Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród nie tylko bukszpanowy - część III

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród nie tylko bukszpanowy - część III

miskka 21:03, 03 sie 2016


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Danusiu, chciałabym poprosić o poradę? Pisałaś, że po sesji z Panią Dorotą miałaś podniszczony trawnik - w jaki sposób robisz regenerację zdeptanego trawnika? Mam podobnie po urlopie i kilku dniach zaciętych meczy siatkarskich i badmintonowych w kilku miejscach mocno został zniszczony. Co radzisz? Polewać - to wiem co jeszcze? Dosiewka?
____________________
Gardenarium 09:09, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mój trawnik był "przygnieciony" ale to normalne po przewaleniu się tylu ludzi ze sprzętem. Najpierw zrobiłam "podnoszenie" trawy grabiami plastikowymi, odwrotną stroną. Potem poczekałam dzień żeby wstała, następnie skosiłam o jeden stopień niżej i posypałam próchnicą odkwaszoną leciutko, ręką. To wszystko. Parę dni temu nawiozłam i podlałam.

Trawnik odżył, jedynie pod bukiem mam mocno zacienione i tam trawnik nie wygląda doskonale. Nie ma po prostu słońca. Zastanawiam się nawet nad zlikwidowaniem go w tym rejonie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:18, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dominika_ napisał(a)


Ja rozumiem, ale Ty jako fachowiec z tak bogatym doświadczeniem jak sadzisz w takich terenach?


Jeśli widzę glinę i to wielką glinę to uciekam z takiego ogrodu, bo przedsięwzięcie wymaga "głębszego zagłębienia się" . Jeśli nie ucieknę to:

Znaczy najpierw myślę:

- czy jest potrzeba robienia podwyższonych rabat? - z reguły zawsze jest
- robię przemieszanie gliny mocnym sprzętem z materią organiczną i piaskiem celem stworzenia jednolitej, rozdrobnionej gleby, wyżej niż poziom trawnika
- myślę, czy trzeba budować odwodnienie na brzegu rabaty? - z reguły zawsze trzeba
- patrzę, czy jest gdzie odprowadzić wodę z odwodnienia? (budowa studni chłonnej lub biobloków)
- dołek kopię dużo większy, na dnie dołka wiercę dziurę, a pod drzewa przewiercam się wiertnicą do piasku, w powstałą dziurę sypię kamienie, na kamienie włóknina (lub odwodnienie załatwi sprawę)
- roślina wsadzona w glinę w dołek - nawet jeśli zostanie zaprawiony dobrym podłożem, będzie funkcjonował jak "garnek" nabierze wody i roślina wcześniej czy później się zatopi, korzenie w wodzie stagnującej więcej niż 2 dni zaczynają zamierać, a z nimi cała roślina.

Pytanie: czy ta glina jest właśnie taka jak mówię? Nie wiem. Nalej w dołek wody i zobacz, czy stoi czy wsiąka.

Z reguły mój kosztorys - mądry, bo uwzględniający te wszystkie działania, jest zawsze wyższy i wygrywają takie firmy, jak opisujesz. Jednak, czy jest to dobre dla ogrodu i jego właściciela, gdy po zainwestowaniu ogromnych finansów wszystko pada? I ogród jest do zrobienia od nowa? Nie wiem, oceni to inwestor, gdy mu wszystko padnie, albo większość.

Wtedy nie poprawiam takich inwestycji po kimś. No może raz mi się zdarzyło, ale właściciele sami robili i zatopili majątek na cisy. Potem naprawiliśmy stan rzeczy i ogród do tej pory daje radość, a ja mam co jakiś czas w nim dosadzanie. Ale woda odpływa. Wszystko rośnie.

To ten ogród http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-przy-dworku

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:22, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bozaj napisał(a)

Danusiu, a te jeżówki to jak się nazywają?


Echinacea purpurea, zwykłe, najzwyklejsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:23, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Basilikum napisał(a)
Dominiko ja mysle, ze glebokosc i szerokosc dolka okresla klient i to on ma zawsze racje


Tu nie chodzi nawet o tę głębokość i szerokość, a o to czy z dołka odpływa woda po nalaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:25, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zielona napisał(a)
Hmm... fajnie jest być Twoją Przyjaciółką
Czy każda kawka z Tobą łączy się z bezcennymi poradami ogrodowymi?






Tak, zawsze to wychodzi na dobre ogrodowi. Jeśli ktoś uważnie słucha
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dominika_ 09:39, 04 sie 2016


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Widzisz Danusiu, czyli jest tak jak myślałam. Firma chce zrobić szybko i po najniższej linii oporu. Nie mój ogród nie będę się też wtrącać, w końcu co ja tam mogę wiedzieć o ogrodzie skoro Pan, który to robi jest fachowcem bo ma firmę
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
Gardenarium 10:00, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Też tak uważam, ogrodnictwo to nie tylko kopanie dołków, wsadzenie krzaka i o zgrozo...położenie szmaty. Skoro nawet ostatnio Monty Don w jakimś odcinku "Marzenia w małych przestrzeniach" - położył szmatę, naciął krzyżyki i sadził tęgosze...no to ja zwątpiłam.,... i to bardzo...w Monty'ego.

Radzę się nie wtrącać. Zwłaszcza że to nie Twój ogród.

Długofalowe działania nie są popularne, każdy idzie na łatwiznę i po najmniejszej linii oporu jak to mawiają. Ale ogrodnictwo to nie jest zawód dla leniwych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:04, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W ogrodach cienistych i półcienistych, jak mój, zawsze są problemy związane z ciasnotą, brakiem słońca, brakiem przewiewu. Ale dzięki miłości do roślin i systematycznym dbaniu może wspaniale wyglądać i cieszyć bujnością. Zawsze jednak będę marzyć o przestrzeni i miejscu na sadzenie coraz to nowych roślin.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:07, 04 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ostatnio nabyłam astra Frikarta



Przez pomyłkę znalazła się taka oto jeżówka i doskonale pasuje do tego oto rozchodnika, a nawet do tego astra znakomiecie pasuje. Takie niby przypadkowe zestawianie zawsze mnie zaskakuje Gotowiec na rabatę, jak nic.




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies