Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Gosiek33 16:50, 24 maj 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
niestety
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
MarcinKRK 12:04, 30 maj 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Zrobiłem wczoraj zestawienie moich hortensji ogrodowych pod kątem kondycji po okresie zimowym. Poniżej przedstawiam to zestawienie (tylko te hortensje, które są u mnie min. 2 lata). Może komuś przyda się to w celach porównawczych, albo przy decyzjach zakupowych.

skala:
1-4 - przeżyły, ale ledwo lub słabo - przesadzone do doniczek
5 - przeżyły nieźle, ale 29-go maja nie mają pąków kwiatowych
6-9 - przeżyły bardzo dobrze, mają pąki kwiatowe (6 - pojedyncze; 9 - dużo)

Ayesha - 5
Bavaria - 2
Blaumeise - 7
Blue Heaven - 6
Bodensee - 9
Cameroun - 8
Deutschland - 6
Dooley - 9
Frau Noriko - 1
Gartenbaudirektor Kuehnert - 9
Hamburg - 9
Izu no hana - 6
Jogosaki - 5
Joseph Banks - 6
Leichtfeuer - 6
Nikko Blue - 9
Otaksa - 7
Paris - 6
Pia - 8
R.F. Felton - 8
Sabrina - 4
Schoene Bautznerin - 6
Spike - 3
Tovelitt - 7
Wildenstein - 8
KasiaBawaria 08:02, 31 maj 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Hamburg mnie badzo cieszy, bo u mnie to samo, choc sadzonka malutka. U mnie przetrwaly hortensje super, ktore byly na wschodniej czesci domu.Z dwoch stron zywoplot, z jednej szopa i dom. Zadnych uszkodzen, wiekszosc ma paki, praktycznie nic nie musialam obciac. Na zachodniej jest tylko sciana domu, ale od zachodu jeszcze wiatry i tam duzo gorzej.Ta sama odmiana endless summer choc rosnie tam 5 lat przezimowala duzo gorzej niz ta na wschodniej stronie. Masz wszystkie hortensje w tych samych warunkach?Bo jezeli nie, to takie porownanie nie ma sensu. Osobiscie jestem badzo pozytywnie zaskoczona mala sadzonka Merveille Sanguine, ktora bez problemu przetrwala i ma paka. Preziosa jest tez obsypana pakami. Z nowych odmian endless summer bloomstar i diva fiora tez pelen zachwyt- bardzo duzo pakow. A najbardziej dziwi mnie Blueberry Cheesecake- rosnie na skarpie, wietrznie i zimno a pomimo tego paki na kazdym pedzie. Mielismy - 22 stopnie i bardzo dlugo mroz, bez przerwy. Bylaby jeszcze ladniejsza, gdyby nie -7 stopni 10 maja tego roku. Ah i jeszcze magical revolution i z serii you and me, wszystkie super przezimowaly i maja paki.
Zaisntrygowales mnie hortensja Gartenbaudirektor Kuehnert.Kwiatla u ciebie`?

Interesuja mnie jeszcze 3 hortensje Gartenbaudirektor Kuhnert, Nikko blue i Bodensee. Jak bylo w zeszlym roku, jak przezimowaly u ciebie i jak kwitly?Nie mam wprawdzie juz miejsca, ale moze jeszcze jedna sie zmiesci Ale taka naprawde niezawodna.
____________________
Zapraszam na kawe
MarcinKRK 11:33, 31 maj 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Co do warunków: z wyjątkiem Nikko Blue (+ kilku innych, których nie ma w zestawieniu, bo za młode) - rośnie on w mocno zacienionym miejscu (słońce tylko wczesnym rankiem) pod orzechem - pozostałe rosną w moim hortensjowym wąwozie z mniej więcej podobnymi warunkami.

W zestawieniu ująłem same ogrodowe, natomiast hybrydy (np. Preziosa, Bluebird) lub serraty (np. Kurenai, Crug Carrulean) przeżyły wszystkie rewelacyjnie podobnie jak Twoja serrata Blueberry Chesecake.

Gartenbaudirektor Kuehnert - w zeszłym kwitła, w tym będzie jej drugi rok z kwiatami.

Nikko Blue - w sporej ilości cienia rośnie i kwitnie rewelacyjnie co roku; w pokroju nieco delikatniejsza, bardziej "naturalistyczna" niż odmiany niemieckie lub szwajcarskie (Hamburg, Deutschland, Bodensee), ma cieńsze liście, ale nie jest tak wiotka jak np. Otaksa.

Bodensee - świetnie radzi sobie z dużą dawką słońca; rośnie bardzo przewidywalnie i szybko, tworząc regularne kopuły. W sezonie umieszczę zdjęcia dla porównania, jak szybko przyrasta w ciągu roku i jak duży jest przyrost ilości kwiatostanów (w zeszłym roku dwuletnia roślina miała 5 kwiatostanów, w tym zapowiada się, że będzie ok 20-25). Z tych trzech docelowo jest najniższa - do ok. 120 cm, ale wg mnie nie jest to mało - gdybym miał wybierać z tych trzech to do większej ilości słońca wybrałbym Bodensee, a do większej ilości cienia w towarzystwie jakiegoś drzewa - Nikko Blue.
Gosiek33 11:34, 31 maj 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
KasiaBawaria napisał(a)
Preziosa jest tez obsypana pakami.


Musi być u Ciebie inny mikroklimat - moja precioza ma trochę listków, resztę załatwiły dwie fale wiosennych przymrozków, mimo dokładnego jej zabezpeczania

Czekam na tegoroczne zdjęcia Twoich hortensji
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
KasiaBawaria 13:36, 31 maj 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Marcin masz fotki z zeszlego roku?Bodensee i tych dwoch pozostalych? Wydaje mi sie, ze wlasnie bodensee widuje sie najczesciej we Francji.
Gosiek- jak tylko zaczna kwitnac to beda fotki- rewelacyjnie prrzezimowaly tez hortensje w garazu.
____________________
Zapraszam na kawe
MarcinKRK 14:26, 31 maj 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Sprawdzę w domu, będzie chyba ciężko. Zwykle robiłem zdjęcia na potrzeby forum. Na forum w zeszłym roku umieściłem takie zdjęcia:

Bodensee:




Miejsce, w którym rośnie Nikko Blue, ale przy tej skali zdjęcia nie widać go zbytnio:


Jeszcze na stronie 233 jest zdjęcie, które zrobiłem Nikko Blue, ale nie u siebie a w Wojsławicach.

Zrobię dzisiaj lub jutro aktualne zdjęcia tych trzech odmian.
KasiaBawaria 15:21, 31 maj 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Dziekuje Marcin.Bylabym jeszcze wdzieczna za terazniejsze fotki. Sklaniam sie do Bodensee albo nikko. Jak zywoplot urosnie bedzie zaciszniej u mnie i mam nadzieje, ze hortensje z roku na ok beda coraz ladniej kwitnac. Jaka byla u ciebie zima tego roku?
____________________
Zapraszam na kawe
MarcinKRK 21:44, 31 maj 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
No to po kolei:

1) Nikko Blue - zbliżenie krzewu:


2) Nikko Blue - zbliżenie pędu; dobrze widać, że wyrósł z pąka na zeszłorocznym pędzie; widać też dobrze przymarznięte nieco liście kolejnych warstw pąka, które chroniły przed mrozem kwiatostan:


3) Bodensee - zbliżenie krzewu:


4) Bodensee - zbliżenie pędu; ta sama historia co przy Nikko Blue:


5) Gartenbaudirektor Kuehnert - zbliżenie krzewu:


6) Gartenbaudirektor Kuehnert - zbliżenie pędu:


Zrobię jeszcze małe zastrzeżenie. Ze zdjęć może wynikać, że najlepiej wygląda Nikko Blue, ale jest to odmiana najszybciej z tych trzech rozwijająca się i zakwitająca: u mnie zakwitnie za ok. 2 tygodnie, może nawet szybciej. Kolejny będzie Bodensee w drugiej połowie czerwca i na końcu Gartenbaudirektor Kuehnert na początku lipca.
MarcinKRK 21:53, 31 maj 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Natomiast zima była u mnie nie najgorsza - kilka dni (nocy) z temperaturą poniżej -20 stopni (minimum to chyba było -24 stopnie), ale przy grubej pokrywie śnieżnej - hortensje świetnie to zniosły. Wiosna za to była do bani - dwa dni z przymrozkami - musiałem na część hortensji nałożyć agrowłókninę, a i tak, jak widać na zdjęciach, liście trochę podmarzły. Szczęśliwie większość hortensji ogrodowych zakwitnie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies