Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

mariusz_horoch 19:40, 04 sie 2016

Dołączył: 04 sie 2016
Posty: 3
DarkStar równie dobrze może wszystkie linie (główną, boczne) zrobić fi25, chyba że masz strasznie duży trawnik.
wojtas2101 20:24, 04 sie 2016


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Wszystko zależy od ciśnienia i wydajności źródła wody i ilości zraszaczy.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
zecik 03:31, 09 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60



Witam wszystkich!

Zabieram się do instalacji zraszaczy. Stworzyłem taki projekt jak załączony.


Studzienka zaznaczona szarym prostokątem na dole, wydajność ok. 40-50 l/min, 2,5 bar.

Podzieliłem ogród na 4 sekcje. 3 sekcje zraszaczy i jedna linii kroplującej 200mb.
Nie wiem, czy taka ilość zraszaczy starczy.

Sekcja 1: 4 x Rainbird 5004 (wszystkie około 90 stopni, zasięg 11 m, dysza 3 lub 4)
Sekcja 2: 6 x Rainbird 1804 (wszystkie około 180 stopni, zasięg 2,4 - 3 m, dysza 8 i 10)
Sekcja 3: 5 x Rainbird 3504 (90 - 180 stopni, dysza 0,75 - 1,5)

Planuję połączyć zraszacze rurą 25mm - również nie wiem, czy taka grubość wystarczy na sekcje (zwłaszcza RainBird 5004).


Ile zraszacze RainBird 5004 potrzebują wody na minutę, gdy sektory mają ok. 90 stopni?

Z góry bardzo dziękuję za informacje i porady


Luki 09:55, 09 sie 2016


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Zecik zraszaczy jest za mało do tego niektóre są źle rozmieszczone, nie mogą zraszacze lać gdzieś po ogrodzeniu, a na jedno miejsce trawnika musi lać się woda przynajmniej z dwóch zraszaczy.
Żeby rozwinąć aż 200mb linii kroplującej w jednej sekcji musisz mieć dobrze rozprowadzone rury i odpowiednie ciśnienie, linie z kompensacją, ale i tak maks powinien być 150mb.
Wydatki zraszaczy są zależne od ciśnienia i dyszy, a to wszystko podane jest w katalogach producentów dostępnych w sieci.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
zecik 11:51, 09 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Wersja 1



Linia kroplująca 200mb - to jest trzy odnogi 80, 30 m i 15m, z tej odnogi 80 m odchodzi jeszcze kilka odnóg, razem prawie 200mb.

Jak podlać ten wąski pasek trawy 2 x 20m- sekcja 2?

Zraszacze rotacyjne 5004 jak mają sektor 90', to tyle samo wody zużywają na godzinę, co w katalogu? Ale opad jest 2x większy niż w katalogu? Bo w katalogu chyba podany przy sektorze 180', a one dwa razy częściej zalewają daną powierzchnię? Czy się mylę?


Tak lepiej? --- wersja 2



Tu projekt linii kroplującej (czerwona) - niebieski kolor to rura doprowadzająca:





Czy tak? --- wersja 3


W wersji 3 zielonymi kropkami zaznaczone zraszacze Gardeny 100 z dyszą prostokątną 12x2m.
Na linie kroplujące przeznaczone 2 sekcje (w tym jedna na warzywnik).
Razem 8 sekcji.
Zraszacze o największym zapotrzebowaniu na wodę (Rainbird 5004) w sekcjach po 3 szt.


zecik 02:58, 10 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Jeszcze jedno pytanie - wersja 1 jest zbliżona do tego, co automatyczny program Gardeny zaproponował. Tam jest tak "mało" zraszaczy, bo zraszacze Gardeny podlewają bardziej równomiernie i RainBirdów trzeba dużo więcej zastosować, żeby trawnik był równomiernie podlany?

Tu nawet na przykładowym rysunku w podręczniku Gardeny widać, że zraszacze nie dolewają do siebie:




Na tym filmiku widać, że zraszacze Gardeny są daleko od siebie, nie 'dolewają' do siebie nawzajem, a trawnik równomiernie zielony.

https://www.youtube.com/watch?v=SvL3gcofFpw

Chodzi mi o to, że strumień ze zraszaczy Gardeny wygląda na bardziej równomierny niż z RainBirda i dlatego może można je faktycznie rozmieścić rzadziej?

Awo65 10:27, 10 sie 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
Zecik,

wybacz, ale gdybyś przeczytał ten wątek od początku do końca, to byś wiedział, dlaczego zarówno w programie Gardeny, jak i w ich podręczniku jest tak a nie inaczej. I niestety nie jest to poprawnie.
Moja rada - albo poszukaj sobie wersji demo Irrigarden 3.0 (nie 4.0 bo ta ma bardzo ograniczoną bazę elementów) i dużo, bardzo dużo czytaj na temat nawadniania, albo zleć wykonanie projektu.
Jeżeli wybierzesz pierwszą drogę, to polecam też "podręcznik" Huntera do projektowania.

pozdrawiam
Andrzej
Awo65 10:54, 10 sie 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
Poszukaj jeszcze na sieci poradnika instalatorskiego Drago. Z tego też można się coś dowiedzieć.
zecik 23:56, 10 sie 2016

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
Awo65 napisał(a)
Poszukaj jeszcze na sieci poradnika instalatorskiego Drago. Z tego też można się coś dowiedzieć.


Poprosiłem o projekt w firmie, gdzie będę kupował cały sprzęt. Faktycznie więcej zraszaczy będzie i trochę inny układ sekcji niż przeze mnie zastosowany.

Nawet nie wiedziałem, że mam firmę nawadniającą ogrody tak blisko domu

Jutro zaczynam kopanie.


Jak się w wyszuka w googlu program do rozmieszczenia zraszaczy, to wyskakuje Gardena. I ten program Gardeny za rzadko rozstawia zraszacze - nawet w swoim katalogu taki błąd mają, że są zbyt daleko zraszacze rozstawione. Trochę to dziwne, że w miarę poważna firma wprowadza w błąd ludzi.
Ewajakim 12:40, 15 sie 2016

Dołączył: 11 sie 2016
Posty: 2
Mój ogródek jest dosyć pokaźnych rozmiarów więc tracę sporo czasu na to, żeby podlać wszystkie roślinki. System nawadniający to bardzo fajna sprawa, na moich powierzchniach sprawdza się idealnie. Ja wybrałam ekipę wogrodzie, wszystko na czas mi dostarczyli i zamontowali tak, że nie musiałam sobie tym głowy już zawracać
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies