Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak stworzyć ogród na 3000m2 pola

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak stworzyć ogród na 3000m2 pola

olga 21:44, 25 wrz 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów !


W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy trafiłam forum i od tego czasu nie było wieczoru, kiedy bym na nie zajrzała … naprawdę wciągająca lektura
Właśnie rozpoczęliśmy urządzanie ogrodu na działce 3000 m2 … co mnie coraz bardziej przeraża i przyprawia o lekką bezsenność
Nasza działka to środek gliniastego pola i nie mamy praktycznie żadnej roślinności oprócz kilku brzózek oraz małych sosenek samosiejek ... a mi się marzy piękny, bujny ogród Pojawiło się już również kilka prezentów od rodziny, które zostały jakoś zagospodarowane. Tworząc jednak wszystko od początku chciałabym zrobić to z głową, aby po kilku latach nie walczyć z gąszczem źle posadzonej roślinności (to optymistyczna wersja) albo martwić się że nic nie rośnie tak jak powinno

co nieco udało mi się podpatrzeć na forum i rozpoczęłam tworzenie projektu, ale potrzebuję pomocy!
Poniżej zalążek projektu – rozpoczęliśmy urządzanie części przy tarasie, mamy już posiany trawnik (jak na razie bardzo rachityczny) oraz wyznaczone miejsca na rabaty
Na projekcie, roślinność opisana kolorem niebieskim, to to co już było, lub to co udało nam się posadzić
Cały czas jednak nie mam dobrego pomysłu na to, co posadzić pomiędzy hortensjami, za i przed brzózkami, no i w centralnym miejscu naprzeciwko tarasu
W ogrodzie chciałabym, aby znalazł się rhododendron catawbiense boursault, perukowiec, berberysy, coś zimozielonego i iglaki ... ale nie wiem jak to dobrze połączyć
Z kolei na rabatach przed tarasem chciałabym, aby znalazła się lawenda, szałwia, kocimiętka i jakieś inne rośliny do nich pasujące ale nie zasłaniające widoku (ale tym zajmę się później)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc


A rzeczywistość wygląda dużo bardziej szaroburo






____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
Sebek 21:51, 25 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj
No mało do obsadzenia nie macie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 07:29, 26 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Olgo.
Wasza działka to prawdzimy raj dla ogrodnika. Ja bym nie miała wątpliwości co posadzić, jednak na pewno nie wolno kupowac po jednej sztuce.

Aby zmierzyć się z trudną sztuką jaką jest projektowanie ogrodu na początek powinnaś się zapoznać z lekturą artykułów o tym jak zaplanować, zaprojektować i założyć ogród. Napisałam je aby szczegółowo przedstawić ten proces, są także zdjęcia i opisy.

Proszę zapoznaj się na początku, aby od razu na wstępie nie popełnić błędów.

Jak zaprojektować i założyć ogród - poczytaj tutaj

Potem popatrzymy jak pomóc.

Tak na pierwszy rzut oka domek stoi w pięknym otoczeniu, nie ma żadnych brzydkich budynków.
Możesz sobie poszaleć. Ja bym chciała oczywiście otulić taras wypoczynkowy jakąś roślinnością aby czuć się w zaciszu.
Na trawniku także można stworzyć rabaty, wrzosowiska z trawami, iglakami, połaciami roślin zimozielonych, ale liściastych (irgi, trzmieliny).
Pasują tutaj różaneczniki także.
Te drzewa po prawej za tarasem także można włączyć w zewnętrzną rabatę przy płocie tworząc taki "jęzor".

Pamiętaj, taki teren to duże koszty, bo roślin potrzeba dużo. Jeśli nie dysponujesz teraz zasobami, stwórz żłobek dla roslin i samodzielnie rozmnażaj co się da. Głównie te rośliny których będziesz sadzić duże ilości.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zbigniew_gazda 07:43, 26 wrz 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Również witam Olgo. Piękny masz placyk do zagospodarowania , a domek bardzo mi się podoba . Tak patrzę u siebie przez okno - u mnie jest 8 a a u Ciebie 30. Acha to już wiem . Pewnie by na sprawę spojrzeć bardziej " z góry" czyli całościowo . Jak to dobrze że działeczka jest wolna i można rozpocząć działanie.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
GabiK 13:36, 26 wrz 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Olgo, też bym chciała taki teren.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
anula_wn 13:43, 26 wrz 2011


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 7829
witaj na forum, które wciąga jak narkotyk! ale wciąga pozytywnie i na pewno uda Ci się zrobic wspaniały ogród! trzymam kciuki i powodzenia!!!
____________________
anula mój mały raj na ziemi
hanka_andrus 15:07, 26 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Niech Cię to pole nie przeraża .Za rok, dwa,będziesz narzekać,że brak miejsca na nasadzenia.A póki co,rób plan,zarys ogrodu,szkielet z wysokich roślin i powoli rabaty same się wkomponują.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gabriela 15:20, 26 wrz 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Witaj, ja też mam duży ogród i doskonale rozumiem Twoją bezsenność z tego powodu. Projekt do podstawa, chociaż zarys ogólny a potem jego konsekwentna realizacja. Zastanów się w jakim stylu chciałabyś mieć ogród.
U mnie na początku tego wszystkiego zabrakło i straciłam parę lat na nieudane koncepcje, przesadzanie roślin, itp. A ogród mam w budowie ciągle, ale na tym polega frajda
____________________
Ogród w budowie nieustającej
olga 22:09, 26 wrz 2011


Dołączył: 25 wrz 2011
Posty: 14
Witam wszystkich bardzo serdecznie i dziękuję za słowa otuchy

Dzisiaj kolejna wersja projektu – rozrysowanie wszystkiego bez specjalnej wprawy jest dosyć trudne więc z góry uprzedzam, że w rzeczywistości linie nie będą takie krzywe, lecz bardzie płynne

Oczywiście ręka profesjonalisty była by bardziej wprawna – i taki plan mieliśmy na początku, jednak końcówka budowy to dosyć duże wyzwanie. Już samo rozplantowanie, dokupienie kilkunastu wywrotek ziemi i zasianie trawnika było dla nas wydatkiem, który prawie przekroczył zaplanowany na ogród budżet

Chcielibyśmy, aby ogród był naturalistyczny – czyli żeby po kilku latach cała roślinność tworzyła przenikające się kępy i wtapiała w otoczenie tworząc naturalną barierę . Póki co cieszymy się przestrzenią i nie mamy w najbliższej okolicy sąsiadów, ale cały teren dookoła podzielony został na działki więc wkrótce mogą się pojawić. Ogród nie może też wymagać bardzo starannej pielęgnacji, ponieważ utrzymanie tak dużego terenu to i tak niemałe wyzwanie.
W przyszłości na tarasie i opasce wokół domu chcemy położyć drewno i nad tarasem zrobić pergolę, którą będzie można obsadzić kwitnącymi pnączami.
Jeśli chodzi o glebę to pomimo tego, że przywieźliśmy dosyć dużo ziemi to i tak przeważa glina. Do tego klimat jest dosyć surowy (warmińsko-mazurskie), a sama działka na otwartym terenie, więc jest dosyć wietrznie.

To co już mamy to zasiany trawnik z tyłu domu oraz łąkę kwitną (zdecydowaliśmy się na nią aby nie koscić co tydzień bardzo dużego trawnika). Na razie nie wygląda oszałamiająco ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Wkrócte powstanie również podjazd, ale na razie teren przed domem to jeszcze plac budowy.

a to duga częśc działki z łąką

pozdrawiam
____________________
Jak stworzyć ogród na 3000 m2 pola :)
Gardenarium 07:53, 27 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkoda, że ta oczyszczalnia tak na środku
Widok z tarasu akurat na te wywiwtrzniki.

Można grupę roślin tam posadzić (małe krzewy, żeby jakoś to zasłonić?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies