Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Początki

malwes 15:02, 22 sie 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Tess, niestety muszę się wysłonić. Siatka jest w fatalnym stanie. Wymienić nie dam rady a sąsiad nie chce jej ruszać. Od jego strony jest okropny nieporządek, to już starsze osoby, nie ma im kto pomóc - dodatkowo ich pies strasznie nerwowo reaguje na wszystkich obcych, na nas nie, ale na naszych gości owszem i rzuca się do tej siatki. Zimą, jak opadną liście z pnączy, ta siatka wygląda koszmarnie.

Byłam właśnie w Ponderosie w Kaniach i pooglądałam zywopłoty (mają przykładowe kilkuletnie cięte nasadzenia) i 80cm spokojnie wystarczy i dla derenia i dla Smaragda. Tylko teraz trzebaby zadecydować czy pociągnąć te Smaragdy wzdłuż (dalej wzdłuż siatki też je będe miała) czy też nasadzić derenia Elegantissimę na przemian z inną odmianą na przykład. Smaragdy zimą też dadzą osłonę i to jest ich duży plus, ale będę ich miała sporo więc nie wiem czy nie przytłoczą trochę ogrodu. Jeszcze mogę dać Yellow Ribbon (też je mam w innej części), Plusem derenia jest cena i piękne czerwone gałęzie zimą ale i tak będzie trochę widać siatkę.

____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
bociek 19:40, 22 sie 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Czesc Gosiu,

Nie daj sie chorobie. Mysl pozytywnie, to pomaga, chociaz brzmi jak banal.
Co do rabaty, jesli moge Ci doradzic - w przeciwienstwie do Tereski, sugerowalabym tuje lub choine kanadyjska. Tuje szybko dadza Ci zielona przez caly rok sciane. Moze nie sa zbyt popularne na forum, ale tutaj efekt bedziesz miala szybko. Z lisciastymi zastanow sie, pol roku bedzie jednak widok na posesje sasiada.
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
Tess 12:42, 23 sie 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Bociek, jak to "w przeciwieństwie do Tereski?"
Tereska sądziła, że winobluszcz zostaje, więc zielone tłó i odgrodzenie od sąsiada czymś dodatkowym już nie jest konieczne
A potem juz ino myślała, co może być w zamian, nic nie pisała

Jeśli ma być zasłonięcie, to musi coś być. Ja bardzo lubię szmaragdy, mają taki piękny kolor i pokój. Ale jeśli masz tam 80 cm, to musisz mieć świadomość, że one rosną nie tylko w górę Wiem, bo mam Miał u podstawy - po jakiś 20 latach, tak na oko - ze dwa razy więcej niż 80 cm
A przecież przy samej siatce też go nie posadzisz. Więc albo zakładasz, że po iluś tam latach je zamienisz na mniejsze, albo je sukcesywnie z obwodu trochę strzyc
Bo o ile rozumiem, tam ma być zachowana możliwość przejazdu, dobrze kojarzę?

Danusia poleca, żeby taki jednolity żywopłot czymś urozmaicać - inną tują (żółtą np.)

Ja niedawno widziałam szmaradgy (już duże dość) połączone z jakąś żółtą niższą, kulistą tują. Musze powiedzieć, że to fajnie wyglądało. (kilka szmaragdów, jedna kulka, znowu szmaragdy itd.).
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
betysia 12:51, 23 sie 2012


Dołączył: 18 cze 2012
Posty: 1810
Witaj Gosienko...mam nadzieje,ze juz lepiej niz ostatnio?????
jakiez plany widze!!!!!!
ja pojde za bockiem i pochwale choinki kanadyjskie...ale nie patrz na mnie, ja po prostu od pewnego czasu mam do nich okropna slabosc!!!!!
sciskam i pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!
____________________
Stary dom, zapomniany ogrod i ... ja na francuskiej ziemi http://starydomzapomnianyogrodija.blogspot.fr/
malwes 15:15, 23 sie 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Dziękuję Dziewczyny...
Troszkę lepiej ale ciągle taka zdechła jestem

Teresko - oj strzyc, strzyc zdecydowanie. Z tego co wiem to akurat ta odmiana nie ma nic przeciwko dziabaniu i w pionie i poziomie. Też je lubię, mam już ich trochę i planuję dosadzić jeszcze w innym miejscu więc jedyne czego się obawiam, żeby nie mieć takich Smaragdowych nudów (przedłużeniem tej rabaty jest druga, już szersza i tam mam Smaragdy też i jeszcze będą dosadzone). Z drugiej strony są śliczne i zawsze zielone...

Betysia, ja też lubię tsugi, mam ich 3 i planuję jeszcze w jednym miejscu posadzić.
Natomiast tutaj chyba się nie uda...one są jednak bardziej rozłożyste niż Smaragdy i jeśli miałabym je mieć na 80cm rabacie, to już musiałabym ciąć w żywopłot bardziej formowany niż ciełabym Smaragdy no i musiałabym gęsto nasadzić - a tam jest prawie 23 m długości....więc koszty spore. Choć nie powiem, żywopłot z takich gęsto nasadzonych i ciętych choin kanadyjskich jest cudny. Choć ja je, jako rośliny uwielbiam właśnie za nieregularny pokrój. J

Na razie po Waszych opiniach skłaniam się do dwóch opcji: Smaragdy albo Elegantissima, z większym naciskiem na Smaragdy chyba..... albo pomieszać właśnie...dać w kilku miejscach między Smaragdami derenia....no i znów wracamy do opcji. Chyba sobie muszę rzucić monetą albo prosić ładnie Danusię, aby "rzuciła" za mnie i pomogła wybrać....
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Tess 15:25, 23 sie 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Gosia, ile Ty masz tych wątków? Bo już nie wiem, gdzie Cię szukać

No jeśli wybór miedzy szmaragdami a dereniem, to jednak do szmaragdów bym się zdecydowanie skłaniała.
Da osłonę i kolor przez cąły rok, a dereń liście zgubi i do wiosny - nic...
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
monteverde 11:44, 26 sie 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Na wąską rabatę posadź hortensje, wysokie trawy i Elegantissima, zdrowia życzę
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
malwes 10:27, 27 sie 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Tess, mam dwa wątki z czego jeden jest już "nieczynny" . Piszę już tylko w tym, w podpisie jest jako pierwszy.
Montverde, dziękuję. Tylko co z zimą? Bo sam pomysł fajny, z tym, że mi głównie chodzi o solidne wysłonięcie siatki. Jeszcze mi chodzi po głowie, oprócz Smaragda, Aureospicata. On też się pięknie tnie. W wątku o nim jest informacja, że można go trymać na półmetrowej szerokości nawet przy trzech metrach wysokości.
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Juzia 21:08, 27 sie 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38619
Witam!
Co u Cię? Jak ogród?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Tess 11:57, 28 sie 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Gosia, ale czy ja dobrze pamiętam, że możesz tam tylko 80 cm na roślinki przeznaczyć?
Bo jakby wiecej było, to można by poszaleć Tło ze szmaragdów (strzyzonych) a przed tym i derenie, i hotrencje i co tam jeszcze zechcesz

A moze prześłonę zrobić z takich mat - nie wiem, bambusowych chyba. Miejsca nie zajmuje, a przesłania.
U Boćka jest na takim tle piękna rabata. Widziałaś?
Jak nie widziałaś, zobacz tu:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1049-bockowe-perypetie-ogrodkowe?page=190
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies