Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

TAR 11:13, 04 wrz 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7607
Apropo tego linku do basenow, tam sa tez inne modele, sporo tansze. my wlasnie chcemy taki tanszy zrobic, dołożyć pompe ciepla zamiast paneli (lepsza kontrola) i stacje chlorujaca. po prostu doswiadczenia, ze stelazowymi nas zniechecily. ale oczywiscie nie narzucam, to tylko namiar na firme gdzie ceny nie zabijaja i znajomi robili wiem, ze zawsze przy takiej inwestycji kasa sie topi. choc dzis załuje, ze jednak przy budowie tego nie zrobilam, teraz musze pol ogrodu rozwalac a nasadzenia porobione i z koparka bedzie ciezko.

domek ogrodnika i kompostowniki bym przemyslała i posadowiła tam gdzie sciana zbieracza, wczesniej nasadzenie zywoplotowe. tam bym tez warzywnik zrobila skrzynkowy. Po prostu mniej atrakcyjne obiekty bardziej schowac w tym narozniku zbieracz/sciana sasiadka i jest wieksze pole dla rabat, murkow, wody, ścieżek. 600m2 to wcale niemało.

nie ma co psuc sobie widoku z tarasu, nawet najpiekniejszy panel zamknie ci widok na cala reszte. ten naroznik zbieracza jest najmniej atrakcyjny. u mnie skrzynie warzywne umiesciłam w takim miejscu, ze widze je tylko przy wjezdzie, tam tez mam domek smietnikowy, planuje kompostownik i domek ogrodnika. ani z poziomu tarasu, wejscia, okien, lezakowni tego nie widac. przy czym skrzynie i domek smietnikowy sa zrobione estetycznie, wiec skromnie nie ma sie do czego przyczepic. sam domek jest zamkniety i wokol obsadzony clemkami i winorosla.a skrzynie posadowione tak, ze slonce maja praktycznie caly dzien (jedyne takie miejsce)
____________________
Ogrod nad bajorkiem
mrokasia 11:21, 04 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Dziewczyny, zaczęłam się zastanawiać czy jednak nie zostawić tych czterech akcji tam gdzie teraz mam domek ogrodnika i łączą się działki... Piękne nie są, ale są duże i dają cień i osłaniają taras od wschodu. Tuż obok, ale już na tej działce gdzie ma powstać osiedle, rośnie klon, akacja i jakieś drzewo, którego nie znam. Jak wytnę akcje dalej będę miała cień i osłonę. Ale jak ruszy budowa i właścicielowi przyjdzie do głowy wyciąć te drzewa to zrobi się kompletnie pusto, no oprócz żywopłotu i drzewek, które posadzę po swojej stronie. Ale nawet jeśli kupię spore egzemplarze to jednak to nie będzie to samo co 10 metrowe akacje...
Co myślicie? Akacje się rozłażą odrostami czy sieją???
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
tulucy 11:26, 04 wrz 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
W którym narożniku te brzozy mają być? Anyway, w drugim narożniku kompostowniki i całe zaplecze - możesz od tarasu i reszty ogrodu wydzielić je zasłoną roślinną jakąś, a przed tym warzywnik może być...

Kompostowniki mają być 4 ? Dobrze zrozumiałam ten dokładniejszy rysunek? Ja bym je dała w linii, jednym ciągiem. Jeśli po dwa - to naprzeciwko siebie.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
tulucy 11:29, 04 wrz 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Cyt. za Wikipedia: Samorzutnie rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym. Gatunek inwazyjny, powoduje znaczne zmiany siedliskowe i jest trudny w zwalczaniu. Bardzo łatwo tworzy liczne odrośla korzeniowe
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
April 11:33, 04 wrz 2019


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10309
mrokasia napisał(a)
Dziewczyny, zaczęłam się zastanawiać czy jednak nie zostawić tych czterech akcji tam gdzie teraz mam domek ogrodnika i łączą się działki... Piękne nie są, ale są duże i dają cień i osłaniają taras od wschodu. Tuż obok, ale już na tej działce gdzie ma powstać osiedle, rośnie klon, akacja i jakieś drzewo, którego nie znam. Jak wytnę akcje dalej będę miała cień i osłonę. Ale jak ruszy budowa i właścicielowi przyjdzie do głowy wyciąć te drzewa to zrobi się kompletnie pusto, no oprócz żywopłotu i drzewek, które posadzę po swojej stronie. Ale nawet jeśli kupię spore egzemplarze to jednak to nie będzie to samo co 10 metrowe akacje...
Co myślicie? Akacje się rozłażą odrostami czy sieją???


Niestety akacje są baaaardzo uciążliwe. Sieją się u mnie bardzo i chyba też rozłażą dodatkowo, bo na wybiegu psim, czyli na tej górce, mam sryliony krzewów akacji. Walczę z eM, żeby to wyrywał i wykopywał ale wiadomo. Dla niego zielone to zielone i tyle, szkoda mu usuwać przesłony.
Bardzo trudna decyzja.
Ja bym usunęła akacje i na ich miejsce szybko wsadziła coś bardzo szybko rosnącego np brzozy zwykłe, brodawkowe. Przy całej ich uciążliwości są piękne, klimatyczne i bardzo szybko rosną. A przecież i tak będziesz nawiązywać i robić lasek brzozowy w innym miejscu. Dwa-trzy lata dla brzóz to sporo. Już zasłonią. A są tanie w zakupie
____________________
April April podbija las Mazowsze
galgAsia 11:40, 04 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
ojojoj, widzę, że czacha dymi od planowania No ja rozumiem, masz powera, że hej! Dołączam się do grona odsądzającego od czci i wiary akacje - wszędzie siewki i odrosty! Never!!!
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
mrokasia 11:53, 04 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
TAR napisał(a)


domek ogrodnika i kompostowniki bym przemyslała i posadowiła tam gdzie sciana zbieracza, wczesniej nasadzenie zywoplotowe. tam bym tez warzywnik zrobila skrzynkowy. Po prostu mniej atrakcyjne obiekty bardziej schowac w tym narozniku zbieracz/sciana sasiadka i jest wieksze pole dla rabat, murkow, wody, ścieżek. 600m2 to wcale niemało.

nie ma co psuc sobie widoku z tarasu, nawet najpiekniejszy panel zamknie ci widok na cala reszte. ten naroznik zbieracza jest najmniej atrakcyjny. u mnie skrzynie warzywne umiesciłam w takim miejscu, ze widze je tylko przy wjezdzie, tam tez mam domek smietnikowy, planuje kompostownik i domek ogrodnika. ani z poziomu tarasu, wejscia, okien, lezakowni tego nie widac. przy czym skrzynie i domek smietnikowy sa zrobione estetycznie, wiec skromnie nie ma sie do czego przyczepic. sam domek jest zamkniety i wokol obsadzony clemkami i winorosla.a skrzynie posadowione tak, ze slonce maja praktycznie caly dzien (jedyne takie miejsce)


Domek ogrodnika i kompostowniki w proponowanym przez Ciebie miejscu byłyby fajne gdyby nie to, że sąsiadka ma tam taras . Nie postawię jej kompostowników 2 metry od jej tarasu - ona miała go wcześniej . Warzywnik w tym miejscu odpada, bo słońce miałby tylko do 12, później dom sąsiadki i jej drzewa zaczynają zacieniać działkę od zachodniej granicy. Ściana domu sąsiadki jest w 90% porośnięta winobluszczem i to też muszę wziąć pod uwagę, bo przecież rośnie to jak wściekłe. Stąd też planuję mniej więcej w tym miejscu altanę - tak by była odsunięta od drogi i nie była wystawiona na popołudniowe słońce.
Warzywnik może być tylko przy wschodniej granicy w środkowej części bo tylko tam jest słońce.

Ty masz bardzo fajnie umieszczony warzywnik i całą resztę - z boku w części przed domem. Taras i ogród masz z innej strony więc w oczywisty sposób nie widzisz tych elementów. Ja dokupiłam działkę, która niemal w całości jest widoczna z tarasu a mniej widoczne części mają jakieś ograniczenia typu cień lub droga. W zasadzie gdzie bym nie postawiła tego domku to będzie on widoczny albo z tarasu albo z altany albo z basenu. Mogę go tylko obsadzić roślinami.

Mój pierwotny pomysł zakładał, że ściana domku wraz z panelem będzie od strony tarasu zasłonięta krzewami i drzewami i to wszystko razem przesłoni także widok na warzywnik. Druga opcja to umieszczenie domku i kompostowników gdzieś przy północnej granicy. Wtedy warzywnik będzie po prostu osłonięty od strony tarasu krzewami i drzewami a z tarasu będzie widać przód domku.

Pewnie wąsko patrzę i nie widzę innych rozwiązań. Ale bardzo Ci dziękuję za pomysł - czasem człowiek przywiąże się do swojego pomysłu i nie dostrzega innych możliwości.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 12:01, 04 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
tulucy napisał(a)
Cyt. za Wikipedia: Samorzutnie rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym. Gatunek inwazyjny, powoduje znaczne zmiany siedliskowe i jest trudny w zwalczaniu. Bardzo łatwo tworzy liczne odrośla korzeniowe


No to sprawa jasna.

tulucy napisał(a)
W którym narożniku te brzozy mają być? Anyway, w drugim narożniku kompostowniki i całe zaplecze - możesz od tarasu i reszty ogrodu wydzielić je zasłoną roślinną jakąś, a przed tym warzywnik może być...

Kompostowniki mają być 4 ? Dobrze zrozumiałam ten dokładniejszy rysunek? Ja bym je dała w linii, jednym ciągiem. Jeśli po dwa - to naprzeciwko siebie.


Lu, o brzozach myślałam w narożniku wschodnio-południowym.
Kompostowniki mają być dwa. Klapy otwierane tak jak pokazują strzałki.


____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Pszczelarnia 12:06, 04 wrz 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy domek ogrodnika nie zacieni warzyw? Jest od południa. Można szaleć.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
mrokasia 12:07, 04 wrz 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
April napisał(a)


Niestety akacje są baaaardzo uciążliwe. Sieją się u mnie bardzo i chyba też rozłażą dodatkowo, bo na wybiegu psim, czyli na tej górce, mam sryliony krzewów akacji. Walczę z eM, żeby to wyrywał i wykopywał ale wiadomo. Dla niego zielone to zielone i tyle, szkoda mu usuwać przesłony.
Bardzo trudna decyzja.
Ja bym usunęła akacje i na ich miejsce szybko wsadziła coś bardzo szybko rosnącego np brzozy zwykłe, brodawkowe. Przy całej ich uciążliwości są piękne, klimatyczne i bardzo szybko rosną. A przecież i tak będziesz nawiązywać i robić lasek brzozowy w innym miejscu. Dwa-trzy lata dla brzóz to sporo. Już zasłonią. A są tanie w zakupie


Los akacji został przesądzony, dzięki bo już się zaczęłam wahać .

Pomysł z posadzeniem brzóz mega super, ale nie do zrealizowania w tym miejscu czyli tuż przy tarasie - za bardzo śmiecą. EM zgodził się na brzozy tylko dlatego, że zaproponowałam je w narożniku wschodnio-południowym.
Tu będę musiała zatem wykombinować coś innego.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies