Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

kasia1 06:59, 24 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
A dziewczyny na co zwrócić uwagę przy zakupie ławki? Mi się też marzy ławka. Chciałabym, żeby nam służyła naprawdę długo. Nie chcę kupować czegoś, co się rozleci po paru latach.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
makadamia 07:37, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Malwina - no moja to niestety nie Lutyens, ale daje radę

Kasiu - sama nie wiem, jak długo moja wytrzyma. Wygląda na solidną (grube drewno a nie małe szczapki) ale to niestety nie teak
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
TAR 08:36, 24 cze 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7569
kasia1 napisał(a)
A dziewczyny na co zwrócić uwagę przy zakupie ławki? Mi się też marzy ławka. Chciałabym, żeby nam służyła naprawdę długo. Nie chcę kupować czegoś, co się rozleci po paru latach.

Gdybym nie potrzebowala kilku na ogrod to nie bralabym tak jak teraz po taniosci, moim ławkom daje max 3 lata. Kupilabym cos solidnego, stelaż metalowy lub zeliwny, siedzisko może być drewniane (tu wymienic deski żaden problem)ale wazny jest "szkielet". Takie w miare solidne jak mi sie podobaja to minimum 700 zł. troche duzo.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
makadamia 09:04, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Weekend był ogrodniczo intensywny: zakupy w Zielonych Progach a potem wizyta u April zajęły nam całą sobotę.
Jolu - serdecznie dziękujemy za tak serdeczną gościnę.

Pamiętacie zdjęcia z ogrodu Kwartecika? April warunki wyjściowe ma ma dokładnie odwrotne ale efekt końcowy jest/będzie równie uroczy. Ilość pracy włożoną w jego osiągnięcie potrafią docenić tylko właścicielki innych, piaszczystych działek.

Wyobraźcie sobie typowy mazowiecki lasek sosnowy, z drzewami zbyt gęsto posadzonymi 30 lat temu, całkowicie zacieniającymi piaszczystą łachę.
Zresztą, nie musicie sobie wyobrażać - zrobiłam zdjęcie jeszcze niezagospodarowanej części ogrodu
.
Tak wyglądała cała działka, zanim April z mężem zaczęli na niej gospodarzyć. Trudno sobie wyobrazić bardziej niesprzyjające warunki dla zakładania rabat różanych i pięknego trawnika, prawda? A jednak Joli się udało:


To jest widok od strony wejścia do ogrodu.

Po prawej stronie jest dom, a po lewej ogromne rabaty z różami w roli głównej. Środkiem biegnie trawnik, ujęty w geometryczne ramy, który zygzakiem prowadzi wgłąb ogrodu.

Takie połączenie geometrycznych płaszczyzn z bujnymi nasadzeniami jest mi bardzo bliskie - tylko moje nasadzenia są o wiele mniej bujne
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:18, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
W ogromnych rabatach są sprytnie zakamuflowane różne ciekawe miejsca, których z trawnika zupełnie nie widać.

W pierwszej rabacie schowany jest mini-warzywnik. Trzymam się z daleka od wszystkiego, co jest związane z kuchnią, więc zapomniałam zrobić mu zdjęcie. Musicie uwierzyć mi na słowo, że w głębi rabaty, po prawej stronie zdjęcia (za bukiem płaczącym) są dwie skrzynki, w których zdaje się rosła papryka
.

W drugiej rabacie schowany jest świetny placyk z prostymi, granitowymi ławkami i bardzo ciekawie ułożonymi płytami:


A w trzeciej rabacie schowany jest cały basen, którego zupełnie nie widać zza wysokich róż:

jak bardzo wytężycie wzrok, to zobaczycie drabinkę:

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:39, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Basenu nie widać, mimo że jest duży, bo został postawiony we wgłębniku.
Wgłębnik - jak wszystko w tym ogrodzie - został zrobiony siłami własnymi gospodarzy. Włącznie z wywiezieniem taczkami całej góry ziemi, która powiększyła skarpę na końcu ogrodu.


Chciałam zauważyć, że nie kucałam do zrobienia tego zdjęcia: basen sięga mi do wysokości szyi (moje dzieci, jak już wybawiły się z psem, z dziką radością do niego wskoczyły, ale młodszy musiał zadowolić się pomajtaniem nogami w wodzie, bo nurkować jeszcze nie umie, a woda sięgała mu tak ze 20 cm powyżej głowy; starszy był w swoim żywiole), a wgłębnik prawie do pasa. Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, ile taczek piachu trzeba było wywieźć, żeby taką dziurę wykopać.

Naprzeciwko basenu, w trawniku, jest miejsce na ognisko:

też proste, geometryczne, bardzo fajnie pomyślane:

Za ogniskiem jest część ogrodu bardziej "in progres"

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:09, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jola zabrała się za ogród systematycznie: robi po kolei rabatę po rabacie, począwszy od pierwszej, przy samym wejściu. Nie rozgrzebuje jednej roboty, póki nie skończy poprzedniej - postawa godna naśladowania.
Widać przy tym, że koncepcja na całość już jest i ogród jest robiony według określonego planu, nawet jeśli poszczególne nasadzenia jeszcze nie są sprecyzowane - również godne pochwały

W każdym razie, obecnie na tapecie są okolice tarasu. Z tego co widzę - tutaj będzie typowa rabata kwaśna: z różanecznikami, a nie z różami


Zdaje się, że niedawno została zrobiona oczyszczalnia ścieków, w związku z czym Jola mogła się zabrać za robienie rabaty za domem, od strony drogi:



nasadzenia będą pociągnięte dalej, a ścieżka się robi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:26, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jeszcze tylko rabata przy samym tarasie, z upajająco pachnącymi liliami:

i w drugą stronę:


I możemy przejść do rabaty przy podjeździe, przy której chyba najdłużej stałyśmy.
Rabata jest ogromna:

Wszystko na niej jest: i krzewy, i trawy, i róże, ale główną rolę pełnią w niej byliny. Oj, czego tam nie było!
Na samym brzegu rzeczka z przetacznika siwego, który mi kiedyś Kasia proponowała i nie wiem, dlaczego nie wzięłam (chyba po prostu nie chciałam kolejnego kwiatu o podobnym wyglądzie: kłosowce, szałwie, lawenda - wszystkie mają podobne kwiaty)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:29, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wszystkie zdjęcia z tej samej rabaty:



____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:30, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies