Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Brak pomysłu na skarpę 14:12, 15 maj 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
przemeblowałam trochę ( skarpę już drugi raz). i brak mi pomysłu co dać na półki skalne . dołem wg. poradnika Danusi posadziłam tawuły goldmund.a na półki mam w zasadzie tylko dwa pomysły

-jałowiec płożący golden carpet
-irga płożąca

te pomysły przyszły mi do głowy ze wzgl. na duże ilości zalegającego w zimie tam śniegu.

CO WY BYŚCIE ZAPROPONOWALI


Na początku jest chaos 12:57, 15 maj 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Trochę zmian i u mnie się pojawiło . Mam nadzieję, że na lepsze
Przycięłam tuje na żywopłot i całkiem fajnie się zrobiło. Nie ukrywam, że męczyłam się z tym cięciem okropnie. Nie wiem czy zostawić góry na płasko czy uformować delikatne czubki?
Teraz czeka mnie dosadzanie wzdłuż żywopłotu.



Przesadziłam tez żurawki przed tawuły. Na środku tego łuku planuję wsadzić modrzewia szczepionego z przepisami w dół. No i oczywiście miejsce żurawek zajęły petunie. Zostaną do jesieni a potem wymyślę czym je zastapić . Może wrzosiec?




Ogród u stóp klasztoru 21:01, 14 maj 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
tak brunery mają prawie identyczne kwiaty jak niezapominajki.

mam wam do pokazania moją skarpę po przemeblowaniu wg. poradnika Danusi . jednak nie bardzo wiem co posadzić w górnej części. dołem dałam same tawuły. gold flame. czyli plamy żółtego, to wszystko miedzy jałowcami. ale jest jeszcze miejsce nad pólkami z kamienia.i jakoś mam za dużo pomysłów. postanowiłam na razie się wstrzymać i poradzić się was . miedzy jałowcami kolumnowymi dosadziłam cisy ,żeby zrobić ciąg żywopłotu. na te półki wymyśliłam jałowiec płożący golden carpet albo irgę te najniższą. tam w zimie zalegają tony śniegu i muszę rośliny do tego stanu dopasować .




Na początku jest chaos 22:13, 11 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
Yyyyyyyy sorki, zamiast tawuły ma być krzewuszka. Choć tawuła też zła by nie była.
Tawuły i co jeszcze? 22:42, 09 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Tawuły wyżej wymienione nie wymagają corocznego cięcia, czasem mogą rosnąć bez cięcia. Takie zaniedbane krzewy odmładzamy radykalnie ściając nisko nad ziemią.

Natomiast normalne prowadzone krzewy prześwietlamy co drugi rok. Wiosną skracamy zbyt długie pędy, a po przekwitnięciu usuwamy jedynie pędy rachityczne, słabe.
Moja pierwsza hortensja w ogródku. 18:33, 09 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Na tej wysepce można posadzić jakieś ładne nieduże drzewo liściaste kwitnące lub nie, do tego krzewy cięte w kule (bukszpany, tawuły japońskie itp) kilka sztuk i np. kolorowe żurawki plamami po kilkanaście sztuk.

Albo iglaste różne formy i kolory. Żółte, niebieskie, zielone.
Tawuły i co jeszcze? 11:12, 09 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry
Danusiu,
ta tawuła szara (znalazłam) jest wyższa: Spiraea x cinerea 'Grefsheim' (tawuła szara). Tawuła Spiraea x vanhouttei kwitnie u mnie później (góry), czyli na początku czerwca i jest jednak zdecydowanie niższa. Kiedy tniemy tawuły kwitnące w czerwcu (wiosną czy w sierpniu?). Tawuły są rewelacyjne - nie chorują i nie marzną. Trzeba im tylko image zmienić - za często kojarzą się nam z zaniedbanymi osiedlowymi, miejskimi skwerami.
Tawuły i co jeszcze? 23:28, 08 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry
Kolejny kawałek ugoru przekształciłam w rabatę. To jest skraj skarpy, w dole znajduje się strumień. Rosną 2 brzozy z dawnych czasów, dosadziłam do nich różne tawuły i berberysy w kolorze czerwonym. Czy można taką rabatę jeszcze czymś uzupełnić? Co pasuje do tawuł? Stanowisko jest słoneczne, lekko suche (ale tawuły dają sobie radę). Może nie trzeba nic dosadzać tylko poczekać aż krzewy się pięknie rozkrzewią? Jak nazywa się ta największa tawuła, która zakwita jako 2 w kolejności? I jest wysokim krzewem? Zamierzam ją jeszcze dosadzić na tył tawułowej rabaty, żeby zasłonić się od sąsiadów po drugiej stronie strumienia. Przez moment pomyślałam o trawach takich lekko wyższych, co rosną w kępach. Potem już widziałam bukszpany (chyba wszyscy zaczęliśmy dzięki Ogrodowisu doceniać bukszpany). Patrzę oglądam i nie wiem. Doradźcie. Dodam, że ogród jest wiejsko-naturalny, bez nadmiaru gatunków. Ewa
Na początku jest chaos 23:43, 05 maj 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
KasiaWB napisał(a)
Linka,a co masz nasadzone pod tujami? można to samo dać pod te kule albo spróbuj z żurawkami - przekonasz się sama


Pod tujami mam tawuły i one tez mi spędzają sen z powiek. Nie mogą raczej zostać na całej długości jeśli chcę zrobić różne nasadzenia, muszę część wykopać. Znaczną część.

No w sumie Kasiu może by i pod szmaragdy je dał, ale boję się że będą za duże, bo to trochę chwastowaty krzew i rośnie mocno.
U Sebka - czyli ogrodowe rewolucje czas zacząć 16:40, 03 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
a w domku są wszystkie donice

To tylko ich mniejsza część bo jeszcze skrzynki, kanny, donice z nasionami i oraz te z balkonu
A żeby nie było aż tak smutno to wkleję zdjęcie tawuły japońskiej

I ściętego tulipanka, bo żal by mi go było jakby był zmrożony
Dwa czerwone dęby 19:16, 01 maj 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Do góry
Tawuły przed bramą




i ta najmniejsza , którą nie tak dawno przycinałam




i przedziwne grzyby wyrastają mi na rabacie

Łezka koło domu :) 17:37, 29 kwi 2011

Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 5
Do góry
Dziękuję za odpowiedzi

gardenarium - też myślałam o takich iglakach - bardziej "stojących" niż na "nóżce" - zastanawiam się tylko jakie roślinki byłyby najlepsze - najlepiej żeby nie rosły bardzo szybko. No i najgorsze to jak je skomponować z resztą?
Zapomniałam jeszcze dodać, że w części blisko domu nie może być nic słabego, bo zimą leży tam pełno śniegu spadającego z dachu (na wys. obecnego floksa).
Zastanawiałam się czy od strony ogrodu nie posadzić na przemian bukszpanu i żółtej tawuły (obecnie widać ją na środku koło berberysu).

Pwl - czy ten clematis ma jakieś różne odmiany, bo na zdjęciach kwiaty wydają się dość spore - dzięki za podpowiedź, roślinka fajnie się zapowiada
Ogród Sylwii od początku :) 21:59, 28 kwi 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Pomocnicy wykwalifikowani i sprzęt mają fachowy

Sylwia przytnij tuje, przytnij i foty zrób bo mnie to też czeka na moich olbrzymach. Boje się że mogą wyłysieć górą. Nie kumam tego "na rozgałęzieniach", ale to chyba tyczy się tylko twoich młodych i niskich jeszcze.


Mam jeszcze pytanie odnośnie przesadzania. Widziałam, że miałaś już trochę nasadzeń zrobionych wcześniej. Powiedz czy wszystkie rośliny znalazły się w nowym projekcie? Liściaste tez będziesz teraz przesadzać jak liście ruszyły? Pytam bo chciałabym tawuły przekopać.
Na początku jest chaos 23:47, 27 kwi 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Tu Danuś mam posadzone na całej długości tawuły a chcę poszerzyć rabatę falowaną linią
Na początku jest chaos 23:41, 27 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Linka napisał(a)
Mam pytanie a właściwie kilka do Was, a może nawet do Szefowej Danusi.
1. Czy przy poszerzeniu obsadzeń wykopać tawuły na całej długości czy może miejscami zostawić i zagęścić?
2. przy dosadzaniu wysokich drzewek ( co 5 m ) planuję 3-4 sztuki i mam pytanie jakie wybrać
- same czerwono-listne czy naprzemiennie
u mnie dostępne mogę mieć śliwy wiśniowe Pisardi lub Atropurpurea, wiśnia Amanogawa, klon Royal Red, brzoza purpurowa,klon jesionolistny szczepiony Variegatum, akacja szczepiona
Od tych drzew chciałabym wyjść z nasadzeniami w niższych partiach. Na dzień dzisiejszy mam koncepcję na zakątek z Rh, potem dereniowo hortensjowy, berberysowy
No i te nieszczęsne linie


O którym zdjęciu z tawułami mówisz? Możesz przypomnieć?

Z drzewek wymienionych wybrałabym śliwę wiśniową "Nigra", wiśnię "Amanogawa". klon "Royal Red".
Jesionolistnego bym nie sadziła, z ogrodu Babci Jasi już się go pozbyłam, a robinii "Umbraculifera" nie sadź nie warto, lepiej wiśnię "Umbraculifera" - kwitnie, nie wymarza, wcześnie puszcza listki i ładniejszy pień i korona. Uwielbiam buki i miłorzęby.
Drzewa purpurowe zakomponuj w istniejące.
Na początku jest chaos 23:18, 26 kwi 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Mam pytanie a właściwie kilka do Was, a może nawet do Szefowej Danusi.
1. Czy przy poszerzeniu obsadzeń wykopać tawuły na całej długości czy może miejscami zostawić i zagęścić?
2. przy dosadzaniu wysokich drzewek ( co 5 m ) planuję 3-4 sztuki i mam pytanie jakie wybrać
- same czerwono-listne czy naprzemiennie
u mnie dostępne mogę mieć śliwy wiśniowe Pisardi lub Atropurpurea, wiśnia Amanogawa, klon Royal Red, brzoza purpurowa,klon jesionolistny szczepiony Variegatum, akacja szczepiona
Od tych drzew chciałabym wyjść z nasadzeniami w niższych partiach. Na dzień dzisiejszy mam koncepcję na zakątek z Rh, potem dereniowo hortensjowy, berberysowy
No i te nieszczęsne linie
Tam gdzie mgły i róże mieszkają... 00:27, 23 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Skarpę można zabezpieczyć - osłonić siatką wzmacniającą, potem wycina się dziury i sadzi rośliny.
Cała gama irg się nadaje, trzmielin, bluszcz a nawet widziałam winobluszcz pięciolistkowy gdzieś na mieście.
Tawuły wczesne i inne, berberysy.
Na początku jest chaos 23:36, 11 kwi 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Dziękuję wszystkim za propozycje.
Danusi szczególnie za kolory i rośliny.Skorzystam. Spodobała mi się propozycja żywych barw - czerwieni, niebieskiego, żółtego. W ubiegłym sezonie miałam czerwonymi begoniami podsadzone tawuły biegnące wzdłuż żywotników i bardzo to ożywiało ogród. Tak tez bym chciała teraz je zastosować - jako czerwony akcent, dodatek. Wymyśliłam że poszerzę nieregularną linią grządkę przed tujami od bramy aż do róż. Bardzo przypadło mi po gustu wykonanie przez Danusię "Ogrodu kolorowego" oraz pewne elementy "Ogrodu kuropatwy" i podobny efekt chciałabym uzyskać u siebie. Zresztą prywatny ogród Danusi to dla mnie marzenie . Kombinuję już rośliny. Chciałabym uzyskać pewien ład i nie zaśmiecać tez ogrodu dużą ilością odmian.
Na kolory już się zdecydowałam. Rośliny częściowo też . Pewniki to
begonie czerwone,
żurawki
lawendy
szałwie
pachysandra
trzmieliny
rododendrony - czerwony,żółty i jakiś trzeci, chociaż kolorów nie mogę wybrać
azalie i hortensje (hortensje spróbuje wsadzić do ziemi tylko znów problem z doborem kolorów?
poszukuję krzewów wyższych a dających ładne plamy koloru- klon palmowy? perukowiec?pęcherznica? berberys? ognik? - nie wiem co wybrać i ile
chciałabym też iglaki, jakieś niebieskie to wiem na pewno
dosadzę też coś na najwyższe piętro - podoba mi sie miłorząb ze swoim żółtym przebarwieniem, śliwa wiśniowa, tylko nie wiem ile takich wysokich na takiej odległości
Nie wiem czy nie wybrałam za dużo ciemnych i bordowych kolorów, możne tego za dużo? Jak myślicie?
I jeszcze mnie natchnęło na obsadzenie klombu z różami bukszpanem
Wszystkie uwagi i propozycje mile widziane.
A . Obecnie tuje są podsadzone tawułami, myślicie ze muszę je wszystkie osunąć?
Może Danusia wstąpi tu po drodze i coś mi doradzi
Na początku jest chaos 16:03, 09 kwi 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Taras posiada dwa klombiki przy schodach. Obecnie rosną tam symetrycznie krzewy liściaste - tawuły i pięciorniki. Nie jestem jednak z tego do końca zadowolona. Są to krzewy szybko rosnące i teraz mimo mocnego cięcia mocno się rozrosły a ich urok i kolor prezentuje się najlepiej tylko wiosną kiedy mają młode listki.
Może coś na pniu bliżej schodów i coś niższego na zewnątrz?


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Pogaduchy skowronków 14:37, 02 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Do góry
I ja już dałam się zawieźć,i woda obstalowana,łącznie z zamontowaniem kranu.
Ale poza oglądem grządek niewiele dziś mogłam zdziałać.Mżawka i błotko-to lubię,ale nie wtedy jak mam sadzenie czegoś.Ale i tak do gruntu poszła cebula i sadzonki tawuły japońskiej,sadzonki przywrotnika i bergenii nadesłane przez Badarkę i tymczasowo -krzewuszka.
Tymczasowo,bo jej stałe miejsce jest zajęte.Ale to kilka dni i będzie porządek.
Próbowałam rozdzielić funkię,ale potrzebna była siekiera,żeby zacząć coś od niej pożyczać,Na razie rozdziabałam1/4karpy.Idzie do Jagusi.po niedzieli.Reszta informacji w moim wątku,wieczorem.Bo mi się wnukowie zameldowali na herbatę!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies