Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 18:34, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dopiero jak znikną, bo zasilisz i chwasty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nodan 10:36, 10 lip 2015

Dołączył: 19 maj 2013
Posty: 12
Witajcie

Mam ładny bardzo gęsty trawnik, ale ostatnio obserwuje w darni ot takie źdźbła. Czy możecie mi powiedzieć co to za choroba i co zastosować aby usunąć problem. Porwane źdźbła wynikają ze zbyt słabej kosiarki, która, nie daje sobie rady z tak gęstą darnią

blackstork 14:48, 10 lip 2015


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Załączam moje wyniki badania gleby.
Zalecenia jednak nie do końca są dla mnie zrozumiałe, jeszcze będę wyjaśniać ze stacją.





marbz - nie są tak dokładne jak Twoje zalecenia, ale czekam na Twoje uwagi, bo mam wątpliwości zwłaszcza co do wysokie ph - niczego nie trzeba zbijać ?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
marbrz 15:25, 10 lip 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Kolejny już przykład, który jak nic pokazuje, że zawartość najpotrzebniejszego pierwiastka dla rozwoju trawy jakim jest azot wynosi po miesięcznym nienawożeniu prawie 0. Wydaje mi się że tabelkę z harmonogramem nawożenia jaką sporządziłem spokojnie można by było stosować jako wzorcową dla zainteresowanych dokarmianiem trawników wyłącznie niezbędnymi mikroelementami a nie sypaniem dla sztuki ku uciesze sprzedawców super wieloskladnikowych nawozów.
Do końca roku możesz sypać siarczan amonu gdyż siarką w nim zawartą będziesz obniżał ph, które jest za wysokie. Dawka na sierpień 1,3 kg na 100m2, wrzesień 1 kg na 100m, i październik 0,5 kg.
blackstork 16:10, 10 lip 2015


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
A czemu azot tak szybko znika, czy wpływ ma na to ph, obecność wysokiego Ca czy po prostu kwestia ciężaru gleby?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
MarcinCz 18:44, 10 lip 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
Witam pojawił się problem z moim trawnikiem.W poniedziałek skosiłem trawę ponieważ była już dość wysoka a nie miałem czasu skosić wcześniej.Zrobiłem to dosyć wcześnie rano ok.6 trawa była jeszcze mokra ale jakoś poszło.Od samego początku kosiłem na wysokość około 6 cm.Podczas upałów podlewałem codziennie wieczorem o 22.No i dzisiaj zabrałem sie za koszenie ustawiłem kosiarkę o 1 stopień niżej (5 cm).Zaniepokoiło mnie to że trawa zaczyna mi usychać a jeżeli rozchyli się trawę to widać przy glebie taki biały nalot coś podobnego do pleśni.Trawnik był nawożony gdzieś około miesiąc temu.Jak wyglądał wcześniej można spojrzeć w moim poście na stronie 109 dla porównania z poniższymi zdjąciami.Liczę na Waszą pomoc.

____________________
waldek727 20:46, 10 lip 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
MarcinCz napisał(a)
Witam pojawił się problem z moim trawnikiem.W poniedziałek skosiłem trawę ponieważ była już dość wysoka a nie miałem czasu skosić wcześniej.Zrobiłem to dosyć wcześnie rano ok.6 trawa była jeszcze mokra ale jakoś poszło.Od samego początku kosiłem na wysokość około 6 cm.Liczę na Waszą pomoc.

Ach te nieznośne trawniki!
Ciągle przysparzają nam jakiś kłopotów.
Jednakże zagłębiając się nieco w procesy biochemiczne jakie zachodzą w roślinach dochodzę do wniosku, że to nie trawniki przysparzają nam tylu kłopotów, tylko my im.
Wiesz Marcin jakie najtrudniejsze pytanie może wypłynąć z ust malca, na które rodzice nie potrafią odpowiedzieć wyczerpująco, a przy tym zrozumiale?
Nie, nie.
Wcale nie ,,skąd się biorą dzieci".
To pytanie, to ,,dlaczego trawa jest zielona".
Dotyczy to również Twojego problemu. W znacznym stopniu zablokowałeś w dolnych partiach trawnika proces fotosyntezy. Barwniki fotosystemu są niedoświetlone, a tym samym chlorofil nie ulega dostatecznemu utlenieniu.
Jeżeli śledzisz na ,,Ogrodowisku" wątki związane tematycznie z trawą i trawnikami, to zapewne zauważyłeś w moich postać, że po stokroć wymieniam w nich cyferkę ,,4".
Bynajmniej nie jest to mój szczęśliwy numerek. Jest to magiczna cyfra która powoduje to, że nasze trawniki są w stanie pokryć się jednolicie, intensywnie zieloną barwą.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
marbrz 20:49, 10 lip 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Marcin porównaj na fotkach kolor trawnika tego wczesniejszego i obecnego. Zobaczysz że obecny wpada w żółty. 3 fotka od dołu. Przeczytaj czym nawiozłeś ostatnio i pomyśl czego trawie zabrakło.
MarcinCz 21:01, 10 lip 2015

Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 28
Dzięki waldek727 będe kosił niżej trawnik tak jak radzisz.marbrz jutro posieję nawozem yara mila complex.Pozdrawiam.
____________________
waldek727 21:01, 10 lip 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Mariusz.
Czy ja mogę odpowiedzieć?
-Słońca.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies