Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

MirellaB 13:26, 08 kwi 2016


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Woda nie wsiąka w agrowłókninę

Biedne te roślinki i takie małe otwory. Nic dobrego z tego nie będzie
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
bogdan_madrala 08:52, 09 kwi 2016

Dołączył: 08 kwi 2016
Posty: 3
Ogólnie sytuacja wygląda tak, że te krzaczki, wysokie na 1,0-1,2m sadziłem w październiku 2015, więc pomimo to, że zima nie była straszna, mogła niektóre krzaczki nieco doświadczyć. Dodatkowo, ziemia po polu, bardzo gliniasta, i nic jej nie zakwaszałem. No nic, zobaczymy.

Plan mam taki, że chciałem rozłożyć agrowłókninę przeciwko chwastom + nawodnienie (przełożę POD włókninę) i na to wszystko... węgiel brunatny.

edit: woda wsiąkła
m_klauze 14:20, 09 kwi 2016


Dołączył: 29 lut 2016
Posty: 23
Jako posiadaczka gliniastej działki mogę powiedzieć, że na takim podłożu mata to chyba najgorszy pomysł. Ja matę usunęłam tydzień temu... miałam ją niecały rok... ale po kolei... zakładając ogród ktoś mi podpowiedział (o zgrozo ogrodnik), że mata to dobry pomysł. Tak więc zrobiłam - mata a potem kora... Napiszę jak po tym niecałym roku wszystko wyglądało - pod matą gołe korzenie ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest to, że gliniasta ziemia jest wiecznie wilgotna co sprawia, że kora ulega bardzo intensywnemu rozkładowi(z warstwy 4-5 cm po roku zostało 1-2 cm, rozkład kory powoduje zatykanie dziurek w agrowłókninie i efekt jest taki, że na jej powierzchni tworzy się warstwa "mułu" (nie wiem jak to inaczej nazwać), który śmierdzi zgnilizną. Tragedia.
Jak zobaczyłam jak to wygląda to od razu wszystko usunęłam...
____________________
mikro-ogrodek-poczatki
Mazan 16:47, 09 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Czyli - mimo 80 stron info i ostrzeżeń - panuje wciąż przekonanie, że u mnie będzie inaczej, że to Wy źle robicie.
Jest tylko pewne ale... w wielu wątkach są "efekty" takich przekonań.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 10:59, 10 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bogdan_madrala napisał(a)
Ogólnie sytuacja wygląda tak, że te krzaczki, wysokie na 1,0-1,2m sadziłem w październiku 2015, więc pomimo to, że zima nie była straszna, mogła niektóre krzaczki nieco doświadczyć. Dodatkowo, ziemia po polu, bardzo gliniasta, i nic jej nie zakwaszałem. No nic, zobaczymy.

Plan mam taki, że chciałem rozłożyć agrowłókninę przeciwko chwastom + nawodnienie (przełożę POD włókninę) i na to wszystko... węgiel brunatny.

edit: woda wsiąkła


No nic, zobaczymy...?

Panie Bogdanie kochany, to że woda wsiąkła to nie oznacza sukcesu. Sukces zależy od prawidłowej pielęgnacji i zapewnienia roślinom odpowiednich warunków wzrostu, a tutaj odpowiednie one nie są. Są wręcz naganne. I to koniec tego tematu. "Róbta co chceta, ale u nas nie szukajta pomocy".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bogdan_madrala 15:28, 10 kwi 2016

Dołączył: 08 kwi 2016
Posty: 3
Kajam się, ale jestem w kropce. Kosmos dla mnie, przecież w zasadzie wszyscy znani mi "ogrodnicy" (rodzina, sąsiedzi itd) kładli pod tuje czarną, ogrodniczą agrowłókninę - mają duże, ładne krzaki... Wy piszecie o "matach" - może co innego mamy na myśli?

A poprzez ziemię "gliniastą" u mnie miałem na myśli, że ok. 1m od powierzchni zaczyna się glina...
alogrod 07:30, 13 kwi 2016

Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 12
Każdy tutaj pisze o korze drobnomielonej pod tuje i gazetach.
A co w przypadku gdy pod drzewka chce wysypać kamień/otoczaki (białe)??

Przeczytałem cały wątek i mimo to mam mieszane uczucia. Jedni piszą dobrze inny źle.
Chyba bym nie stosował, ale i ja i żona nie nawidzimy i nie bardzo mamy czas pielić. Jeśli miałbym w ciągu roku poświęcić 30-60min na pielenie 50mb to OK - zrobię to. Ale jeśli to jest za mało, to jednak chyba wolałbym zastosować matę.

Co o tym myślicie?
Gardenarium 07:34, 13 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Myślę źle o macie, bo ogród to jednak praca. Jeśli nie masz czasu, wynajmij kogoś do pielenia, jeśli nie stać cię na wynajęcie, nie miej ogrodu. Jak pogodzić zdrowe uprawianie ogrodu z brakiem czasu dla niego? Nie da się.

Nieprawidłowe prowadzenie ogrodu poprzez stosowanie maty nie jest właściwym rozwiązaniem. Nie o to chodzi w ogrodnictwie. Ogród to nie autostrada.

Na szmacie też rosną chwasty, więc skoro nie masz czasu na pielenie to i na szmacie będziesz miał chwasty, w dziurach wyrosną i wtedy już nic nie pomoże.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alogrod 08:16, 13 kwi 2016

Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 12
Tzn. nie mówię że nie mam czasu w ogóle kompletnie. Ale chcemy ten czas skrócić do minimum ze względu na nasz tryb życia/pracy.
Ogród będzie następujący: wszędzie trawa, i tylko żywopłot z tuji, nawadnianie - nic więcej, kwiaty nie, drzewka dodatkowe nie, nic.
Na pewno trzeba będzie kosić trawnik, czasami przyciąć żywopłot i na to będzie czas.
Pielenie u mojej babci na działce to cały dzień roboty i jeszcze jest tego pełno (dwa, trzy razy do roku) i właśnie nie chciałbym tyle czasu aż poświęcać znając ten przypadek.

I jeśli miałbym te 2 dni pielenia, skrócić do np. 2 godzin poprzez zastosowanie maty to jest to dobry argument.

A co z zastosowaniem żwiru jako podsypki pod drzewka? Czy jest jakiś sposób by zminimalizować ilość niechcianych gości bez stosowania maty?
Gardenarium 09:18, 13 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To nie jest dobry argument, w ogrodnictwie nie chodzi o naszą wygodę, ale o to aby roślinom zapewnić jak najlepsze warunki, Twoje myślenie jest błędne niestety.

Powiem tak, w pieleniu najważniejsze są pierwsze miesiące wiosny do maja, wtedy trzeba pielić. Jeśli chwasty się nie wysieją bo je wypieliłeś - to masz spokój i wystarczy oblecieć ogród szybciutko, tak jak piszesz że masz mało czasu. Więc wtedy w lecie systematycznie obchodzisz rabaty dokoła w 10 minut, wyrywasz sporadyczne chwasty.

Poświęć więc ten czas do maja (albo weź kobietę ze wsi), a potem odpoczywaj. I bądź dumny, że zdrowo i prawidłowo uprawiasz ogród. Pozwól pod tujami tworzyć się próchnicy, która ma zbawienne działanie dla zdrowia twoich przecież roślin

Dodam inne przysłowie: "Ogród jest jak życie - nie da się pójść na skróty". Posłuchaj rady dobrej ogrodniczki, z 42 letnim doświadczeniem a nie partaczy co idą na skróty. To tyle w temacie.

Zamiast maty - tektura falista i ściółka, namoczone gazety, albo tylko ściółka.

Poczytaj ten artykuł, a zrozumiesz być może o co tak naprawdę w tym obiegu materii w przyrodzie chodzi. Bo o to chodzi aby mogły działać dżdżownice. Jako człowiek, który ma na to wpływ, bo mysli.... Chyba że nie myśli

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

Pod ściółką toczy się bogatsze życie organiczne, bo stała temperatura i wilgoć temu sprzyja. Gleba wzbogaca się w składniki odżywcze, ma lepszą wentylację, a rośliny lepsze właściwości absorpcyjne i wszyscy na tym korzystają. Dlatego bardzo zachęcam do pożytecznego ściółkowania. Zdrowa gleba = zdrowe rośliny.

Zamiennikiem stosowania ściółki jest sadzenie w dużych ilościach roślin okrywowych tak, aby szczelnie pokryły glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies