Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Gosiek33 07:47, 09 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Przenoszę sobie post od galgAsi dla pamięci


Poppy napisał(a)


Na Twojej patelni beda mega!

Co do rozwiazan, to z drewnianymi balami wyglada najlepiej.
Ale wbrew pozorom to tez nie jest takie latwe w montazu. Plus one sa mega ciezkie.
Jak z dlugowiecznoscia to nie wiem, ale tez zalezy od warunkow. U mnie sie np zaczely rozwalac skrzynie do warzyw z takich debowych belek po 5 latach. Jedna sprochniala na wylot.
poszukaj tez podkladow kolejowych, ale nowych, bo stare nasiakly chemikaliami i sa b szkodliwe.



Te pinterestowe zdjęcia z balami to to czego bezskutecznie szukałam

Zostały mi takie po budowie. Właśnie zaczęłam je szlifować by lepiej zaimpregować powierzchownie (choć były kupowane jako impregowane ciśnieniowo). Właśnie wymyśliłam sposób montażu by dłużej wytrzymały - położenie ich w kotwach montowanych w betonowych stopach. U mnie to ma być wymiana kamieni na brzegu cienistej rabaty. Dodaję jeszcze sposoby łączenia belek - ciesielkie sposoby łączenia na dachu mogą w poziomie też być przydatne?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
pestka56 00:36, 10 lis 2019


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu pokostem lnianym. Wnika głęboko, świetnie na długo zabezpiecza i jest dość ekologiczny. Poza tym nie zmienia kolorudrewna i jest... tani. Vidaron ma.
____________________
Kasia
inka74 06:10, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Gosia a co ty dokładnie chcesz z tymi belkami zrobić?
Kotwy są do pionowego montażu belek.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gosiek33 07:09, 10 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
pestka56 napisał(a)
Pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu pokostem lnianym. Wnika głęboko, świetnie na długo zabezpiecza i jest dość ekologiczny. Poza tym nie zmienia kolorudrewna i jest... tani. Vidaron ma.


Na zimno? Mam jakieś impregnaty barwiące i je chcę zastosować
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 07:23, 10 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
inka74 napisał(a)
Gosia a co ty dokładnie chcesz z tymi belkami zrobić?
Kotwy są do pionowego montażu belek.


Z tyłu domu mam taką wąziutką rabatkę przy chodniczku, obrzeże zrobione z kamieni powtykanych w ziemię. Kamienie zastąpię tymi kantówkami (8x18), sama wymyśliłaś by zrobić z nich rabatę podwyższoną dla rodków pod płotem. Wolę je jednak te kantówki za domem, może pies przestanie tam włazić i sikać w rośliny. Doskonałe miejsce na cienioluby, tyle, że na razie źle wyprofilowana rabata i woda z niej spływa.
Kotwy dlatego by belka nie leżała bokiem na ziemi, wytrzyma wtedy na dłużej i zachowam prawie całe jej 18 cm wysokości. Poza tym mogłaby się przewalić leżąc na węższym boku - brrr

Się rozpisałam, ale dobrze kombinuję?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
inka74 07:51, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Ja bym użyła tego typu kotwy
Belkę przykręcasz do kotwy.

Wbijana kotwa łatwiejsza, nie trzeba betonować. Ja je wbijam sama, przez kawałek szczapy. Też byś dała radę. Belki od strony rabaty i ziemi można obić grubą folią taką jak do oczka. Takerem folię mocujesz do belki. Jak zasypiesz ziemią to nie widać a większość belki nie styka się z ziemią bezpośrednio. Skrzynie drewniane tak się uszczelnia. Można gładką folią lub kubełkową.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gosiek33 08:40, 10 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Myślisz, że taka kotwa wystarczy? Faktycznie dałabym radę sama taką wbić. Kotwa od strony rabaty?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
inka74 09:29, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Starczy, nawet 60 cm długości by starczyło. Tak, mocowanie od strony rabaty i potem to wszystko zasypujesz ziemią. Folię można przybić do belki na zakładkę. Po zamocowaniu do kotwy nakładasz na śruby kołnierz z folii. Nie potrafię tego opisać słowami. Może wieczorem narysuję.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gosiek33 10:04, 10 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Dzięki
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
galgAsia 10:05, 10 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
No no no, bardzo ciekawe rzeczy piszecie Zrobię sobie później konspekt
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies