Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Basia_KRK 11:12, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Jolu, Asiu, witajcie u mnie. Cieszę się na nasze wspólne pogawędki w ogrodzie
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
inka74 11:13, 01 cze 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Basia_KRK napisał(a)

Dziękuję inka Wrzucę dzisiaj aktualizację.

Bardzo mnie korci żeby poszerzyć, poczyniłam w tym kierunku wiele prób, ale nie umiem się za to zabrać. Wydaje mi się, że zbyt wiele błędów (=za małe rabaty) zostało zrobionych podczas pierwszego projektu, na początku, przy równaniu terenu, przy układaniu kostki i wyznaczaniu "ram". Są proste linie, ale są też kółka, nie potrafię za bardzo z tego wybrnąć. Trochę mnie to przerasta. Tego może tak dobrze nie widać, ale ogród nie jest prosty, ma "kilka poziomów", bo teren był ze spadkiem i chciałam go jakoś wykorzystać. Tak na razie zostało.
jak projektantka zobaczyła laika, który nie do końca może wtedy przejawiał chęć do zajmowania się ogrodem to dlatego mniejsze rabaty zaproponowała. Tak mi się wydaje. Duża rabata to duże możliwości ale i sporo pracy i wiedzy potrzebnej. Jak wtedy zadeklarowaliście, że chcecie głównie odpoczywać - to taki układ powstał. Widać, że są różnice poziomów i stare drzewa. To nie jest prosta działka ale piękny teren ogólnie a i tak to mega dobrze wygląda jak porównasz z początkiem. Teraz już dużo więcej wiesz, znasz lepiej swoją ziemię i wiesz co ci się podoba. Pora na następny krok. Baza jest świetna. Piękny, uporządkowany teren i chęci do pracy. To podstawa.

Wstaw może projekt rabat i poproś o pomoc Asię Makadamię - Podmiejski ogródek. Asia ma dobry zmysł przestrzenny i lubi wyzwania myślę, że z chęcią pomoże ci poprawić proporcje rabat. My też swoje 5 groszy dorzucimy
Ewa Anda ma za to ogromną wiedzę o roślinkach. I anielską cierpliwość . A z całej reszty pomysłów jakie się pojawią trzeba mieć sporą dozę asertywności i wybrać to, co tobie pasuje. I nie wszystko na raz a po kolei. Ja jestem zachwycona domem. Przynajmniej tym fragmentem, który jest od strony wyjścia na taras. Poradziliście sobie z domem to ogród to pikuś. Tu naprawdę potrzeba tylko drobnych korekt a nie rewolucji )
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Basia_KRK 11:30, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Wczesna wiosna 2020. Moje pierwsze cebulowe sadzone jesienią i WOW jak to fajnie, że coś kwitnie w marcu/kwietniu Przeglądając forum w lutym, byłam w szoku, że jest coś takiego jak ciemierniki, które kwitną właśnie luty/marzec, kupiłam kilka sadzonek na próbę, zobaczymy jak się u mnie odnajdą





Fioletowa łączka krokusowa (pod dużą starą sosną) ma 3 gatunki krokusów i kwitła łącznie, nieprzerwanie, prawie 1,5 miesiąca! (od 1 marca do połowy kwietnia, szaleństwo). Teraz "trawki" krokusów leżą, a nad nimi górują hortensje 'Pink Annabelle'.

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Makao_J 11:36, 01 cze 2020


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Poletko krokusowe
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Basia_KRK 11:57, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Moje pierwsze tulipany w ogrodzie (kwitły w pierwszym tygodniu kwietnia). Kupione na próbę (tulipan niski White Purissima), chyba miały kiepskie miejsce, słabo wyeksponowane, może dlatego niezbyt mi się podobają. Jak już uschną liście, to wyciągnę cebule i na jesień znajdę im lepszą miejscówkę. Ogólnie to jestem zachwycona Waszymi nasadzeniami tulipanów i już na jesień planuje co i gdzie posadzić





Żonkil / narcyz Jonquila 'Sweetness' posadzone w całej grupie pod trzema (raczej dużymi) klonami palmowymi 'Orange Dream' - uwaga! to jest hit, ponieważ te trzy klony kupiłam wczesną wiosną (pąki liści nie były jeszcze rozwinięta) i miały to być klony shirasawanum 'Aureum' A że szkółka finalnie innych nie miała, a te już były wkopane, to zostały. Lubię je, mają dobre miejsce, nic ich nie przypala, pięknie popołudniem świecą swoim kolorem, jak już słońce jest z drugiej strony.



Krokusy 'Golden Yellow' fajnie mi rozjaśniły na żółto frontowy przedogródek I na koniec migdałek trójklapowy, to stary krzew, który znajdował się na ogrodzie, gdy kupiliśmy ten stary dom z działką. Przeniosłam go w inne miejsce i tak już pozostał, jako sentymentalna 'pamiątka' Przed nim trzy szczepione na pniu klony Shirasawy Aureum / Shirasawanum Aureum, oraz duże czapy turzycy / carex 'Evergold'. Na tyłach widać jeszcze trzy wyższa szczepione na pniu migdałki, dokupiłam do kompletu

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 12:15, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Pora na magnolie, mam trzy odmiany w ogrodzie: 'Susan' , 'Leonard Messel' oraz trzy krzewy białej pełnej 'Wildcat' (posadzone w zeszłym roku - niestety były lekko przesuszone i w tym roku słabo kwitnęły, liczę na przyszły rok). Jestem zachwycona magnolią Sunsation inki, zapisałam ją na swoją listę 'Must-Have'

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 12:32, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
W połowie kwietnia migdałek w pełni rozkwitu, podobnie żonkile i kwitnące klony 'Orange Dream' Shirasawanum powoli się rozkręcają.



____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 12:58, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Pod koniec kwietnia nadal kwitły żonkile, chociaż już widać, że to końcówka. Kloniki Orange Dream zmieniają kolor w bardziej zielony. Lubię je za to, że tak bardzo się zmieniają, w zasadzie w każdym miesiącu są inne. Teraz (koniec maja) są znów bardziej żółte niż zielone. Jak już żonkile mi przekwitną/zasuszą liście (nadal jeszcze są), to planuję podsadzić po całości pod klonami hakonechloa macra zieloną, nieodmianową, już zakupiona czeka aż ogarnę resztki żonkili




Jak co roku, mam przed wejściem donicę z passiflorą z tojeścią rozesłaną 'Aurea', to mój sprawdzony duet, pięknie rośnie w tym miejscu (wejście do domu mam od północy). Zmieniam tylko kwitnące byliny, w tym roku stokrotka afrykańska i dzwonek (nie mam pojęcia jaki).
Widok na orzech włoski, klonik (w kółku) Tsuma-Gaki i szerszy kadr na cały ogród. W donicach przy tarasie mam posadzone trzy sosny gęstokwiatowe w odmianie 'Umbraculifera', a po prawej stronie sosny górskie / kosodrzewiny 'Pumilio'. Chciałam coś zimozielonego przez cały rok, no i żeby się jakoś wpasować w istniejące dookoła iglaki.

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 13:34, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Kwitną stare jabłonki, niesamowity zapach, może dlatego, że to 5 dużych, starych drzew. Będą w tym roku kompoty i szarlotki Jabłonie owocują u mnie co dwa lata.
Zabawa światłem. Panel z 'daszkiem' specjalnie tak zrobiony. Jest za nim ogromna róża pnąca sąsiada, która 'atakowła' wszystkie moje klony i magnolie, niesamowicie inwazyjna. W tym roku w lutym zrobiliśmy jej daszek, myślę, że będzie się ładnie przewieszać i do cięcia będzie nam wygodniej.



Nowa rabata na "kółku" obsadzona kulkowiskiem z cisów oraz hortensje Bobo + trawy i różne byliny.


Kwitnący klon 'Red Flamingo'. Podsadziłam go turzycą Frosted Curls. Muszę jeszcze korę lub jakiś kamień wysypać i gotowe. No chyba, żeby tam podsadzić jeszcze coś kwitnącego Może gaury? Różowe będą pasować do różowych pędów klona. Pokusa jest

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 13:43, 01 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Azalia pontyjska - to też stary krzew 'z odzysku', który dostał u nas drugą szansę W tym roku marnie kwitnął, nie wiem dlaczego, chyba go zmroziło, mało kwiatków, ale jednak co roku jest pięknie ukwiecony i pachnie na cały ogród. Próbowałam dokupić w szkółkach drugą, żeby gdzieś obok posadzić, ale ta odmiana w zasadzie jest teraz nieosiągalna, no chyba, że przez internet.
Hosta 'Guacamole' , brunnera 'Sea Heart', epimedium 'Niveum' (nigdy mi nie zakwitło), kokoryczka.


____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies