Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszystkiego po trochu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystkiego po trochu

mirkaka 21:03, 23 paź 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9577
marba napisał(a)

Mireczko, co do bylin w lasku, to przyszły mi na myśl jeszcze bergenie, one dają radę prawie w każdych warunkach.


Basiu, wiem że bergenie by sobie poradziły tylko u mnie są opuchlaki a bergenie są ich przysmakiem więc nie mogę ich mieć. Staram się nie sadzić roślin/ oprócz rh i azalii/ w których korzeniach siedzą ich larwy. Dziękuję że o mnie pomyślałaś
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Filomena 21:06, 23 paź 2018


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
mirkaka napisał(a)


Filomenko, och fajnie że lasek ci się podoba, mnie też ale jednak chciałabym trochę
bylin tam wprowadzić

Rabatę powojnikowo hortensjową możesz skopiować Zachęcam
Mówisz że otworzyłaś furteczkę Idę zaraz

Ta rabata w całości robi wrażenie. Efekt zależy też od perspektywy patrzenia. Moja wąska działka pozbawia mnie tej przestrzeni. Ale mój powojnik Jackmani wpisuje się w te klimaty.
Ciekawa więc jestem wyboru bylin do lasku. Realizacja wiosną?
____________________
Filomena-w zielonej aptece
m_gocha 21:32, 23 paź 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Ciekawa jestem czy zdecydujesz się na jakieś roślinki w swoim lasku.
U mnie w tym roku też pojawił się taki trochę leśny placyk w wyniku dość mocnego podkrzesania świerka, tuji, modrzewia. Niestety susza jest tam niemiłosierna (co wcale nie przeszkadza chwastom. Chętnie podsadziłabym to miejsce jakimiś roślinkami. Myślę nad tym
jeżeli nic nie wymyślę to może spróbuje z paprociami lub bluszczem
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
paniprzyroda 22:50, 23 paź 2018

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Hortensja zasługuje w pełni na miano królowej, wiele bym dała za taką
Pewnie jeszcze parę koncepcji urodzi się do wiosny na poszycie w lasku, ale z tego, co obserwuję w starym ogrodzie u siebie, to pod ponad dwudziestoletnimi sosnami i jodłą bez przeszkód rosną: kostrzewa, bodziszek korzeniasty, marzanka, truskawka ozdobna, poziomkówka, języczki, szałwia lekarska, runianka, zawilce majowe, konwalia. W pierwszym roku dbałam o podlewanie, by rośliny się przyjęły. Pod jodłą dają radę też funkie o dziwo. Dodałabym jeszcze kopytnik, przylaszczki. Dają radę na suchym stanowisku u mnie. Może pragnie, dobrze znoszą zacienienie
____________________
Dwa ogrody
mirkaka 07:09, 24 paź 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9577
Filomena napisał(a)

Ta rabata w całości robi wrażenie. Efekt zależy też od perspektywy patrzenia. Moja wąska działka pozbawia mnie tej przestrzeni. Ale mój powojnik Jackmani wpisuje się w te klimaty.
Ciekawa więc jestem wyboru bylin do lasku. Realizacja wiosną?


No wiosną, teraz pogoda już chyba nie nadaje się na przesadzanie, choć trochę mnie kusi bo wczoraj mocno popadało, więc może przynajmniej spróbuję kilka gałązek floksa szydlastego i epimedium, bo te roślinki mam u siebie
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 07:12, 24 paź 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9577
m_gocha napisał(a)
Ciekawa jestem czy zdecydujesz się na jakieś roślinki w swoim lasku.
U mnie w tym roku też pojawił się taki trochę leśny placyk w wyniku dość mocnego podkrzesania świerka, tuji, modrzewia. Niestety susza jest tam niemiłosierna (co wcale nie przeszkadza chwastom. Chętnie podsadziłabym to miejsce jakimiś roślinkami. Myślę nad tym
jeżeli nic nie wymyślę to może spróbuje z paprociami lub bluszczem


Paprocie pięknie by wyglądały, tylko one w suchym raczej sobie nie poradzą.
U mnie runianka daje radę ale ja chciałabym jeszcze jakieś inne dodać
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 07:31, 24 paź 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9577
paniprzyroda napisał(a)
Hortensja zasługuje w pełni na miano królowej, wiele bym dała za taką
Pewnie jeszcze parę koncepcji urodzi się do wiosny na poszycie w lasku, ale z tego, co obserwuję w starym ogrodzie u siebie, to pod ponad dwudziestoletnimi sosnami i jodłą bez przeszkód rosną: kostrzewa, bodziszek korzeniasty, marzanka, truskawka ozdobna, poziomkówka, języczki, szałwia lekarska, runianka, zawilce majowe, konwalia. W pierwszym roku dbałam o podlewanie, by rośliny się przyjęły. Pod jodłą dają radę też funkie o dziwo. Dodałabym jeszcze kopytnik, przylaszczki. Dają radę na suchym stanowisku u mnie. Może pragnie, dobrze znoszą zacienienie


Sadzonkę hortensji mam jak chcesz mogę wysłać.

Języczki posadziłam dwa lata temu i w tym roku masakra, mimo podlewania ciągle zwiędnięte liście, zamiast się rozrastać, kępy maleją.
Bodziszek - spróbuję
runiankę mam
zawilce majowe zlikwidowałam bo ponoć przenoszą czarną plamistość liści, ale to nic nie dało bo w tym roku miałam plagę tej choroby
konwalia, fajny pomysł, mam ją w innym miejscu więc poprzesadzam, szkoda tylko że opuchlaki lubią jej liście
kopytnik u mnie wegetuje
poziomek, truskawek nie ze względu na opuchlaki
szałwia lekarska, kostrzewa- bardzo ciekawa propozycja
marzanka- musiałam o niej poczytać bo nic nie wiedziałam. Będę próbować
Pragnia- poczytałam, lubi stanowiska wilgotne

Dziękuję za tyle propozycji


Mam bodziszka wspaniałego, czy to też korzeniasty ?
Mariolu, może masz jakieś z tych roślin, byłabym chętna na sadzoneczki jeśli chciałoby Ci się coś ukopać i wysłać



















____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
bacowa 07:44, 24 paź 2018


Dołączył: 26 paź 2011
Posty: 2463
Też mam taki mini lasek. Sucho w nim jak diabli. Testowałam kilka roślin na poszycie lasku. Najlepiej radzi sobie u mnie bodziszek korzeniasty.W tym sezonie nie podlewałam go ani razu i świetnie wyglądał.Byliny ,te wyższe w takich warunkach chyba nie dadzą rady.

Też mi się marzy obsadzenie bylinami , ale to musi być wilgotny lasek , a nie taki suchy.
Sadzenie roślin na siłę nie ma sensu.
bacowa 07:46, 24 paź 2018


Dołączył: 26 paź 2011
Posty: 2463
Wspaniały i korzeniasty to nie to samo.
Filomena 07:51, 24 paź 2018


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Ode mnie do wzięcia bluszcz w ilościach hurtowych, jakby co.
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies