Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni

Wiolka5_7 11:34, 01 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Obrzeża wyszły super tak jak Danusia napisala pasują idealnie u mnie też takie ostatnio powstały

Ciekawa jestem co posadzisz na nowych rabatach.... ? plany i zakupy uwielbiam !
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
LLEA 12:00, 01 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Powstał pierwszy plan ale nie wiem czy dobry...
Rabata, dość duża ma ponad 20m2. Chciałabym, żeby była jak najmniej obsługowa ale ładna przez cały rok. Myślałam głównie o krzewach iglastych, drzewach małych liściastych, trawy. Jest jeszcze kwestia taka, żeby nie pylily i nie brudziły elewacji. Zaplanowałam klon palmowy Garnet, pod nim białe wrzosy, kule z cisów, jodła balsamiczna nana, Jałowiec plozacy, jakąś jodłę albo świerk miniaturowego, rozplenica rebrum, i wiaz bonsai, który już mam. Chodzi mi o zachowanie mas kolorystycznych i zimozielonych roślin. Przy ścianie jeszcze będzie sporo miejsca więc nie wiem co tam zasadzic. Wystawa wschodnio Południowa, słońce jest tam gdzieś do 13-14.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
popcorn 12:09, 01 wrz 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ale ładnie u Ciebie się zapowiada! Bryła budynku nietypowa, tarasy, obrzeża, wszystko przemyślane, super!
Rośliny nabierają masy. Posadź wg projektu, a jak coś nie będzie pasowało to będiesz przesadzać

Wszyscy się uczymy i najlepiej wychodzi nauka na żywo, we własnym ogrodzie. Wszędzie są różne warunki glebowo-oświetleniowe, plus wystarczy wyjechać na dwa tygodnie i niepodlewane rośliny padają jeśli nie ma opadów...

Przedogódek - dobry pomysł, ten iglak urośnie i będzie fanie wyglądał na tle szarej ściany, to samo z klonem palmowym. Nie sadziłabym iglaka zbyt blisko budynku żeby za 10 lat nie stanowił problemu/zagrożenia

powodzenia, będę zaglądać!
____________________
Mój nowy ogródek
LLEA 12:31, 01 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
popcorn napisał(a)
Ale ładnie u Ciebie się zapowiada! Bryła budynku nietypowa, tarasy, obrzeża, wszystko przemyślane, super!
Rośliny nabierają masy. Posadź wg projektu, a jak coś nie będzie pasowało to będiesz przesadzać

Wszyscy się uczymy i najlepiej wychodzi nauka na żywo, we własnym ogrodzie. Wszędzie są różne warunki glebowo-oświetleniowe, plus wystarczy wyjechać na dwa tygodnie i niepodlewane rośliny padają jeśli nie ma opadów...

Przedogódek - dobry pomysł, ten iglak urośnie i będzie fanie wyglądał na tle szarej ściany, to samo z klonem palmowym. Nie sadziłabym iglaka zbyt blisko budynku żeby za 10 lat nie stanowił problemu/zagrożenia

powodzenia, będę zaglądać!


Bardzo dziękuję myślę że będzie ładnie.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Magda70 12:52, 01 wrz 2020


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Super to już wygląda
Nie mogę się doczekać efektu końcowego. I tak jak Karola pisze...bryła budynku też super.
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Wiaan 13:14, 01 wrz 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5166
Wpadam w odwiedziny będę podglądać Twoje pomysły, ponieważ zapowiada się pięknie ciekawy budynek i bardzo podoba mi się kształt rabat, akurat lubię takie kształty
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
LLEA 19:23, 03 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Dzisiaj udało mi się zakupić większość zaplanowanych roślin na rabatę frontowa. Muszę jeszcze uzupełnić ziemię oraz dokupić brakujące i będzie sadzenie. Jak się podoba?
Jodła koreańska, rododendron, trawa red baron, jałowce plozace, klon palmowy, sosna gęsto kwiatowa.


____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
AlinaP 23:55, 03 wrz 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Dobry wieczór, odwiedzam Twój wątek, bo jestem ciekawa nowej rabaty, jakże ważnej.
Pojawił się rododendron. Czy nie uważasz, że dobrym miejscem dla niego będzie to, które zaplanowałaś dla liściastego bonsai? Podstawowa zaleta: zimozieloność.
Zapewne wiesz, że rozplenica Rubrum w naszych warunkach ma problemy z zimowaniem? Może zielonolistna z bordowymi kłosami? Jaka to odmiana jałowca? Jeśli mają zostać, to dodaj trzeciego. Przyznam się, że mam niedosyt kompozycyjny. Nawet nie wiem dlaczego. Może za dużo gatunków? Może nieadekwatnie do architektury? Nie wiem. Może ktoś podejmie dyskusję? Nawet nie przeczytałam całego wątku.
Pozdrawiam
____________________
Ala
Jagodaa 00:17, 04 wrz 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Witaj, sporo pracy już za Tobą . Osobiście zamiast jałowców i sosny dałabym większą plamę miniaturowej kosodrzewiny . Nie wiem, czy to ostateczny układ, ale coś bym wyeksponowała na tle tej ściany. Ogólnie mniej gatunków, a większe ilości.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
LLEA 08:39, 04 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Nic jeszcze nie wkopane więc nie jest to ostateczny układ, jeszcze wszystko można zmienić. Dla bonsaia liściastego zaplanowałam miejsce w kwaterze przy samym chodniku, nie widać go na zdjęciach. Nad trawami rzeczywiście się zastanawiam, wiem że może być problem z ich zimowaniem, dlatego wciąż ich nie kupiłam. Chciałabym żeby akurat koło jodły dla równowagi była też jakąś bordowa plama. Jałowce nie znam odmiany, ale mają być do 1,5m szerokie i na 0,5m wysokie. Także w takim układzie na pewno się połącza. Możliwe że rododendron przesunę do przodu a za nim może dam duża grupę świecznic, uwielbiam je! Za red baronami myślę żeby zasadzic np. Zimozielone bergenie. Gdy traw nie będzie zawsze wypełnia przestrzeń. Zastanawiam się jeszcze nad grupowym zasadzeniem plam krokusów lub sasanek. Cały czas przekopuje internet w celu uzupełnienia tej rabaty. Główny cel to uzyskanie rabaty ładnej przez cały rok oraz żeby w każdym miesiącu coś kwitło (krokusy wiosenny, wrzośce, Sasanki, jaskry, swiecznica, Bergenia, krokus jesienny, może funkia). Dobór gatunków cały czas się kotłuje ‍♀️ Dlatego też licze na wszelkie rady, co do takiego stylu, leśno-japońskiego będzie pasować.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies