Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

marcin 00:26, 17 wrz 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 29
Dziwi mnie tu jedna rzecz. Zrywacie matę i widzicie kłębowisko zdrowych dorodnych korzeni i twierdzicie, że to złe? Skoro korzenie rosną tak zdrowo znaczy, że znalazły perfekcyjne warunki do wzrostu. Nie obczajam po prostu.
Poza tym jakos nie zauważyłem klepiska pod matą tylko podłoże pełne korytarzy dżdżownic-znaczy napowietrzoną i odpowiednio wilgotną glebę.
____________________
miss_house 00:31, 17 wrz 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
...mam wrażenie, że mamy do czynienia z Trollem
____________________
Gardenarium 20:34, 17 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No i bardzo dobrze, rób tak dalej skoro ci pasuje taka robota i efekty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin 20:44, 17 wrz 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 29
Hmmm myślałem, że na tym forum będzie można podyskutować, wymieniać opinie. Jednak to forum jak każde inne. Słodzimy sobie i to bardzo, a jak ktoś się wyłamie to jest be i głupi.
W PW piszą do mnie entuzjaści "matowania" rabat, ale boją się pisać na forum bo będą zaszczuci.
Może jednak są tu jakieś osoby chętne podyskutować na konkretny temat.
____________________
Ozz 22:11, 17 wrz 2014


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Wyraziłeś swoją opinię, ja również, pozostałe osoby również. Każdy jest przekonany do swojej racji. Co wniesie dalsza dyskusja? Merytorycznie na pewno nic dobrego

Każdy się dzieli swoimi doświadczeniami. Akurat w przypadku maty przeważa tu ilość doświadczeń negatywnych - jesteś więc w mniejszości, ale nie nazywaj tego szczuciem
Powodzenia w dalszych samodzielnych eksperymentach.

p.s. moim zdaniem - zdrowe korzenie to te które rosną w ziemi Bez odbioru
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Gardenarium 20:02, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeczytaj cały wątek, komu mata zaszkodziła i wtedy wysnuj wnioski, że mamy prawo zwalczać matę, to nienaturalne, a służy wyłącznie lenistwu ogrodnika. Ale na macie też przecież rosną chwasty, więc gdzie tu logika przykrywania matą?

Miejcie więc sobie matę i piszcie, że ją macie, a my nie mamy maty i nie lubimy jej mieć, i tyle. Nikt nikogo nie szczuje. Po prostu opieramy się na dobrym ogrodnictwie, i zależy nam na zdrowiu roślin i gleby, w której rosną, a nie zależy nam na kiszeniu roślin w macie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:10, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj i jest opisane kto ją ma i nie zdejmuje i nie jest zaszczuty

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=5

A tutaj zgroza

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=6

tutaj też zgroza, sma ja zrywałam u klientów co ją połozyli


http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=7

mata leży chwasty rosną

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=8

Na stronie 9 napisałam

To kładź agrowłókninę jeśli jesteś przekonana, że tak jest dobrze.

Powiem tylko, że Maja nie ma maty w swoim ogrodzie.

Natomiast pomijając fakt, że to wygląda okropnie to z ekologią nie ma nic wspólnego. Pod matą jest "klepisko". Czy w naturze leżą maty przeciw chwastom?

To wymyślili szkółkarze, a leniwi ogrodnicy podchwycili i "moda" się przyjęła.
Ja z tym walczę, ale każdy może mieć własne zdanie i robić jak chce.

Wystarczy dobrze przygotować rabaty do sadzenia, potem raz dobrze wypielić i przez pierwszy sezon pilnować i będzie bez chwastów.

A to, że niby chwasty się nie wsiewają w matę (pani Ania tak powiedziała w programie) to mit, bo akurat się wsiewają i rosną jak najęte.

My nikomu nie zabraniamy, przedstawiamy tylko nasz punkt widzenia w tej sprawie. To, że ludzie kładą nie oznacza, że musimy to popierać.
Mnie te maty od początku jak widziałam w innych ogrodach bardzo denerwowały. Wciąż jestem ich przeciwiczką i to bardzo zagorzałą. Nie wiem, jak Ci doradzić Jambosano, Może kładź tam gdzieś dalej jak masz żywopłoty, ale w poście powyżej sama sobie odpowiedziałaś o tym nawożeniu..no właśnie.

Te maty to zamach na prawdziwe ogrodnictwo.

Grube ściółkowanie, niekoniecznie korą jest odpowiedzią na problem i sposobem na zwalczanie chwastów. O wiem - gazety Było o tym teraz u nas głośno.

Kładziemy szczelnie gazety, polewamy wodą i sypiemy ściółkę. Było o sypaniu ściętej trawy.


Tutaj kolejna zgroza

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=14

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:10, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kolejna moja wypowiedź

Mój sąsiad właśnie wsadził tuje, posiał trawnik, rozłożył matę...i po miesiącu już na wierzchu rosną chwasty, nie żeby się przebiły, pod matę mu nie zaglądałam, ale wysiały się, przyleciały z wiatrem i rosną na korze - na włókninie - na wierzchu. On ich nie pieli, chwasty wrosną w matę. Za rok już nie da rady ich wyrwać, a jak wyrwie to razem z matą-szmatą.

Kto słyszał, żeby w przyrodzie glebę przykrywać izolacją ? Przykrywa się ściółką, która się rozkłada i wzbogaca glebę, poprawiając jej strukturę. Pod matą masz tylko klepisko.

No to jeszcze zadam pytanie, a jak wzbogacać glebę w materię organiczną skoro leży szmata? Jak przekopać rabaty celem wzbogacenia gleby? Dosadzanie to jeszcze wytrzymam i rozkopię nowe dołki, wykopię ziemię wywiozę dalej, bo na szmatę nie rzucę, górki dołki się zrobią.

Nie wspomnę o patencie na przeróbkę ogrodu? Jak ją zrobić?

Mata- szmata wystaje niemiłosiernie tu i ówdzie, suchą korę wiatr rozwiewa a dźdźownice wyniosły się na dobre , bo skąd mają brać suche liście czy inne części roślin, które normalnie rozkładają się w glebie?

Nawożenie w granulkach jak wykonać, skoro rzuca się w obrębie korony drzewa, a nie tu gdzie dziura w macie czyli przy pniu? Jak je zmieszać z wierzchnią warstwą gleby? Rośliny tych składników nie pobiorą. Poleżą sobie i zwietrzeją, wyparują.

Mata-szmata robi wszystko żeby zakłócić normalny obieg materii organicznej w przyrodzie i nie daje roślinom "jeść". A co pod matą? Jałowa gleba i klepisko. Ale to jest moje zdanie własne, poparte doświadczeniem, co zrobiła mata z bukszpanami w pewnym ogrodzie.

Ale jak mówiłam wcześniej, nikt nikomu nie zabrania maty stosować, każdy robi jak uważa.
Co ja zrobię, że tak nie znoszę tej maty?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:16, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj klepisko

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=22

Tutaj kolejny dwoód jak to mata chroni przed chwastami

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=29

Jestem ogrodniczką z 40- to letnim doświadczeniem i lubię pracę w ogrodzie, i nawet jak będę miała 2 hektary to szmaty nie położę i nigdy nie miałam, choć poprzedni ogród był o wiele większy.

Nigdy w Anglii w żadnym ogrodzie nie widziałam szmaty a jedynie 20 cm spróchniałego obornika lub kompostu lub innej ściółki.





Jak to się ma drogi "ogrodniku" Marcinie do Twojej estetyki ze szmatą i rosnącą na niej jasnotą zaduszającą rośliny? Pokaż kochany jak to ślicznie jest u Ciebie i jak tam posadzisz cebule tulipanów? Pokaż, a nie osądzaj za szczucie kogokolwiek, najpierw poświęć czas (ja go właśnie poświęcam na to żeby Ci pokazać Twoją głupotę i lenistwo i brak dbania o zdrowie roślin i ogrodu. ale nie szczuję, piszę że kładź sobie i pochwal się wynikami i ślicznym ogrodem skoro tak pisałeś.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:17, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bierze się motykę lub inny sprzęt, np widły szerokozębne, pieli, a potem nie dopuszcza żeby chwasty się wysiały. Jak to opanujesz już nigdy nie będziesz miała problemu z chwastami. I luzik, tylko potrzebna jest systematyczność i odpowiednie przygotowanie rabat przed sadzeniem.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies