Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni

LLEA 08:40, 04 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Jagodaa napisał(a)
Witaj, sporo pracy już za Tobą . Osobiście zamiast jałowców i sosny dałabym większą plamę miniaturowej kosodrzewiny . Nie wiem, czy to ostateczny układ, ale coś bym wyeksponowała na tle tej ściany. Ogólnie mniej gatunków, a większe ilości.


Jak myślisz co mogłabym wyeksponować na tle ściany?
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Jagodaa 08:57, 04 wrz 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Jak bordowa plama, to może małe berberysy np. bagatelle. Można zrobić z nich jedna masę, albo kulki. Może szkoda inwestować w rubrum. Zawsze możesz sobie do donicy kupić, jeśli bardzo będziesz chciała je mieć .

Ostatnio oglądałam ogród Anety i baaardzo podoba mi się jej buk i tu fajnie by wyglądał, ale przyznam, że nie zagłębiałam się w jego docelowe rozmiary i też nie doszukałem się na szybko rozmieszczenia Twojej rabaty względem domu.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2278-jak-wiecej-bledow-nie-popelnic?page=146
Hmm, on może za duży być, ale może się przyda.

Na tle ściany ładnie też będzie wyglądać Twój klonik, jak już podrośnie, co to za odmiana? Atropurpurea dość wysoka rośnie, więc byłby fajny. albo jodła, to już masz i wybrałaś, bo Ci się podoba, więc teraz tylko dobrze przemyśleć rozmieszczenie i wypełnienie .

Taka ciekawa bryła domu zasługuje na piękną i ciekawa rabatę .
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
LLEA 09:09, 04 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Jagodaa napisał(a)
Jak bordowa plama, to może małe berberysy np. bagatelle. Można zrobić z nich jedna masę, albo kulki. Może szkoda inwestować w rubrum. Zawsze możesz sobie do donicy kupić, jeśli bardzo będziesz chciała je mieć .

Ostatnio oglądałam ogród Anety i baaardzo podoba mi się jej buk i tu fajnie by wyglądał, ale przyznam, że nie zagłębiałam się w jego docelowe rozmiary i też nie doszukałem się na szybko rozmieszczenia Twojej rabaty względem domu.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2278-jak-wiecej-bledow-nie-popelnic?page=146
Hmm, on może za duży być, ale może się przyda.

Na tle ściany ładnie też będzie wyglądać Twój klonik, jak już podrośnie, co to za odmiana? Atropurpurea dość wysoka rośnie, więc byłby fajny. albo jodła, to już masz i wybrałaś, bo Ci się podoba, więc teraz tylko dobrze przemyśleć rozmieszczenie i wypełnienie .

Taka ciekawa bryła domu zasługuje na piękną i ciekawa rabatę .


Buka już mam w innej części działki, nie wiem czy chciałabym znowu go tu powtarzać, mam też klona kolumnowego bordowego gdzieś indziej. Właśnie nie wiem czy nie zamienić mimo wszytsko miejscem jodłę z klonem palmowym i ścisnąć wszystko bardziej do centrum. Dorzucę chyba jeszcze jednego jałowca(w trójkąt je ułożę, a jeszcze jednego rododendron, żeby zrobiły wielko poduchę. Mam do przesadzenia dwa berberysy Orange rocket, myślałam żeby je tu wrzucić. Wolałabym uniknąć pozniej przesadzania. Już w zeszłym roku porobiłam takie rabaty, na szybko i teraz z niechęcią na nie patrzę
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
popcorn 10:19, 04 wrz 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Bierz pod uwagę docelowe wielkości roślin, rododendron urośnie wielki i Ci zasłoni wszystko co za nim, chyba że kupisz karłowego jakiegoś. Ale świecznice przerośnie w 4 czy 5 sezonów
Jodła i sosna też będą duże. Jagoda dobrze doradza, berberysy bagatelle pięknine zdobią cały sezon prawie. A myślałaś nad hortensjami (nie ogrodowymi)?

Przody dobrze mieć mało obsługowe, nie chcesz za dużo bylin. Sasanki lubią nie obudzić się wiosną, nie są moją ulubioną rośliną.

Jaka odmiana tego japończyka? Atropurpurea potrafi urosnąć na duże drzewo!
Dziewczyny dobrze piszą, kilka gatunkuów za to sadzone plamami.
Prócz tych roślin które już masz jeszcze ze 2-3 góra, po ilkanaście doniczek każdej?
Może jakieś trawy??? Ozdobne większość sezonu? W te jednoroczne bym się nie bawiła, szkoda czasu

Powodzenia, będę podglądać.
____________________
Mój nowy ogródek
ElzbietaFranka 20:56, 04 wrz 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
LLEA napisał(a)
Dzisiaj udało mi się zakupić większość zaplanowanych roślin na rabatę frontowa. Muszę jeszcze uzupełnić ziemię oraz dokupić brakujące i będzie sadzenie. Jak się podoba?
Jodła koreańska, rododendron, trawa red baron, jałowce plozace, klon palmowy, sosna gęsto kwiatowa.






Witam

Jeżeli chodzi o jodłę jest trochę nie równa. Posadz ja tak aby od budynku miała odstęp ok 3 metrów niech będzie posadzona w tym roku tylko zachowaj odstęp od budynku.

Ta ściana jest bardzo ładna dobrze by było posadzić coś na tle tej ściany np miskant gracillimus lub morning light w odstępach 1 m. Następnie hortensje, tawuły golden carpet, golden princes, golf flame. Na wiosenne kwitniecie możesz posadzić na tej rabacie, krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty, czosnki. Piękne kolorowe jeżówki. Imperata posadzona w kępie w jakimś rogu.

Spójrz do na wątek "japoński ogród Reni i Matowego" Renii.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
AlinaP 23:31, 04 wrz 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
LLEA napisał(a)
Nic jeszcze nie wkopane więc nie jest to ostateczny układ, jeszcze wszystko można zmienić. Dla bonsaia liściastego zaplanowałam miejsce w kwaterze przy samym chodniku, nie widać go na zdjęciach. Nad trawami rzeczywiście się zastanawiam, wiem że może być problem z ich zimowaniem, dlatego wciąż ich nie kupiłam. Chciałabym żeby akurat koło jodły dla równowagi była też jakąś bordowa plama. Jałowce nie znam odmiany, ale mają być do 1,5m szerokie i na 0,5m wysokie. Także w takim układzie na pewno się połącza. Możliwe że rododendron przesunę do przodu a za nim może dam duża grupę świecznic, uwielbiam je! Za red baronami myślę żeby zasadzic np. Zimozielone bergenie. Gdy traw nie będzie zawsze wypełnia przestrzeń. Zastanawiam się jeszcze nad grupowym zasadzeniem plam krokusów lub sasanek. Cały czas przekopuje internet w celu uzupełnienia tej rabaty. Główny cel to uzyskanie rabaty ładnej przez cały rok oraz żeby w każdym miesiącu coś kwitło (krokusy wiosenny, wrzośce, Sasanki, jaskry, swiecznica, Bergenia, krokus jesienny, może funkia). Dobór gatunków cały czas się kotłuje ‍♀️ Dlatego też licze na wszelkie rady, co do takiego stylu, leśno-japońskiego będzie pasować.

Czyli te 3 kolumnowe cisy odpadają? Na tle ściany zamiast tych cisów widzę piękny egzemplarz choiny pendula.Zeszlej wiosny widziałam taki w sprzedaży. Gdybym zaczynała urządzać ogród, nie wahałabym się. Wtedy jodła nie ma racji bytu. Wg mnie oczywiście. Właśnie! Brakowało mi tu innego kształtu liści i to zapewnia zimozielone bergenie. Myślałam o nich gdzieś z przodu. Co nie znaczy, że jestem przeciwna jalowcom. Ale nn to loteria. Wbrew pozorom 20 m2 to niedużo. Zgadzam się, rododendron tam gdzie proponowałam po latach będzie za duży. Bardziej chodziło mi o zaciszne miejsce. Pozdrawiam
____________________
Ala
LLEA 19:45, 08 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135


Pierwsze 20 ton ziemi przyjechało, teraz czas to przerzucić w odpowiednie miejsca, potem kolejna wywrotka i kolejna i kolejna.... Mam nadzieję, że więcej jak 3 nie będą potrzebne

____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
LLEA 18:44, 09 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Podnosimy teren przed domem. Dwadzieścia ton już przerzucone. Wszystko robimy sami, taczki, łopatą i grabie, także, jestem mega dumna z męża! ❣️



Przy okazji przegląd hortenki które powoli czują jesień.
Vanilla Fraise


Limelight


Polar bear
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
LLEA 08:53, 13 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
To moje pierwsze sztuki Vanilli Fraise i muszę przyznać że chyba to będzie moja miłość. Pięknie się wybarwiają. Zauważyłam że ta która ma więcej słońca szybciej się wybarwia i idzie ładnie cieniowaniem te co mają sam cień przebarwiają się całościowo a nie od dołu ale mimo wszytsko chyba się w nich rozkochuje ❣️
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
LLEA 19:40, 17 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Jeszcze nie skończona ale jest! Nowa, moja, japońsko, leśna rabata przed wejściem do domu.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies