Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Mazan 19:33, 29 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiak

Nie można zmieniać skokowo czyli z pH 6,5 na 4,5 bez szkody dla roślin. Taka zmiana wywołuje szok. Toszka wciąż pisze, że zakwaszanie odbywać powinno się stopniowo i trwa min. 6 miesięcy. Zakwas to dość silna substancja - niszczy nawet kamień kotłowy, dlatego stosowany jest w okresie bezlistnym. Teraz możesz rozcieńczyć 4x używając ok, 2 - 3 l cieczy na 1 m2. Rozpiętość dotyczy zwięzłości gleby. Im gleba zwięźlejsza tym więcej cieczy. Gleby luźne, piaszczyste mają odczyn zbliżony do kwaśnego i stan pH 5,5 - 6 jest ich stanem naturalnym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
asiak 22:07, 29 sie 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Mazan napisał(a)
Asiak

Teraz możesz rozcieńczyć 4x używając ok, 2 - 3 l cieczy na 1 m2.


Wiedziałam, że nie będę wiedzieć o co chodzi?
Ile mam wziąć tego zakwasu na konewkę 10l. Ile wylać na jedną roślinę?
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Mazan 09:56, 30 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiak

Na 10 l cieczy użytkowej do oprysku bierzesz 2 l zakwasu i rozpuszczasz w 8 litrach wody. To daje 10 l. Podałem w m2 dlatego, że nie znam wielkości korony tych roślin, a w takim przypadku niemożliwa jest odpowiedź: ile pod roślinę?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
asiak 12:29, 30 sie 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Teraz rozumiem, dziękuję bardzo
____________________
AsiaDziałeczka Asi
anczaj 14:31, 31 sie 2016

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 84
Z mojego skromnego doświadczenia mogę potwierdzić że podlewanie zakwasem - ja podlewam wodą z kromkami chlebka daje fajne efekty, ładnie i zdrowo się maja moje Rodki .
Nie można przesadzić z mokrą papką bo może zagniwać leżąc na korzonkach. W konewce 10l zostawiam 1-2 kromeczki rozbełtuję w deszczówce i zostawiam do skwaśnienia 2-4 dni. Podlewam 1xtydzień. Rodki mam 3 lata, są zielone i soczyste.
____________________
Anczaj
Elka 08:28, 02 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Podsypałam mojego rododendrona nawozem do azalii i różaneczników i zaczęły się problemy. Dolne liście zaczęły żółknąć a na górnych dziś zobaczyłam brązowe plamy. Czy to może być wina nawozu - przenawożenia???
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Toszka 13:25, 02 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
zdjęcia daj. Napisz kiedy sypałaś? Czym?
Sprawdż ph i nam podaj.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elka 21:14, 02 wrz 2016


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Toszka no właśnie nie mogę zdjęcia bo mi karta w aparacie wysiadła. Siła złego .... Sypałam jakieś 3 tyg temu problem zaczął się ze 1,5 tyg temu. Żółknie mi tez pieris w identyczny sposób oddalony od rododendrona o jakieś 6 m. Sypałam Bioponem - nawóz do azalii, różaneczników i rododendronów. Ph nie zmierzę - nie dorobiłam się jeszcze kwasomierza. Tym samym nawozem podsypała azalie na innej rabacie i jest ok. Tak myślę czy to nie jest tak, ze woda tam zalega. To ta sama rabata o której pisałam u siebie, że chcę posadzić wiąz. Nie pszyszłoby mi do głowy że tam taki problem bo generalnie ta rabata jest na nasypie ze spadkiem. Generalnie pół dnia przekopywałam tę rabatę - obornik, ziemia sklepowa zwykła i kwaśna i spod kartofliska.
Toszko te liście dolne robią się takie żółto pomarańczowe, ale są sztywne, a te górne z kolei sa z brązowymi plamami i się skręcają.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Toszka 22:22, 02 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z opisu mogę domniemywać, że tak zareagowały na zasolenie, przenawożenie. Nie śledzisz sąsiednich wątków i dlatego popełniasz kardynalne błędy nawożąc na jesień. Podstawa to ocena kondycji. Bez potrzeby i kontroli ph nie powinno nawozić się kwasolubnych.
resztę info zapodam ci w wątku
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kamcia 19:41, 13 wrz 2016


Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 515
Bardzo proszę o pomoc, chyba muszę wyrzucić swojego rododendrona
Dzisiaj przez przypadek zobaczyłam, że na rodku jest przy korzeniu jakby narośl, guz.
Rodki to fantastica, na wiosnę kupiłam 4, a dzisiaj na jednym zobaczylam takie coś . Mam go wyrzucić?, dlaczego tak mu się zrobiło ?

____________________
Kamcia ogródkowe rewolucje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies