Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak stworzyć ogród na 3000m2 pola

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak stworzyć ogród na 3000m2 pola

monteverde 00:07, 11 paź 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Cześć Olga, piszesz,że masz glinę, to może kup od jakiegoś gospodarza, przekompostowany obornik i pomieszaj ze swoją gliną?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 00:19, 11 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
olga napisał(a)

podobnie jest z wrzoścami – kolorowe wrzosowiska wyglądają przepięknie, ale z tego co słyszałam wrzośce wymarzają ...

może ktoś z forumowiczów ma doświadczenie sadzeniem lawendy i wrzośców?


O wymaganiach lawendy jest tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/344-lavandula-lawenda
Uważam że lawenda jest o niebo lepsza niż kocimiętka. Lawenda jest zimozielona, cały rok atrakcyjna, natomiast kocimiętka pięknie wygląda tylko wtedy gdy kwitnie, a kwitnie o wiele krócej niż lawenda. Poza tym wykłada się. Trzeba ją ścinać, aby wypuszczała nowe pędy, wtedy kwitnie ponownie. Znając doskonale zalety obu roślin, polecam na 200 % lawendę.

Zaprzeczam, że wrzośce wymarzają, raczej bym powiedziała że wrzosy wymarzają. Mam w ogrodzie wrzośce i mają się doskonale od kilku lat. Polecam je.
Dla przypomnienia wrzośce kwitną wiosną, a wrzosy jesienią.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/60-czas-na-wrzosowisko

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/203-prosty-przepis-na-wrzosowisko

http://www.ogrodowisko.pl/watek/20-wrzosowisko
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga 22:50, 11 paź 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
dzisiaj jestem po wnikliwej lekturze wątku "ogród z lustrem" i nie wiem jak mogłam spędzając kilka ładnych wieczorów na forum i tam jeszcze nie trafić
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem
nie muszę pisać, że efekt jest oszałamiający

tak jak pisze monteverde, zdałam sobie sprawę z najważniejszej rzeczy, jaką jest przygotowanie podłoża, które u nas jest naprawdę kiepskie – w sumie teraz jest dobra pora, bo sadzenie roślin odkładamy na wiosnę

dziękuję Danusiu, forum to ogromna skarbnica wiedzy, którą dopiero zaczynam zgłębiać
po przeczytaniu wątku o lawendzie, chyba już wiem, w czym był tkwił problem - niewłaściwym podłożu i braku przycinania
teraz już jestem przekonana, że rabaty przy tarasie z południową wystawą to odpowiednie miejsce dla lawendy i wrzośców … oczywiście pod warunkiem przygotowania odpowiedniego podłoża
____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
Gardenarium 00:29, 28 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Olgo ponownie, odwiedzam wszystkie wątki z Projektowania i zaglądam także do Ciebie.
Odzywaj się czasem u siebie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga 22:18, 30 paź 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
Dzięki Danusiu, że mnie zmobilizowałaś do pisania na forum
Bo chociaż ostatnio nie pisałam to cały czas jestem częstym gościem na forum
Ostatnio coraz bardziej przekonuję się, że moje planowanie w skali „makro” na nic się nie zdaje (co można będzie zobaczyć porównując wcześniejszy „projekt” z nasadzeniami ). Do tej pory nawet nie zdawałam sobie sprawy, że zaplanowanie wszystkiego od A do Z jest takie trudne.
Poniżej nowe rośliny, które pojawiły się u nas na działce
Na rabatce od strony tarasu pojawiło się 7 serbskich świerków (miały rosnąc w rządku ale podczas sadzenia zmiana koncepcji i wyszło w lekkim nieładzie) – pomiędzy świerkami będą hortensje i trawy (nawet nie mam co ukrywać inspiracji „ogrodem z lustrem” )


Kawałek dalej rośnie tulipanowiec oraz pomiędzy brzózkami dwie śliwy pissardi (nie wiem co nam strzeliło do głowy jak je kupowaliśmy a później dwa dni zastanawialiśmy się gdzie je posadzić – a nawet wcześniej nie pomyślałam żeby takie śliwy kupować)


Od strony ogrodzenia wsadziliśmy brzozy pożyteczne, trzmieliny pospolite, białe derenie (na zdjęciu wszystko kiepsko widać bo już są bezlistne) i świerki koreańskie


A teraz przechodząc do planowania w skali „mikro”, które może lepiej mi wyjdzie. Plan pierwszej rabatki przy schodach – miejsce od północy, praktycznie cały czas zacienione więc starałam się wybrać rośliny jak najbardziej cieniolubne, chociaż obawiam się czy żurawki tam wytrzymają.
____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
Sebek 22:22, 30 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Barwinek jest zbyt ekspansywny - posadź tojeść rozesłaną aurea - albo same żurawki
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pwl 22:38, 30 paź 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
albo po prostu daj korę zamiast barwinka. Olga, świetny ten świerkowy nieład
____________________
paweł
olga 20:19, 31 paź 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
Sebek, w takim razie chyba zostawię tylko żurawki i korę w tym miejscu praktycznie cały czas jest cień i obawiam się że tojeść może nie wytrzymać
Paweł, dzięki za wsparcie bo już miałam wątpliwości co do mojego świerkowego nieładu, ale pocieszałam się tym że na wiosnę można jeszcze przesadzić
____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
Gardenarium 20:31, 31 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
olga napisał(a)



Ilex trzeba będzie przycinać żeby nie wlazł na bukszpany.

Brakuje mi czegoś wyższego np. kuli na pniu międz największą kulą a tą drugą.

Zamiast barwinka daj trzemielinę Blondy. Barwiinek będzie zbyt nieporządny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 14:50, 12 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Sebek napisał(a)
Barwinek jest zbyt ekspansywny - posadź tojeść rozesłaną aurea - albo same żurawki


Sebciu tojeść jest tak samo ekspansywna jak barwinek. Zapewniam Cię. Nie można się jej pozbyć.

Bardzo podoba mi się dobór drzew, nie wiem tylko co to jest świerk koreański. Znam (mam) jodłę koreańską?
Dęby, brzozy, sosny - polecam również zestawienie "ex natura". Pozdrawiam.
I jak Paweł powiem, że świerki wyglądają tak naturalnie, ważne że są w kupie. To moje odczucia subiektywne.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies