Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:34, 18 kwi 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Pora pokazać wczorajsze dzieło, czyli trawnik poddany wertykulacji.











W najgorszym stanie była trawa na ścieżce wzdłuż długiej prostej na wysokości budynku i tarasu. Jesienią jest tam cień, a ja robiłam tą trasą sporo kursów. Udeptywanie mokrego trawnika w takich warunkach mocno niszczy trawę. Prace renowacyjne przy tarasie też zrobiły swoje. Mam nadzieję, że dosiewki przyniosą dobry efekt.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:42, 18 kwi 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
I jeszcze kapka szerszych planów.





Bukszpanowe kulki dobrze znoszą sąsiedztwo brzóz. To był dobry pomysł z ich dosadzeniem w tym miejscu.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:47, 18 kwi 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
I na koniec trochę detali.

orlik



tawuła szara



sad

grusza


pierwsze zakwitną śliwy



umęczona magnolia





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:54, 18 kwi 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
coraz więcej groszków na wierzchu


i bylin wszelakich





rozchodniki nabierają masy



ostrokrzew wreszcie przypomina stożek



nieformowany żywopłot

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
inka74 20:27, 18 kwi 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Z czosnkiem główkowatym walczę i ja. Walka na razie przegrana. Wrósł mi w astry ((
Zakwasy podobno najlepiej "rozchodzić" czyli kontynuować wysiłek z dużo mniejszym natężeniem ale systematycznie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:09, 18 kwi 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
inka74 napisał(a)
Z czosnkiem główkowatym walczę i ja. Walka na razie przegrana. Wrósł mi w astry ((
Zakwasy podobno najlepiej "rozchodzić" czyli kontynuować wysiłek z dużo mniejszym natężeniem ale systematycznie.


Zakwasów nie miewam właśnie z uwagi na ciągłe rozchodzenie. Nie umiem wysiedzieć.

Werbenę patagońską nazwano swego czasu "zemstą Ogrodowiska". W porównaniu z tym czosnkiem wydaje się zupełnie bezproblemowa. Ten czosnek jest gorszy od wszystkich plag egipskich. Bardzo inwazyjna roślina.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 21:16, 18 kwi 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, czytnik jest, wiosna jest, taras skończony (blask!), wertykulacja także, wysiewy poczynione, w warzywniku rusza bób, świdośliwa czai się, wszystko zmierza w kierunku hamaka błogości i urlopu
Bukszpanowe kulki przed brzozami dają pożądaną w tym miejscu zieleń. Stożek z ostrokrzewu wyraźnie przypomina stożek. Uroczy jest ten zakątek z nim.
Narcyzy zwisają do dołu, bo nie maja innej możliwości ochronić pyłku, nie to co tulipany, które się zamykają. Pozycja narcyzów z nosem przy ziemi mija po deszczu. Urocze są te maślane pełne.
Miło było pospacerować u Ciebie po ogrodzie pełnym niespodzianek wiosennych!
Gruszka_na_w... 21:51, 18 kwi 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Marto, słowem "czekamy na maj".
O ochronie pyłku przez narcyzy nie wiedziałam. Ciekawa reakcja na opady. Mądre są te rośliny!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 22:26, 18 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
Orobiłaś Się nieźle Ale efekty są U nas trawnik po zimie to dramat rozdeptalismy go na błoto jak w głębi ziemia była zamarznięta, a my orzecha cięliśmy i wynosili chłopaki gałęzie. Robiłam dosiewkę już dwa razy, ale mi gołębie grzywacze i sierpówki wyzbierały nasiona. Wczoraj sypnęłam nawozu może się choć zagęści to co zostało
Suchelce dziś z ostatniej rabaty usunęłam, został suchy strumień i budleje, a potem rzutem na warzywnik i do pielenia wszystko od nowa. Rabaty zwłaszcza te najstarsze przypominają trawnik w którym rosną byliny. Masakra, nie mam kiedy zrobić ich od nowa, a trzeba by wszystko wykopać przekopać i powybierać trawsko.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Muszelka 22:35, 18 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Martka napisał(a)
Haniu, czytnik jest, wiosna jest, taras skończony (blask!), wertykulacja także, wysiewy poczynione, w warzywniku rusza bób, świdośliwa czai się, wszystko zmierza w kierunku hamaka błogości i urlopu
Bukszpanowe kulki przed brzozami dają pożądaną w tym miejscu zieleń. Stożek z ostrokrzewu wyraźnie przypomina stożek. Uroczy jest ten zakątek z nim.
Narcyzy zwisają do dołu, bo nie maja innej możliwości ochronić pyłku, nie to co tulipany, które się zamykają. Pozycja narcyzów z nosem przy ziemi mija po deszczu. Urocze są te maślane pełne.
Miło było pospacerować u Ciebie po ogrodzie pełnym niespodzianek wiosennych!

Martko, uroczy tekst. Cały, ale szczególnie fragment o narcyzach i tulipkach. Coś jak ks. Twardowskiego o pobożnych kurkach, bo chodząc robią krzyżyki.

Gruszko
, zachwyconam rezultatem Twej pracy. Teraz tylko na werandzie leżeć i pachnieć. Z czytnikiem.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies