć a ma być ładna gęsta i zielona.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marbrz 08:43, 09 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Na czuja ja bym nie stosował wieloskładnikowego nawozu, bo jak pisze leman trawnik ma ładny i gesty. Też sugeruję zrobienie analizę gleby a na porost jednak Azot, gdyż jest najważniejszym składnikiem pokarmowym w programie nawożenia muraw. Wpływa na wzrost, rozwój roślin oraz nadaje im żywo zieloną barwę. Dlatego w każdym okresie wegetacji należy odpowiednio dostosować dawki tego pierwiastka. Jest on podstawowym składnikiem wielu niezbędnych substancji dla rozwoju i funkcji traw. Spróbuj użyć dawki 1 kg na 100 m2 saletrzaku. Zawiera 27% azotu, więc optymalnie i obserwuj trawę.
Gardenarium 09:11, 09 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
leman napisał(a)

Hey trawnik 5 letni...
a mam jeszcze jedną sprawe do Was
bo trawkę mam gęstą ale bardzo wolno mi rośnie....po podlewaniu i opadach robi się ładna zielona, ale słabo ze wzrostem. Coż możecie poradzić, może brakuje jej jakiegoś składnika ???

Pozdro


A gdzie on napisał że ma ładny i gęsty?
Napisał że po opadach robi się ładna zielona ...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marbrz 10:02, 09 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Gardenarium napisał(a)


A gdzie on napisał że ma ładny i gęsty?
Napisał że po opadach robi się ładna zielona ...


leman napisał w kolejności: mam gęstą, wolno rośnie, po dostarczeniu wody jest ładnie zielona. Chce by rosła więcej i szybciej. Lekarstwo na to przedstawiłem wyżej.
Zapewniam, że trawnikowi na 100% nic się nie stanie złego, chyba że się potknie i wywali cały siewnik nawozu w jednym miejscu.
Roman_73 12:37, 09 cze 2015


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Gardenarium napisał(a)


Zrób badanie gleby i otrzymasz wynik, czego brakuje trawnikowi. Albo na czuja zastosuj wieloskładnikowy nawóz do trawników. Pędzenie trawy azotem nic dobrego nie wróży, ona nie ma szybko rosnąć a ma być ładna gęsta i zielona.


Witam.
A ja mam pytanie - w jaki sposób mozna zrobić badanie gleby ?
Pozdrawiam
Roman.
____________________
marbrz 13:11, 09 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Opisałem to na stronie: http://www.ogrodowisko.pl/watek/1874-jaki-nawoz-na-trawnik?page=18 jak wykonać pobranie i gdzie wysłać próbki.
Gardenarium 21:59, 09 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może się stać, jak będzie w glebie za dużo azotu.

Najpierw będzie cieszył oczy i owszem zielony, rosnący jak szalony, koszenie co 3 dni, a potem niestety zrzednie i zbrzydnie.

Potem choroby grzybowe i zamieranie trawnika. A jak zamieranie to trawnik wyprą chwasty.

Takie objawy daje nadmiar azotu, więc najpierw badanie gleby a dopiero nawożenie.
Cofam wypowiedz aby dawać wieloskładnikowy na czuja. Po co pędzić trawnik i latać z kosiarką skoro trawa jest gęsta i zielona? Ma rosnąć aby rosnąć?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marbrz 08:42, 10 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
@Gardenarium. Jest dokładnie jak Pani mówi. Co za dużo to nie nie zdrowo. I najważniejsze jednak jest to by dostarczać trawie to co jest jej niezbędne, czyli wartości wynikające z obliczeń po badaniu gleby. Ja też nie zalecam nikomu by wysiewał sam azot (proszę zobaczyć posty z 1 wątku kłopoty z trawnikiem) i sam też nie sieję go samego tylko wg zamieszczonej na str 97 rozpiski, której schemat jest w moim podpisie. Jest tam wszystko co potrzeba trawie N,P,K,Fe,Ca w odpowiednio dobranych działkach. Z obserwacji forum i problemów wynikających na trawnikach u ludzi widać jednak, że największym problemem jest utrzymanie stabilnego nawożenia Azotowego. Proszę zobaczyć wyniki pomiarów gleby gdzie wartości N zamiast średniego 125 wynoszą 7-9 przy dawce na 1 ar. Celowo podpowiadam wtedy stosowanie płynnego azotu na szybsze zregenerowanie tego pierwiastka, które potem trzeba uzupełniać doglebowo.
Dziwi mnie także na forum pewien brak skuteczności w tym co się pisze i realizuje podczas prac nad trawnikami. Np. cyt. regularnie koszę co 4 dni trawnik i nawożę co 3 lub 4 koszenie, czyli praktycznie co 12-16 dni powinno być nawożone, a piszą ludzie że nie wolno nawozić częściej niż co miesiąc i raz w miesiącu nawożą. To jak to w końcu jest?.

Sytuacja u mnie sprzed 2 dni. Trawnik nawieziony poza innymi pierwiastkami w innych terminach, dawką 4,5 kg na 300m2 saletrzaku - 25 maja. W poniedziałek rano 8 czerwca kolor trawnika zmienił się diametralnie z ciemno zielonego na ledwo seledynowy. Dostał z wieczora 2 kg saletrzaku i 1 kg mocznika, w nocy kopa od 2 godzinnego deszczu i dziś znów rano cieszę oko piękną błyszczącą zielenią. Po raz pierwszy w historii zabawy z trawnikiem udaje mi się utrzymać murawę w takim stanie dzięki Waldkowi, który zmusił mnie do zrobienia analizy gleby i późniejszej "zabawy" przesuwania nawożeń konkretnie do tak lichej i przepuszczalnej gleby.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies