Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Slawek111 20:18, 26 maj 2016


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
trochę lipa, bo na takie produkty zazwyczaj nie posiadają dokładnych informacji nt ilości wylewanej wody przy określonych ciśnieniach. Typowy zraszacz polowy 1/2" może wylać ok 13 l/m * 5 = 65 l/m = 3,9 m3/h. Idąc tym tropem twoja pompa powinna mieć parametr wydajności, rzędu 4m3 przy podnoszeniu 50m (praca zraszaczy ok 3atm, max 1,5atm na straty i 0,5atm w studni) Ibo ma ok 65 więc może jeszcze jeden zraszacz dorzucisz do sekcji albo popracują na wyższym ciśnieniu i będzie ok.
____________________
Slawek111 20:21, 26 maj 2016


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
PS ostatnio robiłem niemałą instalację, gdzie studniarz wrzucił pompę ibo tylko trochę mocniejszą i daje jak ta lala. O wytrwałości produktu nic nie powiem ale nawet jak walnie po kilku latach to za tę cenę nie ma tragedii.
____________________
Slawek111 20:24, 26 maj 2016


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
Tylko jeszcze weź pod uwagę wydajność swojej studni + ilość wody jaką wyleją twoje zraszacze...WSZYSTKIE aby podlać omawiany teren.
____________________
czopka 20:39, 26 maj 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 7
Studnia szybko nabiera wody myślę że zdoła uzupełniać na kolejne podlewania. Mówisz o Ibo 4sd 6-10 czy mhi 1300? Bo te dwie chcieli mi sprzedać w sklepie z pompami jak podałem im rozmiary działki i ilość zraszaczy. Co do trwałości to jak z wszystkim może to być loteria, najważniejsze żeby podołały parametrami pociągnąć planowaną instalację.
Slawek111 20:50, 26 maj 2016


Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 32
zbyt duża rozbieżność między tymi dwiema pompami związana z ich parametrami. Dziwię się skąd taka propozycja. Z MH raczej 1800.
____________________
czopka 21:16, 26 maj 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 7
Dlatego też wolałem się upewnić u osób znających temat bo w sklepie to by mi wszystko wcisnęli żeby tylko towar sprzedać, też mi się wydawało że jedna ma się nijak do drugiej bo 4sd ma w teorii 162 l/m a mh 1300 tylko 100 l/m no i ciśnienie mniejsze o prawie 2bary co też ma pewnie jakiś znaczący wpływ na sprawność instalacji
mariuszmuda 11:03, 27 maj 2016

Dołączył: 24 maj 2016
Posty: 3
Witam,

mam pytanie odnośnie projektowania nawadniania ogrodu. Źródłem wody jest pompa głębinowa 4H 10 jest zawieszona na 37 metrach co daje nam wydajność około 100-106 litrów/min. Hydrofor ma 500 litrów pojemności, włącznik ciśnieniowy jest ustawiony na załączenie pompy gdy ciśnienie spadnie do 3 bar i wyłącznie gdy dojdzie do 4 bar (możemy ten parametr oczywiście zwiększyć jeżeli będzie taka konieczność do np. 3,5-4,5 bara). Przy doborze rury będę się kierowałem się wytycznymi:
- rura PE 20 mm -przepływ 30 litrów/minutę
- rura PE 25 mm -przepływ 50 litrów/minutę
- rura PE 32 mm -przepływ 83 litry/minutę

Od studni do rozdzielacza rura PE32, od rozdzielacza rura PE32 odejścia pod zraszacze PE20. Na jedną sekcje elektrozaworu ile mogę przyjąć zraszaczy o łącznym przepływie l/m.? Mam pytanie w jednym z sektorów mam pasek do nawodnienia o szerokości 4 metry i długości 40 metrów, wyszło mi 17 zraszaczy o łącznym przepływie 18,9 l/minutę. Czy można podłączyć 17 zraszaczy o łącznym przepływie 18,9 l/m pod jedną sekcje, czy to za duża ilość.? Mam obawy że te ostatnie zraszacze mogą nie działać. Proszę o pomoc

pozdrawiam
Mariusz
leman 11:23, 29 maj 2016


Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 14
Witam, czy jest możliwość podłączyć sterownik , aby obsługiwał dwa źródła wody ??? tzn. pod jedno źródło wody podłączone będą dwie sekcje, a pod drugim źródłem wody - kolejne dwie sekcje.

____________________
Pozdrawiam Marcin :)
Gardenarium 15:46, 29 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można.


Pod warunkiem, że dwie sekcje będzie obsługiwał inny elektrozawór, niż te pozostałe dwie sekcje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomasz_pioro... 20:19, 06 cze 2016

Dołączył: 10 kwi 2016
Posty: 9
Witam.Niedawno zrobiłem ogród , wykopałem studnie głębinową i posadziłem tuje,świerki,cyprysy,jodły ,etc.Moje pytanie brzmi.Jaki system nawadniania zastosować?Linię kroplującą ,czy może lepszym rozwiązaniem będzie rura nawadniająca i zamontowane w niej co 70 cm kroplowniki.Szmaragdy które posadziłem w linii ogrodzenia są od siebie co 70 cm.Nie wiem co lepsze.Czy linia kroplująca ,czy może rura nawadniająca i po rozłożeniu rury zainstalowane kroplowniki które umieściłbym tuż przy tujach.


Te zielone kólka to tuje ,czarne linie to planowane nawodnienie a niebieskie kółko to pompa głębinowa.

W tym roku chcę zrobić tylko podlewanie pod szmaragdy,resztę chcę zrobić za rok.Pozdrawiam i proszę o jakieś porady , sugestie.

A ogród wygląda tak :
https://www.youtube.com/watch?v=muaFvlCNm3k
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies