Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?

Kamajla 13:05, 15 lis 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
Toszka, a skoro jesteś już na "czacie", to co powiesz na "kompost" z liści dębu? podobno dobry pod rh?
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
Kamajla 13:08, 15 lis 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
i jeszcze znalazłam taki przepis na:
Kompost - domowa szczepionka z drożdży

Aby na kompost nie trzeba było czekać rok lub dłużej, trzeba go zaszczepić pożytecznymi mikroorganizmami. Szczepionkę, zwaną też aktywatorem, można kupić w sklepie albo w prosty sposób zrobić np. z drożdży.

Pożyteczne mikroorganizmy w kompoście to m.in. grzyby i bakterie. Im są bardziej różnorodne, tym szybciej rozkładają resztki. Dzięki temu kompostownik zapełniony wiosną można opróżnić już jesienią, a nawet - jeśli dużo w nim było trawy - wcześniej.

Bardzo prosty i tani starter do domowego wykonania znalazłam przed laty w "Działkowcu" (nr 7-2006) w artykule dra Dariusza Wacha z Akademii Rolniczej w Lublinie. Polecam

Przepis na szczepionkę do kompostu z drożdży

Składniki
10 dag drożdży (mogą być przeterminowane)
1 szklanka cukru
10 l ciepłej wody, np. nagrzanej przez słońce


Wykonanie
1. Drożdże włożyć do wiaderka i zasypać cukrem. Można składniki podziobać np. patykiem.

2. Po mniej więcej godzinie drożdże rozpuszczają się w cukrze i zaczynają szybko rosnąć.

W oryginalnym przepisie było 3 razy więcej cukru. Szklanka jednak wystarcza - drożdże zawsze pięknie rosną.

3. Zalać wodą rozpuszczone w cukrze drożdże i wymieszać patykiem. Woda nie musi być czysta, z kranu. Można użyć deszczówki albo wody pozostałej po myciu warzyw czy owoców. Na zdjęciu poniżej jest wykorzystana woda z mycia doniczek po rozsadzie.

Woda z recyklingu jest lepsza niż kranówka. Do szczepionki dostarcza się bowiem dodatkowo różnorodnych bakterii.

4. Po wymieszaniu wlać wszystko do kompostownika. Zaletą szczepionki drożdżowej jest przyjemny zapach. Poza tym nie zwabia ona much (w odróżnieniu np. od szczepionki z gnojówki pokrzywy).

źródło: http://niepodlewam.blogspot.com/2014/06/kompost-domowa-szczepionka-z-drozdzy.html

ja dopiero na wiosnę zacznę przygotę z kompostowaniem i chętnie skorzystałabym z tego pomysłu...
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
Malgosik 13:35, 15 lis 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
no to ja chyba żytni zakwas też mogę wykorzystać?????
toż to naturalne drożdże
tylko jak jest zimno, to one nie będą się mnożyć i co dalej?
____________________
Ogród na glinie
Kamajla 13:45, 15 lis 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
ale ja teraz nie... wiosną i wyczytałam, że na jesień powinien być już w miarę ok, zwłaszcza jak będzie dużo trawy
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
Agatan24 13:57, 15 lis 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Ale cudnie się u Ciebie zapowiada,a synek przesłodki.

Pozdrawiam.
Powodzenia w realizacji projektu.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
Iwk4 21:08, 15 lis 2014


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Kamajla napisał(a)


Tak, Toszka mi się bardzo podoba i oczywiście ciekawa jestem od czego ta Toszka. A imię Iwona zostało odczarowane przez Iwonkę z "Ogródka Iwony", wcześniej miałam niemiłe wspomnienia z dzieciństwa... A teraz jeszcze druga taka fajna Iwona

Oj, Kamilko, ale mi miło.
Czasami ktoś sprawi, że potem mamy uprzedzenia do danego imienia.

Też jestem ciekawa Toszki. Nie dość, że imię tajemnicze (znalazłam u Skuli), to zna się na tylu rzeczach i tyle mądrych rad udziela, jakby pracowała w dziedzinie pokrewnej ogrodnictwu. Szkoda, że wątku nie ma swojego, bo jak wiatru Toszki trzeba szukać

Kamilko, przeczytałam o tych drożdżach, na wiosnę chyba spróbuję. Czasami wylewałam na kompost stare drożdże, bo myślałąm, że jak ma coś tam robić, to czemu ich tam nie wyrzucić ?
____________________
Ogródek Iwony II
jazzy 21:15, 15 lis 2014


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Macham
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Toszka 21:22, 15 lis 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kamajla napisał(a)
Toszka, a skoro jesteś już na "czacie", to co powiesz na "kompost" z liści dębu? podobno dobry pod rh?


Dziś już u kogoś pisałam o dębowych liściach....hm, przyjaciółka skleroza...u kogo to było?
Liście dębu długo się kompostują (przez "nawoskowaną" powłokę trudno namakają) i zakwaszają. Ja obficie sypię jako zimową ściółkę pod rodki, azalie i hortki.
Można wrzucić do worków, zlać roztworem mocznika 5%, ew. dorzucić kompostu, startera do kompostu... Zlać nieco wodą, worek zawiązać, podziurawić widłami i do wiosny zapomnieć.
Można zmieszać z korą, obornikiem i przyszykować jako ściółkę pod kwasoluby. Liście dębowe i igły iglaków cenię sobie bardzo... może bardziej ode mnie moje azalie, rodki i takie tam jeszcze kwasoluby....ot, borówki choćby
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 21:41, 15 lis 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeszcze dodam odnoście tzw. starterów (w tym wspomniany zaczyn)
Otóż bez powietrza, ciepła i wilgoci nic nam nie pomoze. Dobry "materiał" systematycznie przerzucany błyskawicznie przerobi się na kompost. Kilka razy w wątkach pisałam o kompoście w 18 dni - warunek dobre ułożenie warstw i od 3 dnia codziennie przerzucanie z zewnątrz do środka. To dopiero jest cud natury - ze "śmieci" kawał porządnej "złota" góry
Powtórzę też kolejny raz - najnowsze badania wykazały, że pełnowartościowy kompost mamy już po ok. 9 miesiącach (przy niezbyt intensywnym przerzucaniu, które to stymuluje pracę mikroflory). Kompost powyżej 1 roku zaczyna się mineralizować i traci wiele wartości organicznych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
lindsay80 21:45, 15 lis 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
wspaniałe porady dajecie, na pewno skorzystam.
Produkty na kompost zaczęłam gromadzić kilka miesięcy temu robiąc zwykła pryzmę w kąciku działki, teraz czekam na kompostownik, który robi się aktualnie dla mnie z drewna, wtedy przerzucę to co dotychczas zgromadziłam i dodam tego magicznego eliksiru.
Liście dębu też mam po sąsiedzku więc muszę ich nazbierać skoro tak fajnie robią Rh i azaliom, ale fajnie, że ta natura daje nam tyle dobra
Pozdrawiam dziewczyny
____________________
Tu ma być ogród :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies