Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Gardenarium 21:42, 06 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie warto.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katiaxx 08:33, 16 mar 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Jaka jest optymalna odległość między drzewkami ok 100 cm - czytam w necie że 25 cm, inni podpowiadją że 40 cm a nawet 50 cm, zgłupiałam
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katarzyna_z_... 11:40, 20 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13


Mam pytanie o żywopłot grabowy. Przeczytałam ten wątek i już wiem, że popełniłam błąd zaraz po posadzeniu. Niestety dopiero w tym roku trafiłam na ogrodowisko. Posadziliśmy wiosną 2014 roku około 50 mb żywopłotu grabowego wzdłuż płotu. Przycięłam po posadzeniu. Ładnie się przyjął. Ale chcąc mieć "bardziej naturalnie", jak w lesie, pozwoliliśmy pomiędzy grabami rosnąć trawie. Teraz jest problem, bo bardzo trudno się tę trawę przycina- ani podkaszarką ani kosiarką między graby nie wjadę a trawa rośnie szybko, dodatkowo panoszy się wyka która zaczyna oplatać graby zagłuszając je. Zastanawiam się nad dwoma opcjami:

- kupić nożyce do trawnika i ciąć dokładnie między grabami utrzymując niską trawę pod żywopłotem
- usunąć trawę i albo pozostawić ziemię i usuwać chwasty, albo wyłożyć korą (czy nie zakwasi żywopłotu). Pierwsza opcja będzie mniej czasochłonna i łatwiejsza, do drugiej nie wiem jak się zabrać - bo przekopać tego nie mogę bo pouszkadzam graby. Pozostaje wyrywanie trawy ręcznie? Proszę o poradę


Kasia
____________________
anitan 11:44, 20 mar 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
chyba lepiej wyrwać chwasty i czymś wyściółkować. Ja też będe miała podobną kwestię. W weekend sadzę żywopłot. Ale u mnie będzie dalej od siatki rósł, żeby go ciąć po obu stronach. Jak to będzie wyglądało u Ciebie? Masz dostęp od drugiej częsci siatki?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
katarzyna_z_... 12:01, 20 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Posadziłam za blisko płotu (ok 20-30 cm), ale z tego co wiem, sąsiad nic już po swojej stronie nie chce sadzić, więc chyba się z nim dogadam żeby przycinał po swojej stronie to co wystaje. Dzięki temu, że nic nie posadzi będzie miał za darmo fajną zasłonę która jemu się podoba, więc mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko cięciu
____________________
anitan 12:13, 20 mar 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
a to co innego! dobry układ
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
katarzyna_z_... 12:35, 20 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Właśnie pooglądałam piękny żywopłot grabowy Madzenki Też będę ciąć 3 razy w roku, żeby się zagęścił, bo na razie był cięty tylko po posadzeniu. Madzenka pisze, że tnie w lutym, na przłomie maja i czerwca oraz na przełomie lipca i sierpnia. Luty przegapiłam, więc czy mogę ściąć na przełomie maja i czerwca?
____________________
Pszczelarnia 13:12, 20 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Możesz ciąć.

Trzeba wypielić z trawy, najlepiej widełkami. To nie jest trudne, bo trawa to nie perz. Pilnować, żeby trawa od sąsiada nie przerastała. I powstały pasek z grabami wyściółkować czymkolwiek.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katarzyna_z_... 13:19, 20 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Dziękuję za poradę. Chyba spróbuję wypielić.
____________________
Gardenarium 16:20, 20 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zakop krawężnik chodnikowy od sąsiada, bo twoja robota nic nie będzie warta.

Powinnaś była zrobić tak:

- usunąć trawę na szerokość rabaty
- zakopać krawężnik lub cokolwiek co by chroniło, albo powinien być fundamencik (podmurówka)
- użyźnić glebę
- posadzić żywopłot
- podlać
- wyściółkować korą (przekompostowana nie zakwasi nic tobie)

Zrobiłaś na odwrót, więc pozostaje wykopać graby i po robocie posadzić znowu.
Albo od sąsiada zakopać krawężnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies