Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Długi i chudy

Pokaż wątki Pokaż posty

Długi i chudy

Anda 08:48, 01 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33344
Witaj Tulasiu Twój ogródek jeszcze węższy od mojego. Ciekawe wyzwanie przed Tobą
Między rabatą naprzeciwko tarasu a tarasem masz taki wąski przesmyk. Nie chciałabyś powiększyć rabaty lub tarasu i zrezygnować z przesmyku? Wydzieliłabyś w ten sposób dwa pokoje ogrodowe, ten przy polu mógłby być bardziej ozdobny, a ten przy budce narzędziowej bardziej praktyczny Jak myślisz?

Mając tak małą ilość trawnika będziesz mogła go wycackać na maksa

Również mam ciężką glebę, ale bardzo żyzną o pH 7. Jak jest u Ciebie?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Tulasia 11:13, 01 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Anda dziękuję, ph nigdy nie mierzyłam niestety, muszę to zrobić.
Tak myślę, że ta rabata w pierwszej kolejności jest do poszerzenia i ona musi być najpiękniejsza, bo jest na przeciwko tarasu. Myślę tez, żeby po lewej stronie, patrząc z tarasu dać małe ozdobne drzewko, musi być lekkie, ażurowe, ale jeszcze nie znalazłam ideału.

Druga rabata do zrobienia to ta przy polu, tam myślałam o żywoplocie, ale musiałby być cieniutki, moze berberys erecta? Moze róze okrywowe i lawendy.
Albo berowskie z trzcinnikami, mam 1000 pomysłów, to o 999 za duzo
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
deszczowymaj 12:46, 01 gru 2019


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Hej Asiu i ja Witam się w Twoim wątku

Jestem bardzo ciekawa przyszłej aranżacji Twojego ogrodu Pomysł Ewy wydaje się być trafiony w 10tkę podzielić ogród na dwa pokoje,napewno zrobi się przytulniej i łatwiej będzie Ci rozplanować nasadzenia
Będę podglądać i kibicować
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Tulasia 15:55, 01 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Dziękuję Asiu, a co byś proponowała do posadzenia na tle bambusów? Oczywiście płoteczek do wywalenia

One się bedą zagęszczać, wiem, że na tym forum nbambusy nie są popularne, ale naprawdę ładne są, ja mam fargesia Jiuzhaigou
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 16:04, 01 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33344
Tulasia napisał(a)
Anda dziękuję, ph nigdy nie mierzyłam niestety, muszę to zrobić.
Tak myślę, że ta rabata w pierwszej kolejności jest do poszerzenia i ona musi być najpiękniejsza, bo jest na przeciwko tarasu. Myślę tez, żeby po lewej stronie, patrząc z tarasu dać małe ozdobne drzewko, musi być lekkie, ażurowe, ale jeszcze nie znalazłam ideału.

Druga rabata do zrobienia to ta przy polu, tam myślałam o żywoplocie, ale musiałby być cieniutki, moze berberys erecta? Moze róze okrywowe i lawendy.
Albo berowskie z trzcinnikami, mam 1000 pomysłów, to o 999 za duzo


Skoro dobrze rosną u Ciebie azalie i inne kwasoluby, to być może masz ziemię lekko kwaśną. Jeśli masz dużo cienia to możesz sadzić klony palmowe. Chociaż widzę, że one dają radę również na zasadowych glebach.

Cienki żywopłot to raczej cis. Berberys rośnie troszkę szerzej. Poza tym po opadzie liści robi się dość miotlasty. Jeśli Ci to nie przeszkadza to ok

Róże na pewno cienkie nie będą No chyba, że jakieś wielkokwiatowe, ale na żywopłot to się nie nadają.

Perovskia z trzcinnikami? Jako żywopłot? Jeśli nie zależy Ci na przesłonie wiosną to dlaczego nie.

Na Twoim planie brakuje jeszcze stron świata Nie wiem, gdzie masz ile słońca. Gdzie słońce znajduje się latem w południe?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Tulasia 16:13, 01 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Strony świata, blizej pola słonce jest do ok 15, po 16 od strony domku narzedziowego
link text

O perowski z trzcinnikami i różach pisałam jako pomysły na rabatę, nie jako żywopłot.
Jeśli żywopłot, to mi właściwie nie chodzi o to żeby się odgradzać, raczej, żeby, jakoś go obtycznie sktrócić, poprawić proporcje
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 16:51, 01 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33344
Mam propozycję na lekkie skrócenie "długości" ogródka.



Do bambusów bardzo dobrze pasują rododendrony i inne azjatyckie, japońskie i chińskie rośliny, ale masz tam chyba jednak za dużo słońca latem. Poza tym kule cisowe, Geranium o dużych liściach, funkie znoszące słońce. Byliny o dużych liściach.


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Tulasia 17:06, 01 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
O klonie palmowym myślałam, bo jest piękny, ale czy nie zbyt delikatny na mrozy? Ale chyba nie bordowy, raczej zielony lub pomarańczowy. Myślałam też o wiązie geisha, albo brzozie youngi

Takie coś, szkielet na szybko
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Tulasia 17:10, 01 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
O Rodkach jakoś ni pomyślałam, ale może to jest jakiś pomysł. Na kwaślej mam tylko azalie, one wytrzymują słońce, rh nie mam jeszcze.
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Tulasia 17:16, 01 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Tam w trawniku , gdzie narysowałaś rabatę rośnie jabłoń kolumnowa, latem ładnie wyglądała, myślałam czy nie dokupić jeszcze 2 obok
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies