Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Gardenarium 12:53, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, nie pokłócą się chociaż nie pasują do siebie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malgol 12:55, 07 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
ZrozumiałamDzięki
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
skarabeusz 19:20, 16 kwi 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Gardenarium napisał(a)

Masz rację Pinivit jest do nawożenia dolistnego i ja tak go stosowałam, nie lałam w korzenie.
Źle poradziłam, żebyś podlewał. Ale pewnie byś nie zaszkodził, choć pewna nie jestem. Zapytam u producenta.

Źle interpretujesz natomiast stężenie. Lejesz 30 ml. na 10 litrów wody, na 1 litr bo je po prosty spalisz



Pinivit do oprysków. Szukałam jak to z tym stężeniem. Danka napisała, że 30ml na 10 litrów.
Czy to nie za mało? Napisano, dla roślin starszych- stężenie 1:25 , znaczyłoby że na 10 litrów jest 400ml.
No to jak to jest????
30 ml a 400ml to chyba spora różnica.

Sposób stosowania nawozu PINIVIT:

Nawóz płynny PINIVIT stosuje się opryskując rośliny iglastych (igły, łuski) przy użyciu opryskiwacza do ochrony roślin stosując możliwe drobne rozpylanie, co zapewni równomierne naniesienie nawozu.

Stężenie roztworu użytkowego zależy do gatunku i wieku roślin i najczęściej wynosi 2 - 5%.

Optymalne stężenie dla młodych (2 - 3 tyg.) roślin świerk, sosna i modrzew wynosi 1:30 - 1:35.

Dla roślin starszych stężenie można zwiększyć stosując roztwór 1:20 - 1:25.

Dla roślin: jodła i daglezja stosuje się roztwór mniejszym stężeniu, tzn. 1:40 - 1:50.

____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Kacper90 23:10, 10 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 5
Mam pytanie odnośnie nawożenia drzew oraz krzewów. Posiadam Polidap. N P S 18-46-5, sól potasową, saletrę amonową oraz fosforan (fosforan dokładnie nie pamiętam w jakiej postaci ale muszę to sprawdzić). Czy mogę wykorzystać te nawozy do nawożenia drzew i krzewów w ogrodzie? Chciałem ich użyć zamoast polifoski lub azofoski które musiałbym kupić a te wymienione akurat mam. Stwierdziłem że najpierw zapytam zanim ich użyje. W jakiej kolejności ich używać oraz jakie proporcje stosować? Czy mogę np teraz użyć Polidapu i wymieszać go z fosforanem i solą potasową a za tydzień zastosować saletrę? Ogólnie rzecz biorąc czy wymienione nawozy mogę użyć w ogrodzie, jeśli tak to w jakich dawkach oraz jaki będzie efekt (czy uzyskam efekt porównywalny z użyciem azofoski bądź polifoski?
Oraz drugie pytanie:
Czy ``młode'' drzewa dwuletnie mogę traktować w nawożeniu jak pozostałe które już rosną długi czas oraz co z drzewami i krzewami które dopiero co posadziłem? Jak i kiedy je nawozić?
Kacper90 23:02, 11 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 5
Czy mógłby mi ktoś pomóc z tymi nawozami?
Gardenarium 07:30, 12 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te nawozy są stosowane przez rolników w sadach i w dużych uprawach zbozowo-warzywnych. Myslę że do małego ogrodu można stosować. Ale ozdobnym.

Tylko zrób to właściwie. Nie nawal kupy nawozu pod pieniek i jeszcze jeśli szmata leży to już będzie masakra. Nawóz rozsyp po obrębie korony, delikatnie zmieszaj z glebą i podlej aby się rozpuścił.

Dwuletnie drzewka można nawozić, świeżo posadzonych - nie.

Tylko powiem tak, jaki jest sens nawożenia chemicznego skoro masz jeść owoce? Czyli spożywać będziesz czystą chemię, Więc po co masz ogród?

Ogród jest dla nas, aby zrywać ekologiczne owoce i warzywa a nie pędzone tak jak w produkcji wielkotowarowej?

Jeśli to ozdobne drzewa - ok, ale jeśli użytkowe, zalecam kompost, obornik granulowany, ściółkowanie próchnicą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monika1977 09:18, 12 maj 2016

Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 18
Czy na nowo powstającej rabacie można o tej porze roku rozłozyć obornik i przykryć korą czy lepiej zrobić to jesienią?
____________________
Monikaogródeczek
skarabeusz 10:05, 12 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
monika1977 napisał(a)
Czy na nowo powstającej rabacie można o tej porze roku rozłozyć obornik i przykryć korą czy lepiej zrobić to jesienią?


Obornik świeży wykorzystuje się tylko w trakcie zakładania rabat - nie można go stosować bezpośrednio przed posadzeniem czy wysianiem roślin. W listopadzie należy przekopać go z wierzchnią warstwą ziemi. Obornik przefermentowany stosuje się na wiosnę mieszając go z ziemią.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
monika1977 12:46, 12 maj 2016

Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 18
Czyli jeżeli jeszcze nie posadziłam roślin,a obornik mam przefermentowany to powinnam na całej rabacie wymieszać go z ziemią,czy w dołki pod roślinami go wrzucić i wymieszać ,a następnie sadzić?
____________________
Monikaogródeczek
Kacper90 14:06, 12 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 5
Wiem że to nawozy rolnicze bo sam ich używam w uprawach wielkopowierzchniowych warzyw.
Wpadłem na pomysł żeby ich użyć w ogrodzie do zasilenia drzew i krzewów ozdobnych zamiast azofoski, polifoski itp. Tylko pytanie w jakich proporcjach je mieszać i ile wysiewać i czy efekt będzie taki sam jak przy użyciu azofoski?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies