Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie wyczarować mi ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie wyczarować mi ogród

Viola 23:42, 20 wrz 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Marcin89 napisał(a)
Jak ja uwielbiam takie widoki jak świeżo przekopana i wyrównana rabata .


____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Sonka 18:55, 21 wrz 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2267
Violu, darń wykorzystaj do podwyższenia rabat, odwróć i zostaw na glebie czy trawie, możesz lekko przysypać, ja teraz tak robię, nie ma problemu a i jednocześnie rabata zostaje troszkę podwyższona, bo butwiejąca trawa użyźni Ci podłoże do nasadzeń.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Iwk4 20:37, 21 wrz 2014


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Viola napisał(a)


Dereń na rabatce schował się za ambrowcem - dereń już zrobił się różowy, ambrowiec udaje, że to dopiero środek lata.

Faktycznie Violu ambrowiec zielony Ale noce jeszcze ciepłe, drzewa przy drogach też jeszcze słąbo się przebarwiają. Jak się przebarwiać będzie, daj mi znać.
____________________
Ogródek Iwony II
Viola 21:21, 21 wrz 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Sonka napisał(a)
Violu, darń wykorzystaj do podwyższenia rabat, odwróć i zostaw na glebie czy trawie, możesz lekko przysypać, ja teraz tak robię, nie ma problemu a i jednocześnie rabata zostaje troszkę podwyższona, bo butwiejąca trawa użyźni Ci podłoże do nasadzeń.


Krysiu, w miejscach, które będą czekały na nasadzenia do następnej wiosny, tak właśnie robiłam. Tylko tam gdzie chcę coś dosadzać wyrzucałam te kwadraty darniowe i przekopywałam ziemię trochę, aby już była trochę przygotowana. Darń wytrzepaną częściowo z ziemi wrzucałam do kompostu, ale jak Waldek napisał, że ziemi nie należy wrzucać to zaczęłam wywalać na pole po sąsiedzku. Sama nie wiem. Pozdrawiam Cię serdecznie!
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Viola 21:23, 21 wrz 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Iwk4 napisał(a)

Faktycznie Violu ambrowiec zielony Ale noce jeszcze ciepłe, drzewa przy drogach też jeszcze słąbo się przebarwiają. Jak się przebarwiać będzie, daj mi znać.


Ok, dam znać, będę obserwacje prowadzić
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Toszka 22:44, 21 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja wrzucam darń z ziemią, mało tego - trawę z koszenia (której nie mam jak, ani czasu przesuszać) też przesypuję cienką warstwą ziemi, lichej ziemi. I powiem więcej - zdziwiłam się jak Waldek napisał, że dżdżownicom nie potrzebna ziemia w kompostowniku... mam zupełnie inne obserwacje - w grudach ziemi (w kompostowniku) znajduję bardzo dużo dżdżownic...I jak przesiewam kompost (dla oddzielenia frakcji i nieprzerobionego materiału) to grudki/grudy ziemi rozbijają się w sicie i mieszają z kompostem. Nie hoduję dżdżownic...a produkuję dla swojego ogrodu kompost/nawóz i wzbogacacz gleby. W hodowli dżdżownic faktycznie nie dodaje się ziemi, a jedynie materię organiczną, czyli obornik i... rozdrobnione owoce...oraz liscie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Viola 07:22, 22 wrz 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Toszka, będę w takim razie wrzucac darń do kompostu. Pozdrawiam z początkiem tygodnia
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Toszka 09:21, 22 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Voilu, nie dajmy się zwariować z tym kompostem - nie wrzucamy tylko chwastów z nasionami (ja odcinam), a zdrewniałe patyczki czy gałązki trzeba rozdrobnić (w rozdrabniaczu jak ktoś ma) lub pociąć na 2-5cm. Wrzucam gałązki tujowe, cisowe, darń. Ważne by pamiętać, że skoszoną trawę lub opadłe liście sypać cienką warstwą i przesypać ziemią po to by nie zbijały się w wielkie gnijące, pleśniejące grudy. Od czasu do czasu dorzucamy obornik, mączkę bazaltową. Jak mamy dżdżownice to kompostu nie przerzucamy. Jak dżdżownic nie ma, to trzeba co jakiś czas przerzucić by napowietrzyć i przemieszać warstwy.
Jeśli coś nie zdąży się przekompostować to przecież kompost przed użyciem trzeba przesiać (używam plastikowej skrzynki, takiej np. na warzywa) i wtedy drobna, przekompostowana frakcja przeleci, a to co nie przerobione zostaje w skrzyneczce i wrzucam jako warstwę na świeży kompost. Ta większa frakcja robi za starter, szczepionkę dla nowej partii. I wsio.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kosolka 09:24, 22 wrz 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Toszko, pozwoliłam sobie twoje słowa skopiowac do siebie, tak ku pamięci. Pozdrawiam!!!
____________________
Ola Kosolkowa pasja
Marcin89 10:00, 22 wrz 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2566
A co powiedzielibyście o tzw. starterach, czy przyspieszaczach kompostowania?? Występują w postaci proszku albo płynu.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies