Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Początki

malwes 18:09, 14 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
A tutaj niedawno kupiony buk Dawyck Gold....też z serii tych roślin, co to zobaczysz nagle i poczujesz, że ono MUSI zamieszkać u Ciebie w ogrodzie.
Przesadziliśmy jedną z trzech tsug bliżej i on będzie w rogu ogrodu, jak urośnie da piękne narożne żółte tło.


Szałwia od końca sierpnie kwitnie już po raz kolejny (ścinałam ją po pierwszym kwitnieniu).


Tutaj jeszcze kilka widoczków - w niektórych miejscach zobaczycie tę siatkę. Spróbuję na wiosnę pomalowac słupki i może naciągniemy nową siatkę...może wczesną wiosną zanim ruszą te pnącza, bo muszę je zdjąć i przyciąć jeśli mielibyśmy naciągać nową siatkę.


Tu pomiędzy szmaragdy a jałowce wsadzę te 10 jeżówek, już nie w tym roku ale następnym puszczą piękne wysokie różowe kwiaty - może jeszcze czosnki tu zakopię?


Jutro ten pasek wypełni się szmaragdami a tutaj Hakuro, która też pięknie urosła i widać bidule chorujące bukszpany, ale odbudowują się, może dadzą radę wszystkie.



____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
malwes 18:14, 14 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Idzie jesień...a niektórych miejsach możecie zobaczyć siatkę i wyobrazić sobie co ja widzę zimą, jak liście pnączy opadną...stąd jednak decyzja, żeby szczelnie to zasłonić:


Widok na taras (trochę widać chorujące stożki i kulki):


Klonik, berberys, oczar....


____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
ewalm 19:37, 14 wrz 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
malwes napisał(a)



Czy macie tak czasem, że zobaczycie w szkółce roślinkę i musicie ją mieć - albo Wam jej szkoda i czujecie potrzebę "adopcji"?


Ja tak nie mam
Tutaj, w moim "ogródku na trzy lata", ciężko mi było zrezygnować ze zrobienia kompozycji ładniejszej, bardziej trwałej, ale droższej (a inwestować w ten ogródek zbyt dużo byłoby bez sensu), albo takiej, która efektowna byłaby zbyt późno i już bym się tego nie doczekała (dlatego mam kobeę, a nie na przykład ulubione powojniki), na rzecz tego, czego efekty zdążę zobaczyć i nie będzie zbyt kosztowne. Ale nie kupuję roslin dla samych roślin, najczęściej najpierw patrząc na ogród określam co by pasowało, a potem to kupuję, a czasem jak coś mi wpadnie w oko przypadkiem, to zastanawiam się czy pasuje do koncepcji, warunków itd. Jeżeli nie pasuje, to nie kupuję.

Edit: u mnie też juz powolutku jesień widać. Oraz suszę. Dziasiaj fotografowałam ogródek (jakoś go muszę zachować w pamięci) i przyjrzałam się wszystkiemu dokładnie.
____________________
Ogródek na trzy lata
malwes 20:06, 14 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Ewa...nie myślałaś o tym, że założyć swój wątek - nawet o tym "tymczasowym" ogrodzie? Miałabyś pamiątkę, wspomnienie tych chwil, odczuć, decyzji....

A ja dziś już po powrocie ze szpitala. Gastroskopia...nic nie wiem, bo spałam ....ale z oglądu wszystko ok, pobrali wycinki w kierunku zanikowego zapalenia itp i zobaczymy za 3tyg co wyjdzie....

Jutro wielki dzień sadzenia, udało się zdobyć roślinki, pytanie czy wszystkie wejdą do "Lublina" ....przypomina mi się noc czekania na "cholernego jarząba" . He, he, tylko jutro będzie dwóch przystojnych ogrodników, nie tylko jeden

Oj żyćko.... Jak Bogusław radzi, staram się skupić na roślinkach....
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
ewalm 23:47, 14 wrz 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Myślałam , jak porządkowałam zdjęcia. Zwłaszcza, że zbliża się zima i więcej czasu będę spędzać w domu.
Ale to w zasadzie nie jest ogród tylko raczej otoczenie tarasu, albo może malutki ogródeczek, rabata otaczająca taras. No i z różnych życiowych względów jest nieco przypadkowy. Nie ma w nim niczego szczególnego, nie jest też "ogrodowiskowy", bo mój osobisty gust nieco odbiega od ogrodowiskowych standardów, a ponadto to ogród zrobiony jak najtańszym kosztem, oparty na niedrogich bylinach i roślinach jednorocznych, kilku roślinach podarowanych i kilku odziedziczonych, nie ma w nim wielu roślin zimozielonych ani żadnego "własciwego" szkieletu roslinnego- ale dał mi dużo radości, zwłaszcza w tym roku. W zeszłym roku zakładałam, w tym użytkowałam Czasem mnie denerwuje, że nie jest zrobiony porządnie, ale ja mentalnie to się już pakuję, chociaż faktycznie wyjedziemy dopiero za kilka miesięcy, i już nie inwestuję w ogródek ani czasu ani finansów, tylko korzystam z uroków
Mam taka ławeczkę, piękny przykład recyklingu materiałów budowlanych , na której siadam i kontempluję widoki - całe dwa , jeden na lewo od ławeczki, a drugi na prawo.

No i musiałabym zmienić przeglądarkę, bo teraz nie mogę wgrywać zdjęć.
____________________
Ogródek na trzy lata
malwes 20:33, 16 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Witajcie,
U mnie pracowity weekend - sadziliśmy, pryskaliśmy, pieliliśmy, wywoziliśmy starocie, itp.

Przyjechały drzewka i posadziliśmy tę "Szmaragdową wysłonę". EWA SIĘ ZAŁAMIE, wiem . Zdaję sobie sprawę, że wersja mieszana z trawami czy miłorzębem wyglądałaby ciekawiej ale mimo wszystko nawet nie wiecie jaka jestem szczęśliwa, że za dwa lata będę odgrodzona od sąsiadów i będę mogła się czuć u siebie komfortowo (mimo, że ci sąsiedzi są mili).


Tutaj część z ławeczką.
Dosadziłam przy lampie trawy, jak się rozrosną i w przyszłym roku na jesieni pójdą piuropusze, to myślę, że będą wyglądać ślicznie. Dołożę im tam jeszcze kiedyś trochę perovskii:



Przesadziłam oczara do przodu i w miejscu magnolii, która mi zeszła na werticiliozę, doszedł cyprysik nutkajski pendula. Ziemia była odkażana Sarfunem, niemniej jednak mam nadzieję, że one nie chorują na takie paskudztwa.

____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Sebek 20:37, 16 wrz 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No pięknie to wszystko wygląda - tuje masz super - okazy idealne
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
malwes 20:40, 16 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Zobaczcie ile zyskały rosliny, jak im doszło tło szmaragdowe. Ten biedny Wiltoni w ogóle nie był widdoczny a teraz pokazał całe swoje piękno bawry i pokroju:


Doszły dwa świerki serbskie:


A tutaj też nowy nabytek (ten szczepiony, bo dolne Blue Stary już były i czekały na niego od wiosny).


____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
malwes 20:41, 16 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201

Tutaj jeszcze doszły trawki: Miskant chiński Purpurascens (powinien zaraz czerwienieć) oraz czarny Ophiopogon planiscapus ‘Black Beard’...he, he, ledwo go widać i żałuję trochę, że nie wzięłam po 3 kępki ale pan w sklepie mówił, że ta odmiana mocno się rozrasta i jedna kępa będzie 50cm szerokości na 50cm wysokości a ja nie chcę w tym miejscu więcej:





I żegnam się z Wami jesiennie....
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
malwes 20:51, 16 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Sebek napisał(a)
No pięknie to wszystko wygląda - tuje masz super - okazy idealne


Dziękuję Sebastian, bardzo mi miło, że wpadłeś. Fakt, akurat Szmaragdy były bardzo ładne ale 7 Yellow Ribbon'ów to mam takie straszne zdechlaki, ża aż boli (były ustawione blisko siebie od maja, ależ w tych szkółkach czasem nie myślą) ale szkoda mi było je oddawać więc wkopałam i będę wyprowadzać "na ludzi (tzn. na drzewka)
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies