Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak stworzyć ogród na 3000m2 pola

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak stworzyć ogród na 3000m2 pola

kaisog1 08:49, 27 wrz 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj Olgo

Kawał masz ziemi.... Ja tyż mam jej pod dostatkiem i nie bardzo wiedziałam, i wiem gdzie, jak i po co Ogólny zarys mam ale co z tego jak nie umiem komponować rabat

Z tą oczyszczalnią mam tak samo.... tyż prawie na środku trawnika Ale planuję te "kapsle" wkomponować w sporą wyspę

Powodzenia
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
jambosana 09:20, 27 wrz 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Olgo, masz szczęście, że teraz już widzisz konieczność planowania i trafiłaś tutaj. Możesz poczytać, wiele się nauczyć, a potem planować i dopiero przystąpić do działania. Ja robiłam ogród chaotycznie, np.
-o zrobimy żywopłot z tuji, wszyscy je mają, jedziemy kupujemy tuje, a jakie, no tuje - to są jakieś rodzaje (kupiliśmy brabanty), wsadzamy (bez zaprawiania dołków, a nawet podlewania, bo na działce wody nie było, cud że się wszystkie przyjęły),
- kupimy iglaki, takie srebrne choinki, a to świerki super !
- gdzie sadzimy, a tą choinkę tu, a tą tu (bez ładu i składu)
itd itp...
A jak stwierdzisz, że nie podołasz, to może jednak projekt ogrodu, to na prawdę dobra rzecz.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
olga 22:28, 27 wrz 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
tak, zdecydowanie oczyszczalnia na środku działki to żadna ozdoba
niestety ze względów technicznych nie można jej już było przesunąć – żałuję że nie pomyśleliśmy się o takich rzeczach już w fazie projektowania domu – chociaż i tak teraz oczyszczalnia wygląda o niebo lepiej, na początku były to 3 zielone grzyby na środku trawnika , ale teraz po rozplantowaniu ziemi przynajmniej zostały zredukowane do 3 kapsli
co najlepiej posadzić aby je zasłonić? Zimozielone krzewy, może jakieś bukszpany lub irgę?


w części z łąką chcemy wykorzystać roślinność występującą w okolicy– myślimy o przesadzeniu kilku sosenek, trzmieliny pospolitej, dąbka oraz dokupieniu czegoś co będzie tworzyło jakąś kompozycję kolorystyczną (może dereń biały ‘Baihalo’ i bez czarny black beauty)
chciała bym, aby w przyszłości roślinność chociaż trochę osłaniała przed wiatrem (a zimą drogę przez zawieją) - posadzić wszystko w kępach a nie w prostej linii przy siatce


Co do rabat przy domu, to bardzo podoba mi się lawenda, ale niestety chyba niezbyt dobrze przyjmuje się w woj. warmińsko-maz ... widziałam bardzo ładne lawendy w pierwszym roku po posadzeniu ale w kolejnym już prawie w ogóle nie kwitły, zbrązowiały i nie wyglądały zbyt atrakcyjnie. Może lepiej będzie posadzić lawendę w donicy na tarasie i chować ją na zimę lub po prostu w kolejnym wymienić ją na nową

podobnie jest z wrzoścami – kolorowe wrzosowiska wyglądają przepięknie, ale z tego co słyszałam wrzośce wymarzają - stworzenie kolorowej kompozycji w dużej donicy na tarasie też może być jakąś alternatywą

może ktoś z forumowiczów ma doświadczenie sadzeniem lawendy i wrzośców?
____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
kaisog1 22:45, 27 wrz 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Olga ja mam działkę na Warmii... Posadziłam kilkanaście sztuk lawendy, pięknie rośnie. Faktycznie to jej pierwszy rok więc dopiero w przyszłym będę Ci mogła powiedzieć co i jak z nią

A mam pytanie odnośnie oczyszczalni..... czy z tych "studzienek" zakapsalowanych nie będziesz czasem wybierać tego i owego???
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Sebek 23:19, 30 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak ładnie napisane
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
moni 19:41, 08 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
fakt ta oczyszczalnia na środku komplkuje sprawę ale myślę że dasz radę;*
____________________
Mona
EwaG 21:00, 08 paź 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Może zamiast lawendy - kocimietkę zastosuj.
I podpatruj co rośnie w okolicy - na pewno znajda sie jakieś formy ozdobne (choc ta odmiana bzu to nie wiem czy w szczerym polu się uchowa).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
anka 21:17, 08 paź 2011

Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 127
Witaj, doskonale Cię rozumiem, też mam spory kawał piasku (taka ziemia u mnie) do obsadzenia.
Ja na razie pokusiłam się na jedna cześć za domem. reszty udaję,że nie widzę
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1060-ogrodek-do-przerobek
zbigniew_gazda 21:25, 08 paź 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11136
Gosia zadała dobre pytanie . Ja pójdę jeszcze trochę dalej. Czy do tej drugiej części (planowanej łąki ) jest możliwy oddzielny dojazd teraz czy w przyszłości. Bo tam kiedyś można wybudować drugi domek . Czy myślałaś o tym ?
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
olga 21:59, 09 paź 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
mam nadzieję, że żadnych wyziewów ze studzienek nie będzie
dzięki Ewo, chyba zamiast lawendy posadzę kocimiętkę, ale jeszcze podpytam się Gosi jak u niej lawenda rośnie - ale to dopiero w przyszłym roku
Zbyszku, co do podziału to na początku myśleliśmy o ewentualnej sprzedaży części działki, ale gmina nie wydaje zgody na taki podział – jest to zabudowa siedliskowa i minimalna wielkość działki to 3000 m2, poza tym już jakoś przyzwyczailiśmy się do tego terenu
wrzucam kolejna wersję projektu – w międzyczasie za sprawą brukarzy zmianie uległa koncepcja rabatek przy podjeździe oraz zrobiliśmy mały sad owocowy (jabłonie, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa) zobaczymy co z tego wyjdzie, postaramy się dobrze zabezpieczyć drzewka na zimę i mam nadzieję, że nie wymarzną
„zewidencjonowałam” również rosnącą już roślinność (małe drzewka, może jeszcze trochę rachityczne ale damy im szansę


ostatnio zobaczyłam też marcinki rosnące przy trzmielinie – bardzo ładnie wyglądają jesienią więc chcę zastosować podobne połączenie

____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies