Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

MateuszSieki... 17:31, 25 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Melmat,
Tak jak pisze gardenarium, najlepiej położyć rurę kanalizacyjną. Np fi 50 czy 100. Ochroni to rurę do nawadniania przed naciskiem prac przyda się na przyszłość. Jeśli chodzi o sterowane to lepiej wyprowadzić jedną rurę blisko sterownika i ogrodu. W skrzynce która kosztuje ok 90 zł umieścisz elektrozawory na podwyżce. Wilgoć z ziemi im nie zaszkodzi.
____________________
MateuszSieki... 17:45, 25 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Tomek,
Zraszacze dobiera się do ogrodu, później patrzysz na ciśnienie i wydatek. Jeżeli masz cień np 4 bary a w katalogu Max to 2,1 to znaczy że osiągniesz Max zasięg z katalogu albo większy. Jeśli po zamontowaniu uznasz że leje za daleko po prostu zmienisz dyszę na mniejszą. Chyba że na początku sekcji zalogujesz regulator ciśnienia. To zwiększanie kosztów. Jeśli chodzi o wydatek to rozumiesz bardzo dobrze. Pamiętaj tylko ze każdy zraszacz to również zmniejszenie ciśnienia. Więc może być tak że suma wydatków np 8 zraszaczy w sekcji zmieści się w górnej granicy podyktowane przez wodociągi a zraszacze się nie wysuną. Każdemu doradzam aby przed montażem zrobił próbę. Zamontować do kawałka rury kilka zraszacze. Zobaczyć jak hula. Pozdrawiam
____________________
tomek2343 18:23, 25 mar 2014

Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 5
Mateusz, dziękuję a odpowiedź.


a nic nie stanie sie z zraszaczami np. 2,1bar, gdy ciśnienie jest 4 bary? gdzieś wyczytałem, że mogą się rozszczelnić od zbyt wysokiego ciśnienia wody.


Czy rura 25, czy 32, ma jakąś różnicę? mogę dowolną założyć?
z głównej rury np 25 mogę wyjść trójnikami do zraszaczy np 18, czy też muszę wiedzieć dokładnie jaką rure zastosować główną i do zraszaczy? :/
melmat 20:13, 25 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
Witajcie,

dzięki wielkie za pomoc.

Dzisiaj zmierzyłem ciśnienie w mojej instalacji. Utrzymuje się na ładnym poziomie 4barów tak więc z przepływem i ciśnieniem raczej nie ma problemów.

Naniosłem na projekt dwa warianty linii.
Wariant 1: wszystkie elektrozawory i osprzęt są w garażu:



linia czerwona: zraszacze z tyłu
linia zieolona: zraszaacze z boku
linia niebieska: zraszacze z boku
linia czarna: podłączone dodatkowe puszki poboru wody
Dodatkowo z tyłu będzie mała minia kroplująca (jej nie nanosm, ze względu na czytelność )

Oraz wariant Mateusza i Gardenarium:


w tym przypadku z garażu wychodzi linia czarna - magistrala do której podłączone są doatkowe puszki poboru wody oraz puszki z elektrozaworami (różowe. w każdej puszcze po 2 elektrozawory)
linia czerwona: zraszacze z tyłu (zasilane z puszki ze zraszaczami z tyłu ogrodu. z tej puszki zasilana też będzie linia kroplująca)
linia zieolona: zraszaacze z boku
linia niebieska: zraszacze z boku
(te linie zasilane będą z puszki ze zraszaczami z przodu ogrodu)

Cenowo obydwa warianty wychodzą niemalże identycznie.
W wariancie pierwszym jest więcej rurki, natomiast w wariancie drugim dochodzą studzienki.

Jak myślicie, który wariant byłby lepszy?
Mniejsza komplikacja wydaje się w wariancie drugim. Wariant pierwszy ma jdnak przewagę, że wszystko delikatne jest schowane w ciepłym garażu

W przyszłym tygodniu chciałbym zacząć już wykopy

Pozdrawiam
M.
____________________
gunia1990 21:24, 25 mar 2014


Dołączył: 10 maj 2012
Posty: 156
wariant 2, mnie uczono że im mniej tym lepeij, jesli chodzi o dlugość rur doprowadzających, bo masz tylko stratę cisnienia na tym (ale niech mnie ktoś poprawi jak sie myle)
____________________
MateuszSieki... 21:51, 25 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
tomek2343 napisał(a)
Mateusz, dziękuję a odpowiedź.


a nic nie stanie sie z zraszaczami np. 2,1bar, gdy ciśnienie jest 4 bary? gdzieś wyczytałem, że mogą się rozszczelnić od zbyt wysokiego ciśnienia wody.


Czy rura 25, czy 32, ma jakąś różnicę? mogę dowolną założyć?
z głównej rury np 25 mogę wyjść trójnikami do zraszaczy np 18, czy też muszę wiedzieć dokładnie jaką rure zastosować główną i do zraszaczy? :/


Ad 1. Jeśli zastosujesz więcej zraszaczy, ciśnienie i tak nie osiągnie 4 bar. Możliwe, że jakieś rozszczelnienia się pojawiają, natomiast zraszacze nawet fabrycznie nowe, nigdy nie są idealnie szczelne ( chodzi o górną część zraszacza z dyszą. Dolna musi być szczelna ).
Ad 2.Rury do zraszaczy doprowadzaj nie mniejsze niż gwint wewn tych zraszaczy. Np 1/2" GW = fi 20. Zwykle stosuję rurę główną 32. Potem 2 odnogi po 25, następnie odnogi do 4 zraszaczy po 20. Jeżeli mam w sekcji 3 zraszacze i więcej, stosuję 32, 2 zraszacze - 25. Staram się też nie redukować średnicy kranu, z którego czerpię wodę. Poza tym najczęściej stosowanym elektrozaworami są te z przelotem 1 cal, więc chcąc nie chcąc zaczynasz sekcję od tej średnicy.
____________________
MateuszSieki... 21:56, 25 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
melmat,
dla mnie tak, jak pisaliśmy ( wariant 2 ). Proponuję w garażu, zaraz za podłączeniem do sieci i zaworem odcinającym wodę zamontować trójnik. Np 32/ 1/2 / 32. Na wyjściu 1/2 mały zawór kulowy i króciec do sprężarki. Jeśli położysz system w miarę poziomo, to jesienią spokojnie przedmuchasz system i nie będzie obaw, że coś stanie się elektrozaworom, rurom, czy zraszaczom. Napisz jak montujesz dozownik inżektorowy bo jest to dla mnie coś nowego
____________________
MateuszSieki... 21:15, 26 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Z reguły projekt robiłem sam, jedynie oddawałem spis materiałów do wyceny. Jeśli wrzucisz tutaj jakis skan, czy plan ogrdu, wspólnymi siłami znajdziemy rozwiązanie..
____________________
kubaskamil 14:08, 27 mar 2014

Dołączył: 27 mar 2014
Posty: 6
MateuszSiekierski napisał(a)
melmat,
dla mnie tak, jak pisaliśmy ( wariant 2 ). Proponuję w garażu, zaraz za podłączeniem do sieci i zaworem odcinającym wodę zamontować trójnik. Np 32/ 1/2 / 32. Na wyjściu 1/2 mały zawór kulowy i króciec do sprężarki. Jeśli położysz system w miarę poziomo, to jesienią spokojnie przedmuchasz system i nie będzie obaw, że coś stanie się elektrozaworom, rurom, czy zraszaczom. Napisz jak montujesz dozownik inżektorowy bo jest to dla mnie coś nowego



Czy mógłby Pan rozwinąć swoją myśl odnośnie możłiwości przedmuchania instalacji. Jak wygląda taki króciec i na którym odcinku instalacji ma być umieszczony?
Czy ktoś z Państwa może wrzucić zdjęcie "instalacji" do przedmuchiwania systemu?

Czy są jakieś inne sposoby pozbycia się wody z instalacji przed zimą?


Pozdrawiam


melmat 14:52, 27 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
pozbywasz sie wody za pomoca sprezarki.

robisz taki uklad:

kran -> zawór kulowy -> trójnik z zaworem kulowym -> zawur kulowy.

do trójnika z zaworem kulowym montujesz złączkę do sprężark (do kupienia w każdym markecie).

Na codzień otwarte masz zawory kulowe, a zamknięty ten na trójniku.
jak chcesz pozbyc sie wody to podpinasz sprężarkę, zamykasz zawór kulowy od kranu i włączasz spreżarkę.

będe ten układ miał gotowy za jakieś 2 tyg, to wrzucę fotki.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies