Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

radek 14:20, 22 lis 2013

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Witam,

to mój "trawnik" po 2,5 miesiącach od posiania (8 wrzesień). D o tej pory nie koszony, dosłownie pojedyncze źdźbła nadają się do koszenia. Do tego żólte plamy, prześwity. Nie mam żadnego doświadczenia, ale wydaje mi się, że ni tak to powinno wyglądać. Gdzi mogłem popełnić błąd:

- za dużo wody? przez pierwsze 1,5 miesiąca podlewałem 2 razy dziennie po 30-40min.
- po 2 tyg. po wysianiu gwałtonie spadły temp ( w nocy w okolicach zera) i tak przez ok 2 tyg.;
- za gęsto wysiana? wysiałem 3 kg na ok 80m2, producent zalecał 1kg/40m2 (trwawa Barenbrug Sport);
- nie zasiliłem ziemii nawozem?

Przyznam szczxerze, że lekko jestem podłamany. Trochę czasu spędziłem na przygotowanie podłoża.





Kosić to co wyrosło przed zimą, czy czekać na wiosnę???
dycjusz 17:09, 22 lis 2013

Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 28
czekaj na wiosne nie syp nawozu już w tym roku.. z koszeniem tez nie poszalejesz, bo jak nie ma czego kosić (chodzi mi o wysokość trawy) to nic nie poradzisz.. Jesień ma to do siebie, że ta trawka jednak rośnie już wolniej.

Co do żółknięcia to rok temu jak zakładałem trawnik to też na jesień część trawy zżółkła.. ale na wiosne przeszedł nawóz i jak wygląda trawa możesz zobaczyć stronę wcześniej. Więc pocieszam Cie i uspokajam. To normalne. Po prostu trawa ma mniej składników, ale na wiosne wszystko wyrówna sie
Gardenarium 18:06, 23 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dysjusz dobrze radzi.

Nie martw się, nie poznasz swojego trawnika, łatwo błędy można naprawić na wiosnę zrób tak:

Wygrab to co martwe, wertykulacji nie rób, bo trawka za młoda.

Potem zrób dosiewkę, najpierw posyp ziemią do trawników albo jakąś inną z worka, uniwersalną, ogrodową, nasionkami tej samem mieszanki, przegrab lekko, posyp saletrą wapniową gdy temp jest powyżej 12 stopni, bo wtedy trawa zaczyna rosnąć i za dwa tygodniu a najpóźniej w maju nie poznasz trawnika. Tylko nawóz rozsyp równo Bo będą plamy

Przez zimę podszkol się w teorii wynikającej z moich doświadczeń w pielęgnacji trawników

http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
orzecho 14:41, 25 lis 2013

Dołączył: 25 lis 2013
Posty: 6
Na początek witam wszystkich serdecznie jako, że to mój pierwszy post.
Mam takie pytanie, chciałbym załóżyć sobie trawnik. Kiedys miałem takie coś ale nie można było tego nazwać trawnikiem. Po budowie domu został całkowicie zniszczony, a jako że u mnie teren gliniasty cała glina znalazła się na wierzchu co doprowadziło do ciagle zalegajacej wody na podwórku. Musiałem więc zdjąć wierzchnia warstwę, położyć gewołókninę i utwardzic teren gruzem , żeby można było wjeżdzac na podwórko. Teraz na tym ubitym terenie chciałem założyć sobie trawnik.
I tu moje pytanie jaka musi być warstwa żyznej gleby na powierzchni żeby wogóle można było zasiać. czy 15-20 cm wystarczy?
rmf 14:59, 25 lis 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Witam
temat był wałkowany i w tym wątku chyba jest opisane 3 razy jak to zrobić...
Taka ilość ziemi wystarczy tylko co z tym pod spodem... Ja mam glinę na działce i najlepiej ją rozluźnić piaskiem i dopiero potem nawieźć lepszej ziemi. Można też wymieszać wszystko razem za pomocą glebogryzarki. Glina nie jest zła jeśli się z nią odpowiednio postępuje - wzbogaci i rozluźni. Można też wydawać grube tysiące na dobra ziemię jak ktoś chce.
____________________
orzecho 15:46, 25 lis 2013

Dołączył: 25 lis 2013
Posty: 6
rmf napisał(a)
Witam
temat był wałkowany i w tym wątku chyba jest opisane 3 razy jak to zrobić...
Taka ilość ziemi wystarczy tylko co z tym pod spodem... Ja mam glinę na działce i najlepiej ją rozluźnić piaskiem i dopiero potem nawieźć lepszej ziemi. Można też wymieszać wszystko razem za pomocą glebogryzarki. Glina nie jest zła jeśli się z nią odpowiednio postępuje - wzbogaci i rozluźni. Można też wydawać grube tysiące na dobra ziemię jak ktoś chce.


Źle mnie zrozumiałeś ja juz nie mam gliny tylko utwardzony teren. bo zebrałem wierzchnia warstwe 40-45 cmi i utwardziłem gruzem i na tym bym chciał założyc trawnik i dlatego pytam jaka musi być warstwa ziemi nawieziona zeby mi sie trawa zakorzeniła - czy 20 cm wystarczy. Pozdrawiam
Gardenarium 15:54, 25 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
orzecho napisał(a)

I tu moje pytanie jaka musi być warstwa żyznej gleby na powierzchni żeby wogóle można było zasiać. czy 15-20 cm wystarczy?


Wystarczy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
orzecho 14:53, 26 lis 2013

Dołączył: 25 lis 2013
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)


Wystarczy


A lepiej przed zima wsypac ziemię żeby poleżała przez kilka miesiecy czy poczekac do wiosny i dopiero wtedy wysypac?
Gardenarium 15:15, 26 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lepiej teraz nasypać, uleży się, powinna się uleżeć, inaczej zapadnie się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
orzecho 12:07, 28 lis 2013

Dołączył: 25 lis 2013
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)
Lepiej teraz nasypać, uleży się, powinna się uleżeć, inaczej zapadnie się.

Raczej sie nie zapadnie bo teren utwardzony pod spodem.
Zrobie tak jak napisałas - wysypie przed zima 20 cm ziemi i najwyżej na wiosne przed przystapienie do wszystkich zabiegów związanych z założeniem trawnika dosypie jeszcze trochę ziemi jak się uleży. Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies