Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wkomponować nowe rośliny w starodrzew - plany ogrodu.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wkomponować nowe rośliny w starodrzew - plany ogrodu.

JuliaK 12:54, 22 sty 2020


Dołączył: 22 sty 2020
Posty: 4
Witajcie serdecznie Wszyscy. Chciałabym pomału zacząć coś robić z moim ogrodem. Mieszkamy już 10 lat tu gdzie mieszkamy, ale do tej pory ogród nie był moim priorytetem. Dwa lata temu troszkę zajęłam się warzywnikiem. I teraz chciałabym spróbować z czymś jeszcze na wiosnę. Na pewno interesuje mnie styl naturalistyczny, nie chcę robić rewolucji a raczej spokojne zmiany na lata. Zieleni mi nie brakuje, ale przydałoby się trochę koloru. I podpowiedzi ludzi doświadczonych.



Tu szkic stanu obecnego mniej więcej.



Na pewno zamierzam wstawić zdjęcia bardziej poglądowe jeszcze.
Gleba - glina w części działki, piach z gliną w niektórych miejscach. Chciałabym zagospodarować w najbliższym czasie następujące miejsca:
1. pas oddzielający moją działkę od pastwiska
2. odrestaurować stary skalniak
3. lepiej zagospodarować okolice studni
4. "zasłonić" czymś szambo i tu mam już zdjęcie z 2019 roku


Jak zacząć planować i projektować aby to miało sens?
sylwia_slomc... 13:44, 22 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Ależ mi się podoba Twoja działka, tyle starodrzewu, zieleni, nietypowy kształt, ciekawy sam w sobie. I to, że chcesz ogród naturalistyczny
Jedyne czego współczuję to bobry, choć za to można przyrodę z bliska obserwować
Czy szambo jest często wylewane? Bo od tego zależy czym będzie można je obsadzić , jak często potrzebne jest do niego dojście. Zapomniałam napisać, że zauroczył mnie drewniany dom z niebieskimi okiennicami
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 13:47, 22 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Witaj Fajny kawałek ziemi.
Plan jest niezbyt czytelny. Nie widać tych miejsc, które chciałabyś zagospodarować.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
deszczowymaj 20:53, 22 sty 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Hej
Przepiękny kawał działki i te drzewa ..cudnie
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Gardenarium 21:12, 22 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak zacząć planować i projektować aby to miało sens?

Masz tutaj jak znalazł moje porady, wystarczy przeczytać

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
antracyt 07:57, 23 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11723
Witaj Wspaniałe drzewa i stara zabudowa, cudne rzeczy będziesz mogła tutaj stworzyć ogrodowo.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
JuliaK 09:46, 23 sty 2020


Dołączył: 22 sty 2020
Posty: 4
Cieszę się, że Wam się podoba.
Szambo nie jest opróżniane - to ekologiczna instalacja, z odpływem czystej już wody wkopanym w ziemię aż do nieużytku tego. Czasem wymaga pracy ręcznej (dosypać proszki i dolać płyny, oczyścić rurki) i otwarcia klapy, ale to już wystarczy dojście tylko człowieka z narzędziem, więc obsadzić można tak aby dojść.
Mój nieczytelny projekt poprawię bo to była pierwsza próba rysowania czegokolwiek
Pani Danusiu, na pewno poczytam rady od Pani z linków.
Wczoraj dowiedziałam się, że mogę kupić niedrogo kompost/ziemię do rekultywacji terenu. Planuje zakupić w marcu jakąś większą ilość.
Liczę że dziś córka zrobi mi za dnia zdjęcia (ja w pracy). Pozdrawiam Was.
Gardenarium 09:50, 23 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamiast to pisać ponownie, a jest tego sporo, może nawet wszystkie aspekty, więc na pewno pomoże ten tekst w rozwiązywaniu problemów i przy właściwych wyborach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 15:04, 24 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Julio,

Czytam, co napisałaś, i patrzę na zdjęcia i taka inspiracja mi się dla Ciebie widzi:
https://marcusbarnett.com/gardens/kent/
(obejrzyj wszystkie zdjęcia!)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Urszulla 11:13, 25 sty 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21871
Ciekawy początek, można pozazdrościć tylu dojrzałych drzew. No i tego że masz zagospodarowany teren wokół. Zaczęłabym jednak od przycięcia drzew.

Mi osobiście podobają się najbardziej kontrolowane rabaty i drzewa też więc może mie do końca jestem dla Ciebie wskazówką. U znajomego podglądałam gdy nawet dwie zwykłe tuje są obok siebie i jedna zrośnięta jakby z drugą przez formowane cięcie. Niestety nie mogę nic pokazać bo to nie ogród z forum.

Ale też fanastyczne są rośliny wsród drzew. Taki ogród Ci zalinkuję bo ostatnio jest dla mnie inspiracją. Uwielbiam u nim kwitnący lasek.



https://www.ogrodowisko.pl/watek/7213-ogrod-zludzen-i-niespodzianek-cz-ii?page=840

A może taki link jest do wizytówki a wątek znajdziesz w podpisach dolnych.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/1691-wizytowka-milkowo-moje-miejsce-na-ziemi

Powodzenia w planowaniu, to moim zdaniem wspaniałe zajęcie potem się patrzy na efekty w realu

Mojego wątku nie czytaj bo szkoda czasu za to na forum są wspaniałe ogrody gdzie można czerpać wiele inspiracji. Oczywiście zapraszam do siebie na bieżąco
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies