Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

gardney 17:18, 08 wrz 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Ja też znalazłam dużo tych kolegów przy ściąganiu maty Sposób na nie bardzo ciekawy muszę zastosować
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
aniaq 17:57, 08 wrz 2014


Dołączył: 21 sie 2014
Posty: 2
To larwy chrząszczy, promienie słoneczne są dla nich śmiertelne - palą je, dlatego zalecane jest poruszanie ziemi w słoneczne dni - co się wygrzebie to umrze. No a mata to wymarzone miejsce bytowania: ciemno, chłodno, mokro. Niestety naszymi przyjaciółmi to one nie są - zjadły mi dwie trzmieliny na pniu - jedyne wówczas rośliny liściaste w ogrodzie i kawałek trawnika (gdzie murawy nie podniosłam tam były )

Sposób babci działa też na opuchlaki, w ziemi oprócz wspomnianych wcześniej buraków i ziemniaków zakopuje się kawałki marchwi, pietruszki, selera - polecam
miss_house 18:16, 08 wrz 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
aniaq,
świetnie brzmią te mądrości Babci ja z pewnością przetestuję!
____________________
jula81 20:03, 08 wrz 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
aniaq bardzo dobrze że usunęłaś matę. Ja tak samo zrobiłam na wiosnę. Nie dość że roślinom lepiej się żyje to i chorób różnych unikną .
Dziś widziałam jak w nowym ogrodzie rozkładają połacie szmaty-maty przed posadzeniem nowych roślin.Masakra normalnie i pomyśleć że ja też tak robiłam. Strata kasy na matę a potem na opryski bo rośliny chorują .
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
marcin 23:08, 15 wrz 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 29
A ja nie zamierzam zdejmować maty, tylko kładę jej coraz więcej. Mam jedną rabatę wyścieloną od kilku lat i w końcu jestem zadowolony ze wzrostu roślin. Ziemia pod mata wilgoć trzyma, pełno dżdżownic i chwastów praktycznie zero.
Jeśli ma się duży ogród trzeba zmniejszać ilość pracy w nim.
____________________
Ozz 11:50, 16 wrz 2014


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Marcinie - Twój wybór, nikt Cię za to tutaj nie ,,powiesi" Obserwuj tylko bacznie swoje rośliny i reaguj jeśli będzie taka potrzeba.

Ja matę kładę jedynie czasami pod żwir (bez roślin), albo gdy wiem, że będę daną nawierzchnię za jakiś czas wymieniać na inną. Ewentualnie ostre skarpy, ale też czasami i raczej tymczasowo.

W moim przypadku i w kilku ogrodach, który wykonywałam najlepiej sprawdzała się gruba warstwa ściółki - po jakimś czasie trzeba wyplewić to co wyrośnie z nasion już znajdujących się w ziemi i potem jest spokój. We wszystkich miejscach gdzie wymieniałam matę na ściółkę to rozwiązanie się sprawdziło.

W miejscach gdzie szczególnie obawiałam się ekspansji chwastów zdarzało mi się kłaść kilka warstw gazet zmoczonych następnie obficie wodą i przyprószonych gdzieniegdzie dla obciążenia ziemią, a potem ściółka. Gazety doskonale powstrzymały pierwszą ekspansję chwastów, a potem po prostu się rozłożyły i nie było po nich śladu. Czytałam już też o matach, które działają w podobny sposób tzn. rozkładają się po jakimś czasie, ale nie stosowałam jeszcze, choć to rozwiązanie wydaje się atrakcyjne.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
marcin 16:54, 16 wrz 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 29
No właśnie rośliny mogę w końcu obserwować, a raczej podziwiać bo rosną bujnie, nie cierpią od suszy i pielenie się skończyło.
Zrezygnowałem ze ściółki typu kora bo to jednak koszt spory. Posadziłem za to jasnotę plamistą, która szczelnie zakrywa tkaninę, nawet za szczelnie bo zaczęła wchodzić na inne rośliny i je podduszać.
Chwast, który wyrośnie na macie można łatwo usunąć.
____________________
waldek727 18:14, 16 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
marcin napisał(a)
No właśnie rośliny mogę w końcu obserwować, a raczej podziwiać bo rosną bujnie, nie cierpią od suszy i pielenie się skończyło.

Marcin.
Wstaw fotki swojego ogrodu i rabat pokrytych agrotkaniną.
Będziemy podziwiać razem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
marcin 19:10, 16 wrz 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 29
Może jutro jakieś zrobię. Ale nie wiem czy jest co pokazać- jestem w końcu w Polsce i zacząłem przeróbki, to i bałaganu mam trochę. Część największej rabaty zniszczyli mi brukarze- poprowadzili sobie ścieżkę.
Mam obecnie kilka tylko zdjęć roślin które sprzedaję. Fotki przedstawiają stan sprzed ok tygodnia. Nie karćcie mnie za bałagan

____________________
Toszka 20:06, 16 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Miałam w pewnym fragmencie ogrodu matę - chwasty typu mlecz, mniszek czy szczawik z korzeniem palowym były w praktyce nie do usunięcia - nasiona chwastów spadały na matę, kiełkowały, korzeniły się i ukorzeniały pod matą... część zielona była do usunięcia, ale serce i korzeń już nie...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies