Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

marcin544 06:58, 07 cze 2016

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Witam forumowiczów i szukam odpowiedzi na pytanie - czy hydrofor mażna zasilać 1/2 calową rurą ??
W skrócie opisze jaki mam problem
Mam niewielki ogródek a w nim 12 zraszaczy i zrobione 6 sekcji- na każdą dwa zraszacze.Ciśnienie bardzo niskie więc wybrałem zraszacze Toro mini 8 i w zeszłym roku sie to sprawdzało.W tym roku jest tak niskie że musze podchodzić i pomóc im sie dzwignąć do góry by wyszły.Dlatego zaczołem myśleć o hydroforze tylko że zasilanie wodyw tym momencie mam tylko na 1/2 cala.Czy zdąży nabijać zbiornik ta woda a może przerwy między zraszaniami ??? instalacja do zraszaczy pociągnieta rurą 25 i 32.Jaki duży zbiornik bym musiał wybrać a zależało by mi na jak najmniejszym
Prosze o porady
Serdecznie pozdrawiam
mariuszmuda 08:43, 09 cze 2016

Dołączył: 24 maj 2016
Posty: 3
Witam,

mam pytanie zaczynam robić nawadnianie ogrodu, pobór wody ze studni głębinowej do hydroforu 500 litrów i dalej na elektrozawory. Po drodze z pompy do elektrozaworów jest separator piasku i filtr 120 mesh. Na hydroforze jest ustawione ciśnienie od 2,6 bara (załączenie pompy do 4 bar wyłączenie pompy. Zrobiłem test wydajności i przy ciśnieniu 2,6 bara pompa podawała 40litrów na minute bez spadku ani wzrostu ciśnienia. Obliczyłem sobie że każda sekcja będzie miała następujące wydatki:
- sekcja 1 27,64 l/m (ilość zraszaczy 6) teren płaski
- sekcja 2 28,52 l/m (ilość zraszaczy 5) teren se spadkiem
- sekcja 3 27,74 l/m (ilość zraszaczy 18) teren 50% ze spadkiem 50% płaska
- sekcja 4 27,70 l/m (ilość zraszaczy 5) teren ze spadkiem

Zraszacze Hunter MP rotator, czy ktoś może robił nawadnianie z pompy głębinowej + hydrofor. Czy układ z moimi wyliczeniami będzie działać.? Proszę o pomoc. Rura od hydroforu do elektrozaworów PE32, od elektrozaworów również PE32, odejścia pod zraszacze PE20.

pozdrawiam
Mariusz
mateoo 12:09, 12 cze 2016

Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1
Witam! Mam prośbę o pomoc w dobrze zraszaczy na ten wąski lecz długi odcinek trawnika. Wokół domu mam cały system nawadniania Rain Bird-a łącznie 5 sekcji po 2 zraszacze i dają super efekt. 6 sekcja jest dociągnięta do tego trawnika lecz nieczynna ponieważ były inne plany odnośnie tego paska trawy lecz zostało jak jest. Sytuacja wygląda tak że ma on łącznie 22 metry w tym że 11 metrów szeroki na 2 i 11 metrów szeroki na 1 metr. Myślałem nad systemem Gardena z dyszą pasmową 2 takie zraszacze zamontować. Chociaż wolałbym zostać przy Rain Bird. Poleci ktoś jakiś zraszacz sprawdzony?

Gardenarium 08:26, 13 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szukaj zraszacza i dobierz taką dyszę, żeby dawała jak najmniej, jesli masz zraszacze w stronę domu to kiszka,. a jeśli w stronę tui to już lepiej,l nie będą lały po domu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Awo65 19:56, 20 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
Witam serdecznie,

bardzo proszę o poradę, jak "ugryżć" nawodnienie trawnika o nieregularnym kształcie - tak, jak na poniższym planie. Generalnie w naszym ogrodzie mało jest kątów prostych, za to dużo linii nieregularnych. Z grubsza biorąc najdłuższe wymiary naszego głównego trawnika to 14x23 m. Próbuję to jakoś rozgryźć, ale z braku doświadczenia nie wiem, czy próbować wciskać tutaj zraszacze statyczne czy rotory. W pozostałych częściach ogrodu (jeszcze nie do końca zwymiarowanych) trawniki są mniejsze, więc tam na pewno muszą iść statyczne, ale nasz główny trawnik stanowi dla mnie niezłą zagwozdkę. Poniżej widać mocno nieudolną moją próbę upchnięcia zraszaczy statycznych.
Źródłem wody jest sieć wodociągowa o wydajności 3000 l/h i ciśnieniu 3 bar.

Dodam, że przewertowałem ten wątek od początku do samego końca i przynajmniej teraz już wiem, że są różne zraszacze (o czym wcześniej nie wiedziałem), jednakże sprawa nawodnienia nieregularnego ogrodu nie wydaje mi się być trywialną sprawą. Cały ogród ma około 700 m2 odliczając powierzchnie zabudowane i utwardzone. Po zeszłym sezonie, pomimo podlewania z węża padło nam sporo roślin na rabatach, a trawnik wyglądał jak klepisko. Ostatnio też po dwóch tygodniach bez deszczu zaczął w paru miejscach usychać, stąd decyzja, że trzeba jednak coś zrobić, bo wężem nie jesteśmy w stanie całości podlać.

pozdrawiam
Andrzej


Awo65 11:09, 26 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
Dzień dobry,
powstał jakiś zarys projektu. Bardzo proszę, aby ktoś z Was go przejrzał i ocenił, co trzeba poprawić.
Z góry dzięki.

Luki 12:45, 26 cze 2016


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Awo na moje oko zaplanowane idealnie nie ma możliwości o niedolaniu jakiegoś miejsca, jak każda sekcja jest na 80% żródła wody i odpowiednie ciśnienie to będziesz zadowolony z systemu Dobra robota.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Awo65 14:14, 27 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 9
Bardzo dziękuję za opinię. Starałem się dobrze odrobić zadanie domowe. Sekcje są podzielone tak, aby nie przekroczyć założonych 80% źródła. Także starałem się je dobrać pod kątem różnego zapotrzebowania na wodę. Trawnik ma czwarty sezon i widzimy, gdzie radzi sobie gorzej. W tych sekcjach będzie można to kompensować wielkością opadu.
Niestety nieregularny kształt wymusił sporą ilość zraszaczy. W sumie wyszło ich 55 szt. Teraz muszę to wszystko "orurować" i policzyć wszystkie kształtki i złączki. Sporo tego będzie.
MarcinJ 21:31, 27 cze 2016

Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 5
Cześć wszystkim

mam pytanie, jakie zraszacze firmy Hunter polecacie do podlewania trawy? Może MP Rotator?

Gardenarium 07:06, 28 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rodzaj zraszaczy i rodzaj dysz dobierasz do rozmiarów danych fragmentów trawnika. Inaczej podlejesz kwadrat 15x15 m, a inaczej pasek 3x15m. Zasięgi są różne, a więc trudno podlewać ściany i sąsiadów. Najpierw rozrysuj sobie jaki masz trawnik, nanieś te wymiary i dopiero planuj rodzaj zraszaczy, sprawdzając jakie mają zasięgi.

Nie ma zraszaczy uniwersalnych, które podleją wszystko. Trzeba je dobierać w sposób ekonomiczny tak, aby poszło ich tyle ile trzeba, ale aby dużych powierzchni nie podlewać małymi zraszaczami, ponieważ to by było i nieekonomiczne i niemądre w punktu widzenia projektowania systemów nawadniających.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies