Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Mazan 13:06, 19 gru 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Możesz sprawdzić pH, ale oprócz tego, co napisała Gardenarium przyczyną może być też niedobór światła, co jest normalne podczas kompostowania w pojemnikach lub kompostownikach umieszczonych w miejscach zacienionych i okresowo przesuszanych. Wówczas można uzyskać nawet próchnicę kwaśną o niewielkiej wartości, fachowo zwaną próchnicą surową lub leśną.


Pozdrawiam

____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 14:18, 19 gru 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mazan, a jak sprawdzic wartosci takiego kompostu?Zaraz zmierze ph. Faktm pojemniki sa zamkniete ale maja dostep powietrza. Przesuszany nie byl na pewno, staralam sie podlewac ale tez by nie przesadzic.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 14:52, 19 gru 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
6,4, wiec chyba nie jest za kwasny?
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 17:47, 19 gru 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Odczyn świadczy o próchnicy "słodkiej". Wiedziałem o tym, gdyż pisałaś o dżdżownicach, a one nie wystąpią przy niskim pH. Chciałem Ci zobrazować jak trudno jest uzyskać próchnicę surową, czyli kwaśną. Kolor substancji /próchnicy/ zależny jest od intensywności światła ponieważ związki chemiczne zawarte w próchnicy zmieniają barwę w zależności od natężenia oświetlenia i choćby po tym można stwierdzić w jakich warunkach jest kompostowany materiał.
Na marginesie: próchnica surowa ma pH w granicach 3,5 - 4,2, a w takich warunkach dżdżownic nie spotkasz.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 19:47, 19 gru 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
No ok. Czyli kompost jest dobry, nawet jezeli jest brazowy? Dzdzownic w dolnych partiach juz malo, im wyzej tym ich oczywiscie wiecej.
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 20:38, 19 gru 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Brak dżdżownic oznacza, że nie mają tam co przerabiać, przechodzą w rejony gdzie jest substancja nadająca się do konsumpcji. Kompost ma to do siebie, że nieważny jest jego kolor lecz jego odczyn, a zasobność zależy od tego, czym napełniłaś kompostownik.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 05:48, 20 gru 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
O dzdzownicach to wiem Czyli jezeli odczyn jest ok, to wszystko w porzadku Napelnialam bardzo roznorodnie.Wiekszosc rozdrabnialam. Ale marzy mi sie taki kompost jak czasem na fotkach.Czarny, luzny I sie zastanawiam, jak go uzyskac. Wszedzie pisza o przykrywaniu kompostem jakas warstwa, by chronic przed uciekaniem ciepla,przed deszczami. Przeciez wtedy tez nie bedzie dostepu swiatla a jezeli tak, to tylko do zewnetrznych warstw. Wiec jak uzyskac taka ciemna ''ziemie''?
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 08:15, 20 gru 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Przyczyna może być prozaiczna. Podobny efekt daje zachwiany stosunek C:N, tzn im więcej węgla w stosunku do azotu kolor wyjściowego produktu jaśnieje, nadmiar azotu, mimo że przyśpiesza proces zwiększa też fermentację, a to daje kolor ciemny, brunatny do niemal czarnego.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 08:33, 20 gru 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Hmm, nie mam w nim ani za duzo galazek (raczej malo, galazki raczej rozrabniam i rozrzucam po rabatach) ani siana, slomy czy innych suchych rzeczy.Wiekszosc to odpadki kuchennem trawa, resztki roslin z ogrodka warzywnego. Wiec w sumie powinno byc w nim duzo azotu.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 12:52, 20 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym się specjalnie kolorem nie przejmowała. Każdy kompost jest dobry dla ogrodu i może mieć kolor zarówno brązowy (jasny czy ciemny) i prawie czarny.

W moim zawsze jest dużo zielonych chwastów (bez nasion), odpadków z warzyw, a więc dużo masy zielonej i kolor ma taki

Dla przyspieszenia rozkładu dodaję proszek Komposter Radivit. W pół roku jest taki kompost przy jednorazowym przerzuceniu







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies