Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój wymarzony ogród...kiedyś będę go mieć:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój wymarzony ogród...kiedyś będę go mieć:)

Ana 16:56, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Przenoszę mój wątek tutaj w nadziei, że pomożecie mi stworzyć mój wymarzony ogród, podpowiecie, doradzicie, albo po prostu pogadacie ze mną nie tylko o roślinkach


Dojrzałam właśnie do tego, żeby mieć piękny i zadbany ogród, choć jeszcze rok temu byłam zdania, że wystarczy mi trawa. Otóż nie wystarczy
Potrzebuję kwiatów, iglaków, koloru i zapachu, jestem gotowa pielić, wyrywać, sadzić, podlewać, nawozić...
W naszym domku mieszkam już 5 lat, posadziliśmy przed wejściem kilka iglaków, ubiegłej jesieni zaaranżowałam małe wrzosowisko z rododendronami, teraz zakochana jestem w różach i hortensjach. Mąż ochoczo zabrał się do pomocy w kopaniu, więc muszę wykorzystać dobry czas i zaplanować rabaty z przodu i od strony tarasu, a niestety jestem zielona w kwestii doboru roślin Bardzo, ale to bardzo liczę na Waszą pomoc!

Tak wygląda nasza działka:


A to zdjęcia z dziś:

W tym sezonie chcemy wymienić kafle na tarasie na deski - jest od strony południowej i kafle się nie sprawdzają, bo parzą niemiłosiernie. do tego robimy zadaszenie tarasu w stylu pergoli, na to tymczasowo maty wiklinowe, docelowo pergotenda (to jak wygramy w totka).




____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 16:57, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Po prawej stronie (od wschodu) chciałabym kratkę, która zasłoni częściowo widok na plac zabaw od bramy wjazdowej, tam puścić róże i powojniki, dać pelargonie i kocankę w donicach, może kępy lawendy i kocimiętki do tego. Miejsce wysypane kamykiem na stolik, leżak.




O coś takiego:


Wokól tarasu chciałabym kosodrzewinę i coś jeszcze - no właśnie nie wiem co - tam utworzy się taka mała skarpa. w drugim rogu ogrodu będzie ikebana - na pewno z kosodrzewiną i płożącymi jałowcami, ale nie wiem co jeszcze wytrzyma palące słońce, chciałabym trochę koloru. P


____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 16:57, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Przy przybudówce (strona pd-zachodnia) są wystrzyżone iglaki, pod nimi kępy kostrzewy (chyba), po bokach lawenda - niestety tylko 2 przetrwały zimę, chcę dosadzić jeszcze po 3 szt z każdej strony. z tyłu przy ścianie w skrzynkach zakopanych w ziemi poadziłam cebulki mieczyków, przy kratce chcę puścić powojnik - ale nie wiem czy nie będzie tego za dużo.




Z przodu przy wjeździe zrobiłam małe wrzosowisko - niestety myślałam, że nie przeżyło zimy, ale po radykalnym cięciu, nawożeniu zaczynają pojawiać się zielone przyrosty, w tym roku dosadziłam rododendrony i azalię - dodać coś jeszcze? Może hortensję?


____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 16:57, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Pod oknem przy wejściu jest już zagospodarowane, ale zamiast małej sosny w tle chiałabym hortensję Annabelle - juest przepiękna! A sosnę przesadzę na ikebanę. Moze tak być? I nie mam pojęcia co to za krzew z tymi białymi kwiatkami - może Wy wiecie?



A czy w żwiże przy wejściu mogę też zaryzykować hortensję ogrodową? Czy lepiej jakieś kosodrzewiny małe bądż coś płożącego?



Jeszcze 2 rabaty przy wejściu - jak widać z jednej mąż wybrał już trawę (była bardzo brzydka), chcę tam zwykły kamyk i ??? Myslałam o funkiach, może azalie? chcę troszkę koloru i coś niewysokiego, nie mam pojęcia co, bo tam mniej słońca jest (północ).


Drugą rabatę chcemy uformowac na kształt odwróconej pierwszej i też nie wiem czym obsadzić dalej - z tymi rabatami mam największy problem.



No i generalnie tak jak rosną tuje wzdłuż płotu to chcę zrobić nieregularne fale, zakola - tam jeszcze podosadzać trochę roślinek. coś w tym stylu:

to galimatias, co?
Jestem przerażona ogromem pracy, ale najbardziej doborem wlaściwych roślin...
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 16:58, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Chciałabym mieć w ogrodzie choć jedno drzewo, pod którym będzie można usiąść z dzieciakami latem, choć wiem, że przy gabarytach mojej działki to może być trudne. Może gdzieś przy placu zabaw?


Tymczasem wkleję szkic działki z przodu - jest zwymiarowany - 1 cm (2 kratki) to 1 m w rzeczywistości. Zaznaczyłam stan obecny i rośliny, które już są posadzone - zmieniłam tylko kształt drugiej rabaty przed domem na planowany (mąż już kopie i będzie kładł brakujacy kawałek kostki)




1 - wrzosy (kolorowe, od białych przez żółte po różowe i fioletowe, 22 szt)
2 - jodła koreańska
3 - Rhododendrony - 2 szt Pink Cherub, 1 szt. Impeditium Album, 2 malutkie mixy z Biedronki
4 - Jałowiec płożący
5 - azalia japońska Rosa
6 - Laurowiśnia "Otto Luyken"
7 - Jałowiec (formowany przeze mnie pierwszy rok)
8 - Kosodrzewina (Pinus mugo)
9 - Kosodrzewina - na pniu ma lekko poskęcane igiełki, bardzo wolno rośnie
10 - nie mam pojęcia co to jest (rośnie bardzo wolno, jest bardzo gęste i tworzy taką niską iglastą poduszkę) - swierk gniazdowy?
11 - świerk biały conica
12 - thuja kolumnowa
13 - świerk srebrny kłujący
14 - tuje kolumnowe na nóżce
15 - tuja przycięta na kulę (brabant?)

żywoplot jest z tuj kolumnowych, choć kiedy urosly okazalo się, że jest wśród nich parę okazów dorodnych brabantów
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 16:59, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Odrobiłam zadanie domowe i z fotoreportaży z Garendarium naj naj najbardziej podoba mi się ogród Kuropatwy, te zakola przy płocie, narożna duża rabata z kamieniami, nasadzenia przy tarasie...no wszystko! też będziemy miec drewniany taras, mamy podobne lampy ogrodowe...Taki styl bardzo mi się podoba, dodałabym jednak zakątek różany (patio małe), hortensje no i to wymarzone drzewo



Pierwsza próba malowania mojego chciejstwa



dodałam do rabaty przy wejściu 2 hortensje ogrodowe różowe i pod oknem annabelle białą, co posadzić z przodu? Pasowałoby jeszcze coś w różu bądź bieli?

a może azalię?



Czy raczej coś niskiego?
Nie wiem jak one się rozrosną to czy nie zasłonią świerczka i kosodrzewiny?
no i czy nie jest zbyt gęsto:/
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 17:00, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Hm, no to nie za wiele rad przybyło

To ja pociągnę mój monolog może, bo nadal próbuję coś wybrać na rabaty z przodu



brakujacy "cycek" wsadziłam wierzbę całolistną "Hakuro nishiki", dookoła klombu naprzemian żurawkę i hosty. Jak to będzie wygladac zimą?
Moze zamiast host wsadzić tam tawułę Goldmund?
To jest północna strona, półcień, gleba średnia
Drzewa wysokiego i mocno rozrastającego się wsadzić tu nie mogę, bo będzie stało dokładnie na wprost wyjścia z domu.
Jakoś nadal smutno mi to wygląda

Tu druga rabata



Rozrysowałam pożądany kształt (odwrócone półkole) - tu patrząc z przodu musi być pusto i kamyk, bo otwiera się skrzydło bramy, półkole odgrodziłam szpalerem z bukszpanu, w środek obok świerku wsadziłam 2 rododendrony kwitnące na różowo, z przodu posadziłam tawułę japońską Goldmund.
Czy na tę korę dać coś jeszcze niskiego? A bukszpanowy szpaler nie będzie zbyt monotonny?
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 17:00, 16 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
w tym żwirku pod domem mogę posadzić tojeść? Lawenda będzie tam maiała chyba za ciemno...

Monologu ciąg dalszy (nie wiem czy ktoś to wogóle czyta, raczej mogę traktować wątek jak pamiętnik)

moje nieudolne szkice







____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Gardenarium 17:32, 16 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Ana napisał(a)





Tutaj bardzo pasuje coś piennego.
SLiwa wiśniowa na pniu, cis kula na pniu, tuja żółta kila na pniu, coś co będzie robić dugi plan, bo niskie są i wysokie też. Brakuje tego środkowego piętra.

Jesli to świer kłujący (tzw. srebrny ) przesadź go , to będzie wielkie drzewo, które zadusi tuje i wszystko. Gdyby to był świerk serbski to co innego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 17:34, 16 maj 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
to białe to różanecznik, ładnie już zagospodarowany ogród)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies