Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

DorothaM 14:49, 06 lip 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Gardenarium napisał(a)
Sprawdzać korzenie gdy kupujesz rośliny.



A to tak można wyjąć drzewo z donicy i sprawdzić korzeń?
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
Gardenarium 18:59, 07 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, można, a jak nie dają to poprosić. Ja sprawdzam, patrzę czy rosną na wierzchu chwasty )znaczy że roślina już jakiś czas rosła w doniczce a nie została wetknięta tuż przed sprzedażą

Lekko pukam, przechylam na bok i próbuję wyjąć, widać czy bryła się trzyma, jesli jest przerośnięta korzeniami, to cała wyjdzie z donicy bez żadnego uszczerbku, a jak widać że się ziemia wysypuje z doniczki to kiepskooo, jak najdalej od tego wtedy uciekam.

Nie da się uwierzyć że czasem celowo "obrąbują" korzenie, bo nie mieli większych doniczek
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marga 22:23, 07 lip 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Gardenarium napisał(a)
Ja sprawdzam, patrzę czy rosną na wierzchu chwasty )znaczy że roślina już jakiś czas rosła w doniczce a nie została wetknięta tuż przed sprzedażą

A ja ostatnio mówię do siostry, że wstydziliby się sprzedawać rośliny z chwastami w renomowanej szkółce. A teraz wygląda na to, ze sprzedają dobry materiał
Jak to człowiek cały czas się uczy.
____________________
Ogród dla moich synków
Gardenarium 06:53, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chwasty powinny być wyrwane przez sprzedawcę, renomowanym towarem bym tego nie nazwała, ale takie są oznaki. Lata doświadczenia w kupowaniu roślin robią swoje
Ja widzę z daleka czy warto towar kupować czy nie Nawet nie muszę wyjmować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marga 15:57, 08 lip 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Danusiu, Ty masz rentgen w oczach
____________________
Ogród dla moich synków
Gardenarium 08:46, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To nie rentgen, to lata doświadczeń. Biorę pod uwagę porę roku, wygląd rośliny, wielkość bryły i jak ona wygląda. Także źródło czyli miejsce kupowania, gatunek rośliny. Po analizie tego wszystkiego oceniam czy kupować czy nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka_m 13:19, 26 lip 2015


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Witam chciałambym wysypać dwie nieduże rabatki drobnym kamyczkiem czym wyłożyć ziemię aby kamyczki niezmieszały się z ziemią. Po przeczytaniu rad osób które miały doświadczenie z matą p.chwastom wolałabym jej nie stosować
____________________
Mój mały ogródeczek :).
waldek727 17:25, 26 lip 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
agnieszka_malysa napisał(a)
Witam chciałabym wysypać dwie nieduże rabatki drobnym kamyczkiem czym wyłożyć ziemię aby kamyczki nie zmieszały się z ziemią. Po przeczytaniu rad osób które miały doświadczenie z matą p.chwastom wolałabym jej nie stosować

Ściśle na zakładkę gazetami lub kartonem. Przed wysypaniem żwiru zmocz karton wodą, aby mógł swobodnie dopasować się do kamyczków i gleby którą to też trzeba wcześniej zruszyć i napowietrzyć.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
AgnieszkaKch 21:19, 17 paź 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30
Witam wszystkich,
chciałam się podzielić moim przykrym doświadczeniem z matą

Dzisiaj wróciłam z ogrodu załamana, ale zacznę od początku. Jestem młodą "ogrodniczką". Pierwsze sadzenie rozpoczęłam dopiero w tym roku. Na pierwszy rzut poszły tuje wokół płotu. Zgodnie z radą Pana z ogrodniczego rozłożyliśmy matę. Tuje były sadzone niby dobrze, kopana odpowiedniej wielkości dziura, ziemia do iglaków, mata, a na to kora. Mata wydawała mi się być fantastyczna, zwłaszcza kiedy ciągle brakuje czasu, ma się małe dzieci i jeszcze się pracuje.

Dopiero później trafiłam na ogrodowisko i się okazało, że mata jest zła, ale sobie pomyślałam, że już przy tujach wyrywać jej nie będę, może jakoś to będzie. Poza tym, dopiero dzisiaj trafiłam na ten wątek, gdzie są dowody zła. Nowe nasadzenia-rabaty przed tujami były już bez maty i wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że wczoraj pojawiły się korytarze podniesionej kory na rabacie. W pierwszej chwili myślalam, że to kret, jednak chyba będzie to nornica. Wtedy zajrzałam pod matę. Co tam się działo to jakiś koszmar - przypomnę, że leży raptem 4 m-ce - korzonki gołe lezące na ziemi pod matą i cały rząd pod matą dosłownie ZRYTY - siatka korytarzy, podkopów, cudem, że te tuje nie padły. Fakt wyglądały rożnie, raz lepiej raz gorzej, ale tłumaczyłam sobie to tym, że pewnie odchorowują, albo upały itd...
Gdyby nie ta BEZNADZIEJNA MATA mogłabym wcześniej zareagować.

MACIE ANTYCHWASTOWEJ MÓWIĘ NIE. BIEDNE MOJE TUJE. ZDECYDOWANIE WOLĘ MIEĆ ZDROWE ROŚLINY I RAZ NA JAKIŚ CZAS WYRWAĆ POJEDYNCZE CHWASTY.

Pozasypywałam wystające korzenie ziemią, następnie korą. Pracy i nerwów co nie miara.
Jeszcze nornicy się nie pozbyłam, pułapki wstawione, ale podobno może być z tym ciężko
Apeluję do wszystkich tych którzy się jeszcze zastanawiają, NIE POPEŁNIAJCIE TEGO BŁĘDU.
Zamiast maty szmaty lepiej się zastanowić nad siatką na krety Aczkolwiek dopiero będą zgłębiać ten temat, mam nadzieję, ze zaraz znajdę temat na ogrodowisku o siatce

Pozdarwiam )
Iwcia 21:51, 17 paź 2015

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Amen
____________________
Mój przyszły ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies