Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Gardenarium 20:30, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
waldek727 napisał(a)
gardney napisała:


Stając się właścicielem(ką) skrawka ziemi nikt automatycznie nie przeistacza się w ogrodnika. Do tego trzeba dorosnąć i dojrzeć przez wiele lat własnej pracy i praktyki. Żeby stworzyć prawdziwy ogród i go pokochać, trzeba go najpierw zrozumieć. Niewiele osób stara się poznawać tajniki ogrodów i przez to nigdy nie osiągają zamierzonego celu. Estetycznie wyglądający teren wokół domu sprawiający tylko miłe wrażenie dla oka wcale nie musi mieć miana ogrodu. Najpierw trzeba w nim zaszczepić życie, a dopiero na samym końcu zadbać o jego wizualność.
Szkoda, że tak mało osób korzysta z dobrodziejstwa jakie mamy pod egidą Danusi i nie zagląda do wątków porad ogrodniczych zaszywając się jedynie w ,,Naszych ogrodach". Pozwoliłoby to wielu osobom uniknąć niepotrzebnych zmagań związanych z zakładaniem ogrodu i dojść do podobnych wniosków jak ten który zaznaczyłem grubą czcionką dużo, dużo wcześniej.

.
Tak gardney.
Zabija.
Tak samo zabija jak pestycydy i sztuczne nawozy.
Ogród jest zamkniętym łańcuchem pokarmowym w którym nie może być przerwany obieg materii. To, że rośliny nam chorują i atakowane są przez szkodniki jest tylko winą człowieka. To my świadomie bądź nieświadomie niszczymy nasz ogród i wszystko to co powinno w nim tętnić życiem od pierwszych dni jego istnienia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:30, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
waldek727 napisał(a)
Cieszę się, że są już pierwsze osoby na forum które w pozytywny sposób zareagowały na mój post przybliżający nieco szkodliwe oddziaływanie agrotkanin na przebieg procesów życiowych w glebie. Z chwilą pozbycia się plastikowej okrywy przywrócone zostanie w ogrodzie życie. Przede wszystkim życie edafonu.
Jako pasjonat ogrodów które żyją w zgodzie z naturą podzielę się dalej swoją wiedzą odnoszącą się do nadmiernego wyrastania chwastów.
W sklepach ogrodniczych jest bardzo bogaty asortyment niskich roślin zadarniających. Tworząc zwarte kobierce pod wyższymi roślinami jednocześnie zahamujemy rozwój chwastów. http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie
Alternatywą dla agrotkaniny może być również wyściełanie gołej gleby warstwą zwykłego papieru, gazetami lub rozłożonymi kartonami, a następnie przykrycie całości korą, żwirem lub innym mulczem. Aby skutecznie wyeliminować chwasty z rabat samą korą, należy ułożyć ją w dwóch warstwach. W pierwszej kolejności rozsypujemy drobną przekompostowaną korę lekko ją dociskając do ziemi, a następnie rozprowadzamy po wierzchu średnią lub grubą korę ozdobną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:31, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:31, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
waldek727 napisał(a)
gardney
Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić po zdjęciu agrotkaniny to uważając na korzenie spulchnić i napowietrzyć glebę. Przez lata ziemia zrobiła się pod nią jak skała. Nie dość, że blokowała przedostawanie się do gleby próchnicotwórczej substancji organicznej to jeszcze uniemożliwiała coroczne przeprowadzanie tak potrzebnych zabiegów agrotechnicznych (spulchnianie, napowietrzanie, nawożenie kompostem, wapnowanie itp.)Po dostarczeniu powietrza korzeniom roślin pokryj odkrytą powierzchnię cienką warstwą rodzimej ziemi, kompostem lub odpowiednią mieszanką ziemi ogrodowej i na to dopiero daj korę.
Roślin które przesadzamy niczym nie nawozimy do czasu prawidłowego ukorzenienia.

Bardzo duży, często spotykany błąd który najczęściej bardzo źle kończy się dla roślin. Torf nie posiada żadnych wartości odżywczych. Prawie całkowicie brak jest w nim minerałów przyswajalnych przez rośliny. Torf służy tylko do rozluźnienia gleby i do poprawy jej struktury oraz absorpcji wody. W zależności od rodzaju gleby przed zaprawieniem dołka miesza się go z kompostem i ziemią rodzimą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:32, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aniaq napisał(a)
Witam,
Podglądam Ogrodowisko od początku tego roku, na debiut zdecydowałam się właśnie teraz, bo chciałam biec z ostrzeżeniem dla ludzi, którym zawdzięczam choćby wygraną z mączniakiem. Widzę jednak, że wątek ostrzegający przed użyciem tkanin przeciw chwastom już jest, więc dorzucam swoje doświadczenia.

Thuje ze zdjęcia sadziliśmy wiosną ubiegłego roku. Ziemię pod nimi wyłożyliśmy tkaniną poleconą w ogrodniczym i stosowaną przez niemal wszystkich naszych sąsiadów - mieszkamy w nowej dzielnicy miasta, więc wokół wielu "doświadczonych" ogrodników czerpiących wiedzę od ludzi ze sklepów ogrodniczych i szkółek. Często pytacie jak tak można zabijać własne rośliny... Otóż nieświadomie można. Wychowałam się w lesie, w rodzinie pochodzącej ze wsi, w domu z wielkim ogrodem pełnym róż, rododendronów, nasturcji, goździków, bratków, jabłoni i wielu innych (a przede wszystkim ukochanych przez Was limek, które u moich rodziców teraz mają po 40lat), w dzielnicy ogródków działkowych, nikt z mojej rodziny nie stosował tkanin, ani nawet sztucznych środków ochrony roślin (babcia namiętnie stosowała jedynie azofoskę), więc tkanina była jak dzisiejszy pampers do ichniejszej tetry. Niestety, prowadzi do przykrych skutków ubocznych.


postanowiłam ją usunąć, bo za płotem mamy pustą, niezamieszkałą działkę, którą porasta łąka więc perz i powój wiły się, przebijały i miały świetnie,a mata wcale nie była przeciw chwastom, lecz wręcz pro i nie stanowiła dla nich żadnej przeszkody, a dla mnie problem z usuwaniem chwastów.


Kiedy podniosłam matę...przeraziłam się. Pleśń, korzenie na wierzchu (które przestraszyły mnie już przy odsuwaniu kory), pozwijane korzenie i pędy powoju, traw, oraz robaki...

Jeśli chodzi o robactwo zastosowałam sposób mojej babci: wyzbierałam co znalazłam do słoiczka (na zdjęciu okazy spod 6 drzewek), a potem co metr zakopywałam pół buraka na zmianę z połową ziemniaka, co tydzień odkopuję "przynęty" i usuwam kolejne larwy - chętniej idą do buraków.

Tkaninę przeciw chwastom usunęłam w całości. Na szczęście umieściłam ją tylko pod żywopłotem z thuji. Przestrzegam wszystkich, z bólem obserwuję rośliny sąsiadów, które wciąż chorują i teraz wiem dlaczego.Niestety nie wszyscy dadzą się przekonać, może za kilka lat dowodem na moją rację będzie mój ogród. Tymczasem cierpliwie go tworzę.

Pozdrawiam serdecznie!
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:32, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aniaq napisał(a)
To larwy chrząszczy, promienie słoneczne są dla nich śmiertelne - palą je, dlatego zalecane jest poruszanie ziemi w słoneczne dni - co się wygrzebie to umrze. No a mata to wymarzone miejsce bytowania: ciemno, chłodno, mokro. Niestety naszymi przyjaciółmi to one nie są - zjadły mi dwie trzmieliny na pniu - jedyne wówczas rośliny liściaste w ogrodzie i kawałek trawnika (gdzie murawy nie podniosłam tam były )

Sposób babci działa też na opuchlaki, w ziemi oprócz wspomnianych wcześniej buraków i ziemniaków zakopuje się kawałki marchwi, pietruszki, selera - polecam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:33, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marcin napisał(a)
Dziwi mnie tu jedna rzecz. Zrywacie matę i widzicie kłębowisko zdrowych dorodnych korzeni i twierdzicie, że to złe? Skoro korzenie rosną tak zdrowo znaczy, że znalazły perfekcyjne warunki do wzrostu. Nie obczajam po prostu.
Poza tym jakos nie zauważyłem klepiska pod matą tylko podłoże pełne korytarzy dżdżownic-znaczy napowietrzoną i odpowiednio wilgotną glebę.


Oto dlaczego i teraz obczajaj o co biega.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:36, 19 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zadałam sobie trud i przejrzałam 66 stron wątku, żeby wyśledzić najważniejsze posty.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 20:53, 19 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587

Marcin napisał:
Dziwi mnie tu jedna rzecz. Zrywacie matę i widzicie kłębowisko zdrowych dorodnych korzeni i twierdzicie, że to złe? Skoro korzenie rosną tak zdrowo znaczy, że znalazły perfekcyjne warunki do wzrostu. Nie obczajam po prostu.

Myślę Marcin, że Danusia przedstawiła Ci już wystarczająco dużo argumentów świadczących o szkodliwości stosowania agrotkaniny w naszych ogrodach. Jak jeszcze nie obczajasz to prześledź sobie moje posty od 62 strony. My nikogo na ,,Ogrodowisku" nie szczujemy a jedynie dzielimy się z innymi swoim długoletnim doświadczeniem które przerodziło się przez lata w pasję do pięknych i zdrowych ogrodów.
Próchnica stanowi fundament każdego ogrodu. Zrób sobie Marcin badanie gleby i poproś o przeprowadzenie analizy pod kątem jakości i zasobności warstwy organicznej w makroskładniki oraz mikroorganizmy. Być może wtedy przekonasz się jak wygląda ziemia w Twoim ogrodzie która od reszty świata oddzielona jest matą.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
chojna 12:06, 22 wrz 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
To i ja chciałabym dodać swoje doświadczenia.
Doświadczenie ogrodnicze zaczęłam zbierać w tym sezonie, więc nawet nie powiedziałabym, że raczkuję, a pełzam.


Pod drzewami zajrzałam pod włókninę. I zerwałam ją natychmiast. Oto co znalazłam:
grzyby (w zeszłym roku znalazłam pod tymi drzewami prawdziwka, więc to może one?)



pleśń


korzenie brzóz na wierzchu


korzenie host na wierzchu


Aż poszłam po aparat, żeby Wam pokazać.
Włóknina była aż przyklejona do podłoża.
Zerwałam. I znalazła się tu


Barwinki korzenie miały na wierzchu


Hortka i jej ponad metrowe korzenie


Nie trzeba być wielkim ogrodnikiem, żeby to dostrzec moim skromnym zdaniem.
Przyznam, że jak ją kładłam przemknęło mi przez myśl, że jeśli chwasty się nie przebiją to jak rośliny mają się rozrastać. Przecież nie da się ich ukierunkować tylko na wyciętą mniejszą lub większą dziurę.
Ale wtedy dałam się nabrać na slogan "Jedzmy g..., miliony much nie mogą się mylić". Mam jeszcze dwie nietknięte rolki w garażu i nawet na same chwasty na nieosadzonych rabat jej nie użyję.
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies