Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

tomek2343 15:52, 23 kwi 2014

Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 5
Proszę o informację, jak długo powinno trwać podlewanie trawnika, gleba piaszczysta. Pełne słońce.
maniek 18:44, 23 kwi 2014


Dołączył: 23 kwi 2014
Posty: 4
Co do systemu nawadniania - będę sam zakładał na części ogrodu gzie mam iglaki, krzewy i kwiaty bo trawnik chyba sam sobie poradzi poza tym nie chce przekopywać tego co mam
Urządzenia od Tanake wg was będą dobre do zrobienia nawadniania?
Gardenarium 22:17, 23 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam TORO.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vinz 19:32, 30 kwi 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Danusiu jak łączycie elektrozawory z kablem do sterownika, chodzi mi o złączki hermetyczne. Podpowiedz proszę.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
melmat 21:15, 30 kwi 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
co prawda nie jestem Basia, ale polecam etony zelowe.
bez lutowania, bez super narzedzi. elganckie scisnienie kombinerkami i wszystko masz szczelnie połączone. można wrzucać pod wodę.
____________________
Adam_W 23:53, 30 kwi 2014

Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 9
Mam dwa pytania techniczne:
1. Odległość między sterownikiem a elektrozaworami w moim przypadku wynosi ok 30 metrów, czy do połączenia ich ze sobą mogę użyć przewodu 4x2x0,5mm. A może powinienem użyć 4x2x0,8mm?
2. Do stworzenia systemu nawadniania biorę pod uwagę zraszacze firmy Rain Bird, Toro oraz Hunter. Czytając specyfikację jednego ze zraszaczy firmy Hunter natrafiłem na następujące zdanie
"Ponieważ powietrze znajdujące się w przewodach może spowodować długotrwałe uszkodzenie rotorów i instalacji hydraulicznych, zawór stopowy zapobiega odpływowi wody z przewodów po wyłączeniu systemu..."
Czy w przypadku firmy Hunter mogę użyć sprężarki do opróżnienia instalacji z wody, skoro powietrze może uszkodzić zraszacze?
Czy w przypadku firm Rain Bird oraz Toro sprężonego powietrza będę mógł użyć bez obaw o zraszacze?
Slawek111 10:29, 01 maj 2014


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
Adam_W
Autorowi chodziło o to, że wszystkie rotory posiadają mechanizmy smarowane wodą stąd długotrwały przepływ powietrza może je uszkodzić.
Oczywiście możesz a nawet powienineś użyć sprężarki do zabezpieczenia systemu przed temperaturą ujemną jednak musisz mieć na uwadze fakt, że kiedy ze zraszaczy zacznie wylatywać już powietrze nie dmuchaj dłużej jak 1-2min.
Najlepszy jak i najpewniejszy opis calego procesu znajdziesz na stronach producentów RainBird i Hunter (o Toro nie wiem, bo nie korzystam)
http://www.rainbird.com/documents/turf/ASC_Fall00.pdf
http://www.hunterindustries.com/winterizing-your-irrigation-system
Na dzień dzisiejszy nie będę się w tym temacie rozpisywał, zostawiam to na jesień.

W temacie przewodów.
Osobiście korzystam najczęściej z przekrojów 0,8-1mm. Raz musiałem skorzystać ze wspomnianego przez ciebie 0,5 lecz wtedy doprowadzałem po dwie żyły. Z uwagi na wiekszy spadek napięcia.

Pozdrawiam
____________________
Vinz 13:58, 01 maj 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
melmat napisał(a)
co prawda nie jestem Basia, ale polecam etony zelowe.
bez lutowania, bez super narzedzi. elganckie scisnienie kombinerkami i wszystko masz szczelnie połączone. można wrzucać pod wodę.


Etony znam, szukam czegoś co ma większe otwory na kable.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Slawek111 14:51, 01 maj 2014


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
Osobiście też z etonów nie korzystam, polecam natomiast złączki DS-300 i DS-400 bądź inne tym podobne "czopki" wypełnione żelem.
____________________
Adam_W 09:20, 29 maj 2014

Dołączył: 12 kwi 2014
Posty: 9
Czy może ktoś znający się na "rzeczy" spojrzeć na ten "projekt" i sprawdzić, czy prawidłowo udało mi się rozplanować zraszacze?
Na czerwono zraszacze statyczne, a na niebiesko zraszacze rotacyjne.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies