Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

lindsay80 14:49, 23 wrz 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Witam,
jestem tu nowa, trafiłam na ten wątek w lipcu bo jestem w trakcie zakładania ogrodu i zastanawiałam się nad kupnem agrowłókniny pod rabaty.
Zanim zaczęłam czytać ten temat odradził mi to Pan z wieloletnim doświadczeniem w swoim ogrodzie, ale mimo wszystko chciałam znaleźć potwierdzenie jego opinii.
Znalałam je tu na 68 stronach wątku, maty u mnie nie będzie wszędzie tam gdzie będą rabaty obsypane korą.
Rozmawiałam natomiast w ubiegłym tygodniu z Panem, który wykonywał mi usługę glebogryzałką i sam zakłada ogrody i stwierdził, że pod żwir on taką matę jednak poleca, głównie dlatego, że jasny żwir wysypany na ziemi szybko się zabrudzi i wymiesza z ziemią.
Myślę sobie, że ja zniechęcona do tych mat zastosuję pod żwirem sposób z mokrymi gazetami, może choć w części problem brudzenia się żwiru zmniejszę.
Wiem, że Pani Danusia ma rabaty obsypane żwirem, pod którym jest bezpośrednio ziemia, ale może ten mój pomysł nie jest taki zły?
Jak gruba powinna być warstwa takiego żwiru? I jeszcze mam pytanie czy rośliny cebulowe takie jak krokusy, frezje mogę sadzić pod takim żwirem, czy tylko tam, gdzie będzie wyściółkowane korą?
Pozdrawiam
lindsay80
____________________
Tu ma być ogród :)
assca 12:42, 25 wrz 2014

Dołączył: 25 wrz 2014
Posty: 1
Witam wszystkich

Niebawem będę sadzić TUJE SZMARAGDOWE dookoła działki i zastanawiałam się co będzie najlepsze pod tuje przeciw chwastom. Na szczęście zanim coś kupię to szukam opinii o danym produkcie... i tym sposobem dowiedziałam się że owe agrowłókniny, maty przeciw chwastom to TRAGEDIA.

Szukam zamiennika który zarówno będzie zdrowy dla Tuji, ziemia nie będzie się męczyć i sprawi, że chwasty nie będą rosły. Trafiłam na BIOMATĘ .


"Biomata kokosowa to biodegradowalny materiał chroniący przed erozją.

Wykonana jest w 100% z naturalnych ręcznie skręcanych włókien kokosowych.

Na stromych skarpach pomagają w skutecznym zazielenieniu poprzez utrzymywanie humusu, a sam proces rozkładu włókien kokosowych sprzyja wzrostowi roślin.

Pięcioletni okres trwałości maty zapewnia właściwy czas dla odpowiedniego ukorzenienia roślin w sposób zamierzony."

Czyżby ...EUREKA???

Wydaje się być idealna do tego. Strzał w 10-tkę?
Czy macie jakieś doświadczenia z tą biomatą?
Słyszeliście o niej coś?
Czy ona nadaje się pod tuje?
chojna 14:09, 25 wrz 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
assca wydaje mi się, że najlepsza przeciw chwastom (z tego co przeczytałam, nie z doświadczenia, bo jestem początkująca) będzie tektura falista i na nią warstwa kory. Jeśli mata kompostowa rozkłada się 5 lat, to stanowczo za długo, moje rośliny odczuły negatywne skutki po 5 miesiącach. Opisów reklamowych nie czytaj, tam wszystko jest najlepsze.
Jak przekopiesz ten wątek, to pewnie o tekturze doczytasz.
Powodzenia
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
Ozz 15:36, 25 wrz 2014


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Tekturę i gazetę dobrze jest namoczyć po położeniu, bo będzie korę wywiewało
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
waldek727 18:29, 25 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
assca napisała:
Niebawem będę sadzić TUJE SZMARAGDOWE dookoła działki i zastanawiałam się co będzie najlepsze pod tuje przeciw chwastom. Na szczęście zanim coś kupię to szukam opinii o danym produkcie...


assca.
Nie wymieniam dalej celowo nazwy produktu ponieważ uważam , że sam Twój post jest reklamą, a nie troską o ogród. Napiszę Ci tak:
Ja jestem pasjonatem ogrodów od trzydziestu lat i już potrafiłem się sparzyć na niejednym reklamowanym produkcie. Od dłuższego czasu wychodzę z założenia, że zanim zrobię coś w ogrodzie to podpatruję jak sobie radzi z tym sama natura. Najbardziej interesuje mnie to w jakim środowisku żyje dany gatunek roślin abym mógł możliwie jak najwięcej z danego terenu przenieść do sztucznego założenia jakim jest ogród. Zwiedziłem trochę świata roślinnego i jakoś nigdzie w lasach, na łąkach, bagnach czy torfowiskach nie zauważyłem miejsc wyściełanych agrotkaniną lub inną matą. Nie widziałem też rozrzuconej fioletowej, czerwonej i pomarańczowej kory. Również nie zdarzyło mi się nigdy spotkać leśniczego z opryskiwaczem na grzbiecie i z wiaderkiem saletrzaku w dłoni. Wyobraź sobie, że we wszystkich tych miejscach w których istota myśląca człowiek nie zdążyła jeszcze zaopiekować się na swój sposób przyrodą rosły piękne, dorodne i zdrowe rośliny. Poza podszytem, runem i dzikimi ziołami wokół nich nie dostrzegałem również roślin które przez nas zwane są chwastami.
Na koniec taka rada:
System korzeniowy wraz z częścią naziemną do prawidłowego rozwoju potrzebują tlenu. W każdym sezonie wegetacyjnym powinniśmy przynajmniej trzy razy wykonać czynność agrotechniczną która nosi nazwę spulchnianie i napowietrzanie gleby. Nie jest to produkt reklamowany w szerokim świecie producentów różnych wynalazków, ale ja polecam Ci zaopatrzyć się w motyczkę z pazurkami zamiast zwoju włókien kokosowych. Rośliny będą miały z tego pożytek, Ty trochę ruchu na świeżym powietrzu a chwastami będziesz mogła uzupełniać swój kompostownik który zapewne niedługo będzie nieodłącznym elementem Twojego pięknego i zdrowego ogrodu.
Pozdrawiam.
Waldek.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
nickmoni 12:37, 03 paź 2014

Dołączył: 03 paź 2014
Posty: 5
Witajcie! Cieszę się, że powstał ten wątek. Ja również jestem pełzająca w temacie, ale podzielę się swoimi doświadczeniami. Oto nasza mata "PRZECIW CHWASTOM":
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/71/719280/thumb_original.JPG https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/71/719281/thumb_original.JPG
Niestety my także, wbrew naszym wątpliwościom i zdrowemu rozsądkowi, zaufaliśmy "specjalistom". Liczyliśmy, że mają oni profesjonalną wiedzę, której nam brakuje...
Po roku wyrzuciliśmy ją i daliśmy roślinom odetchnąć pełną piersią Oto, co było pod spodem:
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/71/719277/thumb_original.JPG https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/71/719279/thumb_original.JPG

Pozdrawiam serdecznie!
nickmoni 12:39, 03 paź 2014

Dołączył: 03 paź 2014
Posty: 5
Przepraszam, ale nie wiem, dlaczego zdjęć nie widać
Ewaa 09:41, 04 paź 2014


Dołączył: 30 wrz 2014
Posty: 27
I ja dzięki Wam jestem na etapie zrywania włókniny z dwóch trawiastych rabat.
Chwasty okrutnie powrastały, korzenie głównie host rosły na macie. Przy zrywaniu tego dziadostwa poprzewracały się wszystkie trytomy (jak się okazało 90% korzeni miały na macie a nie pod nią)i ja się dziwiłam dlaczego ta piękna roślina w naszym ogrodzie wygląda tak bidnie. Cieszę się, że tyle tu mądrych głów
Za parę dni będę próbowała na nowo zagospodarować dwie rabaty o długości ok. 10m i szerokości 1,5-2m. Wyrzuciłam wszystkie ekspansywne trawy i zerwałam calutką matę-szmatę co nie było proste - musiałam jakoś ratować korzenie roślin które chciałam zostawić na rabacie, a nie było to proste.
Dziękuję
____________________
lindsay80 21:15, 05 paź 2014


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
jeśli jest jeszcze ktoś, kto uważa, że mata rzeczywiście zabezpiecza przed wyrastaniem chwastów, to wklejam zdjęcia na dowód, że nie ma to nic wspólnego z prawdą.
Zdjęcia pokazują ogródek u mojego sąsiada, tuje zostały wsadzone 2 lata temu i przykryte matą, a następnie na matę skąpo posypano korą, fakt, że sąsiadka nie robi nic, żeby ten ogródek tak nie wyglądał, pewnie liczyła, że mata zapewni jej czyste rabaty, a tu klops.
Co jak co, ale perz czuje się tu wyjątkowo dobrze, niedługo chyba nawet kory spod niego nie będzie widać

____________________
Tu ma być ogród :)
waldek727 13:02, 06 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Dla tych którzy odwiedzają ten wątek począwszy od ostatniej strony pozwolę sobie jeszcze raz na zamieszczenie mojego postu wyjaśniającego w czym tkwi problem rozkładania agrotkanin w naszych ogrodach. Ktoś, kto w dalszym ciągu będzie uparcie twierdził, że takie maty zabezpieczają glebę przed wyrastaniem chwastów i nie mają negatywnego wpływu na kondycję gleby oraz roślin automatycznie bierze odpowiedzialność na siebie za zdrowie swojego ogrodu w kolejnych latach jego egzystencji.

waldek727 napisał:

Nieprawdą jest to, że agrotkanina zabija rośliny. Świetnie się sprawdza w gospodarstwach rolno-warzywniczych w których produkuje się rozsady kwiatów i warzyw. Utrzymuje wilgoć, jest czynnikiem podwyższającym znacznie temperaturę gleby oraz zapobiega wyrastaniu i rozwojowi chwastów. My nie jesteśmy profesjonalistami i nie prowadzimy w tym zakresie działalności gospodarczej. Jesteśmy pasjonatami ogrodów i powinniśmy dbać o ogrody, oraz o wszystko to co w nich żyje. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gleba nie jest czarną, martwą materią która służy tylko do utrzymywania roślin w pozycji pionowej. Gleba, a w szczególności jej 30-to centymetrowa wierzchnia warstwa składa się z minerałów i substancji organicznej. Pomiędzy tymi dwoma składnikami tętni najbogatsze życie jakie istnieje na Ziemi. Życie to zwane jest fauną glebową. Pośród fauny glebowej poza drobnymi zwierzętami które są dostrzegalne przez nasze oko znajdują się dwa organizmy które mają bezpośredni wpływ na życie, rozwój i zdrowie naszych roślin. Bez nich planeta Ziemia byłaby jedną, ogromną, jednolitą skałą. Organizmy te biorą udział m.in. w procesach humifikacji i mineralizacji martwej materii organicznej która przenika nieprzerwanie z naszych ogrodów do gleby. W ten sposób powstaje próchnica glebowa w składzie której są związki mineralne. W przyswajalnej postaci związki te stanowią pokarm dla wszystkich naszych roślin które posiadamy w ogrodzie. Co zatem z tytułową matą przeciw chwastom która zatrzymuje leżącą na niej organiczną, próchnicotwórczą materię?

Mata przeciw chwastom (agrotkanina) tym sposobem zabija makroflorę glebową a w tym, spełniające najważniejszą rolę w naszych ogrodach dwa organizmy o których wspomniałem powyżej.
Niepatogenne bakterie i grzyby mikoryzujące korzenie. Zarówno bakterie jak i grzyby żyjąc w symbiozie z korzeniami roślin dostarczają im pożywienie i potrzebną do życia energię.
____________________
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies