Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Gardenarium 20:24, 14 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Mata szmata, a na macie mata z korzeni



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:25, 14 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeden kołtun korzeni i chwastów na tej macie





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
baraga1904 20:26, 14 maj 2013


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
....straszny widok z ta matą... ...buuuuu
boguslawa_ma... 20:32, 14 maj 2013


Dołączył: 26 gru 2012
Posty: 7522
No własnie straszny ,dobrze że ja w samą pore usunęłam mate bo z moimi iglakami byłoby to samo
i kora już zaczynała gnić bo była pleśń.
____________________
Bogusia-moja działka Bogusia-moja działka
bonita 22:07, 14 maj 2013

Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 77
rany!
Maty u nas nie będzie. Ani kawałka. Szkoda tych iglaków, serce się kraje, tyle czasu walczyły o życie by przegrać ze szmatą

Moi ogrodnicy ( już sama nie wiem czy ogrodnicy, bo zwolennicy mat) już wiedzą że na szmatę mnie nie namówią.
____________________
Nasz ogród,my i psiarnia
Agnieszka_B 21:41, 25 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
wklejam fotki ziemi po zdjęciu maty- totalny beton , bardzo trudno motyką tą glebę wzruszyć , makabra

[img
____________________
zapach-ziemi
Agnieszka_B 21:54, 25 maj 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
i jeszcze biedny młody świerczek z korzonkami na wierzchu- mam nadzieje że widać
____________________
zapach-ziemi
Borbetka 16:49, 30 maj 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
No widać, też tak mam jeszcze w niektórych miejscach.
____________________
borówcowy wizytowka
aneta230972 14:32, 01 cze 2013


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Wiem, że tutaj piszemy o negatywnych skutkach stosowania agrowłókniny/agrotkaniny/maty ale myślę, ze dzięki waszym doświadczeniom uzyskam tutaj odpowiedż na nurtujące mnie pytanie.
Właściel szkółki, w której kupowaliśmy tuje polecił aby pod świerkami serbskimi (125 szt.) i tujami (122 szt) dać agrowłókninę lub agrotkaninę ( najlepiej polską) . Mądrzejsza o Wasze cenne rady wiem, ze pod roślinkami absolutnie szmatki nie będzie. Ale z tyłu za drzewami przy samym ogrodzeniu raczej tak. Tuje są oddalone od ogrodzenia ok. 1 m więc tam agrotkanina będzie na szer. 0.8m tak aby przynajmniej 20 cm od pnia drzewa agro. nie było. Natomiast świerki są oddalone ok. 1.5-2m więc tam agro. musi być stosunkowo szersza ale również w odległości 20-30cm od pnia. Mam nadzieję, że to wystarczy. Tam gdzie będzie agrotkania (70g lub 90g) bo chyba na taką się zdecydujemy ponieważ jest grubsza od agrowółniny i bardziej wytrzymała nie będzie roślinek nigdy. Chyba, ze jestem w błędzie i agrowłóknina również będzie w porządku i utrzyma kamienie?. Pod samymi drzewkami najpierw damy wilgotne gazety a na to kamień- kora łupkowa frakcja 30-63 mm. Gdybyśmy mieli mniejszą pow.do wysypania a nie tak jak my 700m2 to raczej szmaty-maty by nie było nigdzie. Ale niestety przy tak ogromnym pasie nie mamy innego wyjścia. Tym bardziej, ze kamień, na który się prawdopodobnie zdecydujemy to koszmarny wydatek ( 50 ton) i już nas wszyscy w koło straszą, ze jak nie będzie agro. to kamień się zapadnie w ziemię po jakimś czasie. Wiadomo można by dać bez agro. z 15-20 cm kamienia i było by ok. Ale obawiam się , że wtedy na 70 tonach by się nie skończyło.
I tutaj moje pytanie czy agrotkanina oddalona 20-30cm od pnia drzewa może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić?
I czy taka kora łupkowa wysypana na grubości ok. 10cm pod samymi drzewami i wokół nich nie będzie miała również jakiegoś negatywnego wpływu na nie?
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Gardenarium 16:06, 01 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerki posadź na leciutkim wzniesieniu, tak żeby szyjka korzeniowa nieco wystawała, i łupka nie dosypuj aż tak grubo, bo zaszkodzi, Cieniutko, aby tylko przykryło a dalej od drzewa można grubiej.

Co do szmatki to moje zdanie znasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies