Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród - początek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - początek

EwaG 20:42, 03 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Iglaste płożące na murek - to mogą byc w części gdzie jest bardziej nasłonecznione jałowce Pfitzera ('Gold Coast', 'Old Gold'), w części, gdzie jest cień niskie cisy. Chyba Twoja koncepcja, żeby nie sadzić przy domu zbyt wysokich roslin jest słuszna, domek nie jest wysoki.
Widzę, że lubisz byliny, to może pod drzewo łan liliowców?
Proponowałabym ci wprowadzić więcej krzewów bo sadząc na poczatek same byliny, wyżyłujesz się finansowo.
A najlepiej kartka ww kratkę, papier milimetrowy: robisz plan swojego ogrodu w skali (np. 1:100, jest najłatwiejsza 1 cm = 1m)rysujesz rabaty w skali i umieszczasz na nich rośliny. Jak będziesz je rozstawiać na fotografii to wyjdze ich albo za mało albo za dużo. Przydatną do okreslania szerokości roślin jest baza roślin www.ibro.pl, a na oko można przyjąć, że krzewy liściaste mają szerokość równą wysokości, a byliny liczy się w sztukach na m2 (im bylina niższa, tym więcej).
Ta baza roślin ma też przydatna wyszukiwarkę szczegółową. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nie szystkie rosliny dostepne sa w Polsce.
Mogę Ci dać na odległość tylko ogólne wskazówki. Zobaczymy co wymyślisz.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
_dominika_ 22:18, 03 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Dzięki za podpowiedź. Już zabieram się do kreślenia planu rabaty.

A odległość między nami rzeczywiście jest spora - pisze z Podkarpacia.
____________________
Ogród - początek
Gardenarium 22:19, 03 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam pomysł, murek trzeba zawinąć lekko za wiśnię, aby zszedł do zerowego poziomu, wkopać go aż do zera na końcu. Wtedy zrobić z roślin na murku zawijasek aż za wiśnię.

Pod domem można posadzić hortensje, cały "las", najwyżej w 2 rzędach jak się zmieści i na brzegu zamiast jałowców także rozłożystą i zwisającą irgę z odmian zimozielonych np., Ursynów, Major (niska).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
annka 22:21, 03 sie 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
Spróbuj użyć programu garden puzzle masz tam wizualizacje roślin do wstawiania na swoje zdjęcie. Zachowują perspektywę i proporcje. Może łatwiej będzie Ci odnieść się do tego co sobie wymyślisz
____________________
Funkiowe zacisze
KasiaWB 22:27, 03 sie 2011


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
A nie mówiłam, żebyś hortensje dała? ) a jeszcze jak pisze Danusia w dwóch rzędach to w ogóle bajka ... przy tym murku aż się prosi
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
EwaG 07:30, 04 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Jak widać co osoba to pomysł. Jednym słowem Ty musisz zdecydować czego chcesz (chodzi o styl ogrodu). Czy idziesz bardziej w stylizowany ogród na wsi (stara studnia, beczka, pola za ogrodzeniem) czy w stonę założenia bardziej nowoczesnego. Ja starałam się rozwinąć Twój pomysł, choć sama jak zobaczyłam Twój dom i ukształtowanie dziąlki zobaczyłam super minimalistyczne założenie złożone z kilku elementów głównie trawy i murków.
Czekamy na Twoje pomysły, wspólnie je rozwiniemy (mam nadzieję).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Gardenarium 10:36, 16 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czekamy na ruch Dominiki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
_dominika_ 22:29, 16 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Ostatnio wciągnął mnie wir spraw "nie-ogrodowych" i do dzisiaj nie mogę się z niego uwolnić ale codziennie wpadam na Ogrodowisko i z zazdrością obserwuje postępy w ogrodowych pracach Forumowiczów.
Ale nie myślcie sobie, że próżnowałam przez ten czas!
Wymyśliłam nowy kształt podjazdu i rabaty przed domem.



Nadal nie mogę się zdecydować czym obsadzić tą rabatę. Wiem jedno, że rosnące tam tuje i magnolie przesadzę w inne miejsce ogrodu.

Jeśli chodzi o skarpę to skorzystam z pomysłu KasiWB i p.Danuty aby obsadzić ją hortensjami - już nawet zamówiłam - odm.Limelight. I w tym tygodniu biorę się ostro do pracy - o ile pogoda na to pozwoli.
____________________
Ogród - początek
_dominika_ 23:02, 16 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Na obecną chwilę mam nabaźgrane cosik takiego:
(strona północno-wschodnia)



ale nie do końca jestem z tego zadowolona. Chciałabym, żeby rabata przed domem o każdej porze roku wyglądała atrakcyjnie i aby rośliny były widoczne na tle żółtej ściany.
____________________
Ogród - początek
EwaG 09:15, 17 sie 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witam, a może uściślisz wymaganie odnośnie stwierdzenia: "rośliny widoczne na tle ściany".
Lepiej będą widoczne rośliny o zwartym pokroju, zimozielone, ew. liściaste o wymyślnym pokroju zarówno w lecie i zimie. Notomiast zarówno hortensje jak i rododendrony będą tworzyły plamę.
PS. Twoja rabata ma ca 40 m2, weź to pod uwagę - dostosuj wielkość roślin do rabaty. A wielkość rabaty do domu i całości ogrodu.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies