Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród - początek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - początek

_dominika_ 00:41, 01 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Witam,
Od dłuższego czasu przeglądam forum "Ogrodowiska" w poszukiwaniu inspiracji na stworzenie własnego ogrodu. W końcu dojrzałam do tego, aby podzielić się z Wami moimi przemyśleniami, planami na przyszłość i gotowymi aranżacjami dotyczącymi ogrodu.
Wiele jeszcze pracy przede mną (i moim "kofanym" Mężem) ale mam nadzieje, że będzie mi raźniej w Waszym towarzystwie. Nie ukrywam, że bardzo liczę na Wasze komentarze i opinie.

Zapraszam więc do zwiedzania mojego ogrodu "od początku”.

Poniżej front domu – strona północno-wschodnia.
(zdjęcie zrobione rok temu)



Uploaded with ImageShack.us

A tak wyglądał w tym roku na wiosnę:



Uploaded with ImageShack.us

Wokół rabat wkopana jest cegła (mam jej w nadmiarze), aby koszenie trawy nie sprawiało tu wiele kłopotów. Ostatecznie mam zamiar połączyć oba ogródki i dużym łukiem ogarnąć cały róg domu.
Przygotowałam mały projekcik i chętnie przyjmę Wasze komentarze.



Uploaded with ImageShack.us

W projekcie przeniosłam środkową tuje w lewo i bardziej do tyłu, ponieważ wydaje mi się, że przy obecnym układzie z czasem zleją się w jedną całość. Zastanawiam się również nad całkowitą ich likwidacją i pozostawieniu samej magnolii, ewentualnie na ich miejsce jakiś jeden iglak wolnorosnący o stożkowym pokroju.

Jeśli chodzi o skarpę (11 m wzdłuż domu - strona północno-zachodnia) po prawej stronie domu, myślę o obsadzeniu jej szybko rosnącym jałowcem płożącym (w kolorze zielonym), poniżej w półłuku krzaczki tawuły o żółto-zielonych listkach lub trzmielina w takim samym kolorze. Ale nie mam pomysłu co wsadzić u samego dołu - może jakieś niskie kwitnące byliny lub jednoroczne kwiaty.
Mam jeszcze jeden pomysł co do skarpy: zamiast żółto-zielonej plamy poniżej jałowca, niskie rozłożyste berberysy w kolorze bordowym,a poniżej - no właśnie - co poniżej?
Może żółte bratki miniaturowe - zebrałam mnóstwo nasion tego lata i planuje na wiosnę je wysiać. Bardzo długo kwitły mi w skrzynce, a gdy już zaczęły lekko podsychać przesadziłam je do ogródka i tam cudownie odżyły. Od wiosny do dnia dzisiejszego pięknie kwitnie.

Co Wy na to?



____________________
Ogród - początek
Limka 01:17, 01 sie 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
Piękna ta magnolia ale nie za blisko okna taki duży krzew? Ale mogę się mylić, bo ja niedoświadczona
Ładny dom masz.
Pozdrawiam
____________________
Nasadzenia przed domem
Gardenarium 07:30, 01 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dominiko, witaj na Ogrodowisku

Bardzo ładnie się zaczyna, a nawet widać, że jesteś kreatywna i lubisz chyba zmiany, jak my wszyscy.
Ja ze swojej strony doradziłabym przesunąc magnolię w prawo, na tło ściany, żeby nie zasłaniała okna. Będzie lekko wchodziła, zaglądała do okna, ale nie powinna zasłaniać widoku na furtkę.

Co do tui, jeśli myslisz o niższych iglakach to ładny jest Platycladus orientalis "Aurea Nana" o stożkowycm wzroście i złocistych galązkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
_dominika_ 09:38, 01 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Limka napisał(a)
Piękna ta magnolia ale nie za blisko okna taki duży krzew? Ale mogę się mylić, bo ja niedoświadczona
Ładny dom masz.
Pozdrawiam


Magnolie posadziłam 1,7m od elewacji ale ciągle nie wiem jak szeroka urośnie ostatecznie. Wg niektórych publikacji, po 10 latach magnolia gwiaździsta osiąga rozmiary 1,2 x 1,5 m (wys x szer),a ostateczną wysokość do 3 - 4 m. Niestety nie udało mi się jeszcze oglądnąć w rzeczywistości starszego okazu aby ustalić mniej więcej szerokość.


____________________
Ogród - początek
anetawi 10:03, 01 sie 2011


Dołączył: 17 mar 2011
Posty: 471
Ładnie się zapowiada. Pozdrawiam!
____________________
Aneta - Japoński ogródek Anety
_dominika_ 10:19, 01 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
gardenarium napisał(a)
Dominiko, witaj na Ogrodowisku

Bardzo ładnie się zaczyna, a nawet widać, że jesteś kreatywna i lubisz chyba zmiany, jak my wszyscy.
Ja ze swojej strony doradziłabym przesunąc magnolię w prawo, na tło ściany, żeby nie zasłaniała okna. Będzie lekko wchodziła, zaglądała do okna, ale nie powinna zasłaniać widoku na furtkę.

Co do tui, jeśli myslisz o niższych iglakach to ładny jest Platycladus orientalis "Aurea Nana" o stożkowycm wzroście i złocistych galązkach.


Dziękuje za ciepłe przyjęcie.

Oto zdjęcia frontu z dzisiaj:
(ściana z oknem w tle ma szerokość 5,7m)



Może rzeczywiście należałoby przesunąć magnolię lekko w prawo ale boję się, że będzie wtedy na przeciągu - za rogiem domu zaczyna się "strefa wietrzna". Jeśli chodzi o widok na bramę wjazdową - jest całkiem z boku działki - (postaram się dzisiaj naszkicować cały układ działki) to magnolia nie zasłania i w przyszłości nie będzie zasłaniać widoku.

Wklejam jeszcze kilka zdjęć kwiatów w skrzyniach przed domem:
(w zeszłym roku ze skrzyń wylewały się krwisto czerwone pelargonie a w tym roku zaszalałam z kolorami, a co mi tam - raz się żyje!)





beczki:



____________________
Ogród - początek
Sebek 18:10, 01 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Bardzo ładne początki ogrodu - śliczne kompozycje
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
_dominika_ 18:11, 01 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Zgodnie z obietnicą szkic działki:

____________________
Ogród - początek
_dominika_ 18:30, 01 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Sebek napisał(a)
Bardzo ładne początki ogrodu - śliczne kompozycje


Dziękuje,
Jak do tej pory tworzenie takich "małych ogródków" sprawiało mi wiele przyjemności. Nie ukrywam, że duży udział w ich powstawaniu miała moja Mama, która zasypywała mnie coraz to nowymi sadzonkami roślin. No i trzeba było znaleźć dla każdej odpowiednie miejsce.
Jednak jak pomyśle ile mnie jeszcze czeka pracy, aby choć w połowie zapełnić tę pustkę na działce, ogarnia mnie przerażenie, że zabraknie mi pomysłów - o chęci się nie boję, bo mam ich za dwoje

Więc koniec gadania przystępuje do działania!

____________________
Ogród - początek
_dominika_ 19:30, 01 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Aha, pokaże Wam jeszcze zdjęcia od bramy wjazdowej.
Tam również są 'UFO-rabaty' - jak nazwał je mój M - z bylinami, taki miszmasz. Nie mogłam odmówić miejsca żadnej roślince, która zapukała do mojej furtki.





W przyszłości planuje połączyć to w jedną całość - łącznie ze studnią - podwyższyć nieco do poziomu studni,która jest na lekkim wzniesieniu i zakończyć jakimś murkiem np. z cegły wzdłuż wjazdu.
Jeśli chodzi o rośliny to chciałabym tam posadzić białe różaneczniki i między nimi kule z bukszpanu albo tuje Danica i coś niskiego (może jakieś byliny kwitnące) do wypełnienia.
Jak tylko przygotuję projekcik tego zakątka poddam pod dyskusję na forum.
____________________
Ogród - początek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies