Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

yanke82s 06:09, 31 lip 2013

Dołączył: 30 lip 2013
Posty: 7
Nie mogę wejść w link który wkleiłaś. O co chodzi z tą szyjką korzeniową?
agatanowa 08:23, 31 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
yanke82s napisał(a)
Nie mogę wejść w link któy wkleiłaś. O co chodzi z tą szyjką korzeniową?


Link: http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

Zasypanie szyjki korzeniowej, np. tutaj (odc. 384 Mai):
"Przyczyną korzeniowej choroby katalpy okazało się zbyt głębokie posadzenie rośliny. Szyjka korzeniowa drzewa została zasypana zbyt dużą warstwą gleby, powodując powstanie procesów gnilnych i wnikanie do rośliny patogenów. Zasypywanie pnia ziemią grozi zamieraniem roślin, dlatego pani Jolanta wskazała właścicielce na podobny błąd przy posadzeniu innych roślin.

Na końcu ogrodu pani Jola odkryła rząd buków, głęboko przysypanych ziemią. Po rozpoczęciu odkopywania okazało się, że pod ściółką znajduje się folia położona kilka lat temu w celu ograniczenia rozwoju chwastów. Zatrzymywała ona wilgoć w podłożu i nie dopuszczała do korzeni powietrza. Silny zapach pleśni zdradzał rozwój patogenów grzybowych. Roślina próbowała się bronić, wywarzając dodatkowe korzenie. Okazało się, że nasada pnia znajduje się aż 20 centymetrów poniżej poziomu ziemi - tutaj odkryliśmy dopiero pierwszy korzeń podporowy. Przy samym pniu pani Jola zauważyła też resztki nawozu - wsypany w tym miejscu, nie wpływa dobrze na rozwój rośliny.

Drzewa pobierają większość składników pokarmowych przez drobne korzenie przybyszowe. Najwięcej ich znajduje się w strefie wyznaczonej przez rzut korony i tam należy je dokarmiać. Na rośliny wpływa także nawożenie sąsiadującego z nim trawnika czy rabaty. Szyjka korzeniowa to bardzo wrażliwy fragment drzewa, stanowi ona nasadę pnia i początek rozwoju systemu korzeniowego. Szyjka posiada bardzo cienką korę, poprzez którą do rośliny na skutek dużej ilości wody i gnicia komórek naskórka wnikają patogeny.

Po odsłonięciu tego fragmentu rośliny należy opryskać nasadę pnia środkiem grzybobójczym, przygotowanym na przykład z czosnku. Ponieważ proces wysychania powinien być powolny, należy użyć także oleju parafinowego, który chroni korę drzewa przed szybkim przeschnięciem. Większość drzew i krzewów źle znosi zasypanie nasady pnia. Szczególnie wrażliwe są rośliny o płytkim systemie korzeniowym, takie jak świerki, magnolie, brzozy, różaneczniki oraz starsze okazy roślin.

Na zbyt głębokie posadzenie bardzo charakterystycznie reagują świerki, bowiem brązowieją od środka szpilki i zaczynają się obsypywać. Jest to sposób rośliny na zakomunikowanie zbyt dużej wilgoci wokół szyjki korzeniowej i zbyt małej ilości powietrza."


Po prostu grzyby mogą atakować drzewo, gdy zakopiesz za głęboko. Drzewo powinno być sadzone na takiej głębokosci, na której rosło pierwotnie.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Monika 21:39, 20 wrz 2013


Dołączył: 05 lis 2012
Posty: 70
Witam,

Mam problem z bukiem. Na listkach pojawił się biały nalot:




Czy to mączniak?

____________________
Monika Ogród dla Mamy
Gardenarium 19:20, 23 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być osad z twardej wody, na moich bukach nigdy nie zauważyłam mączniaka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarlenaBH 21:49, 25 wrz 2013


Dołączył: 10 kwi 2013
Posty: 87
Danusiu, właśnie znalazłam piękne zdjęcia buka płaczącego u Ciebie na stronach Ogrodowiska, chciałabym przesadzić mój w bardziej wyeksponowane miejsce i stworzyć mu dużą rabatę w kształcie sporej łezki, nie wiem tylko jakie rośliny dobrać aby ładnie wyglądały w jego towarzystwie. Myślałam o czymś w żółtej kolorystyce,może turzyce 'Prairie Fire, jakiś iglak niewielkich rozmiarów np. żółty czy coś niewielkiego na nodze i czymś kwitnącym. Ta rabata będzie usytuowana w południowej części ogrodu.
Bardzo proszę pomóż mi w doborze roślin.
____________________
Mój ogród dużo pracy, trochę efektów.
Gardenarium 21:54, 25 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli gwiazdą na wysepce ma byc buk zwisający, to nie radzę nic na pniu sadzić, a posadzić dwie plamy, jedna cyprysiki groszkowe 'Filifera Aurea Nana" - kilka sztuk, i na brzegu Carex testacea 'Prairie Fire'. To zestawieni zastosowałam ostatnio tutaj. Jak nad tym będzie purpurowy buk - będzie ślicznie kolorystycznie.

Jeśli łezka duża to dodaj żurawkę lub żuraweczkę w rdzawo, różowej kolorystyce o dużych liściach.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarlenaBH 16:05, 26 wrz 2013


Dołączył: 10 kwi 2013
Posty: 87
Jutro jade na zakupy bo u nas na śląsku ma przestać padać, jak dam radę wszystko kupić to zacznę sadzić, myślę, że jeszcze mogę bo wszystko z doniczek. Jak skończymy wkleje zdjęcie pochwalić się
____________________
Mój ogród dużo pracy, trochę efektów.
mira 23:27, 06 paź 2013


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Mam pytanie

buk czy grab? na mały żywopłot wzdłuż ścieżki do domu - nie potrafię zdecydować - proszę o sugestie
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Gardenarium 16:57, 07 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Buk przeważnie sadzi się bordowy, a grab jest tylko zielony, wybierz po kolorze. Jak ma byc zielony - to grab, a jak czerwony to buk. Oba równie dobre.

Grab szorstki jest w dotyku i zimą ma brązowe listki, wiosną opadają. Buk listki ma błyszczące i sztywne, może być atakowany, ale da się opanować szkodniki. Też się liście nieco utrzymują zimą (ale mniej niż u graba) i opadają wiosną. Kora u buka ładniejsza, bo ma szare plamy, grab za to ma piętra jak kandelabry, ułożone poziomo...trudny wybór.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mira 17:29, 07 paź 2013


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Dziękuję Danusiu - no trudny wybór - cała zima na myślenie jest i szukanie sadzonek chyba w nadleśnictwie.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies