Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Dziwna przypadłość Tuja Brabant usycha

Pokaż wątki Pokaż posty

Dziwna przypadłość Tuja Brabant usycha

marre 07:41, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
1. Witam Państwa,
Postanowiłem zamieścić tutaj post gdyż nikt nie jest w stanie mi pomóc. Było już kilku ogrodników i nikt nie wie co się dzieje z moimi tujami brabant.
Sprawa wygląda następująco:
1. Mam posadzony pas tui brabant (w sumie około 40 szt. - rosną już kilka lat).
2. Z jednej strony co sezon jedna tuja mi usycha. Pierw traci kolor na części od strony trawnika na zewnętrznej stronie, potem zaczyna coraz bardziej usychać, aż cała robi się sucha i umiera.
3. Po wymianie uschniętej tui, nowa rośnie pięknie i bez problemów, ale w następnym sezonie to samo dzieje się z kolejną, która rośnie obok wymienionej. Wymieniam kolejną i znowu za rok to samo. Kolejna za ta wymienioną zachowuje się tak samo. Wymieniłem już tak 3 tuje i w tym roku mam powtórkę.

Załączam zdjęcie pokazujące tuje (jedna już sucha od góry z poprzedniego roku bo jedna część pnia się zachowała i dopiero niedawno zaczęła usychać oraz nowa, kolejna, która zaczęła już schnąć).







Bardzo proszę o pomoc, może ktoś miał już taki przypadek.
Do chwili obecnej nikt nie jest w stanie mi pomóc i wskazać przyczyny takiego dziwnego zachowania drzewek.

Gardenarium 07:49, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcia, rozgrzeb podstawę szyjki korzeniowej i pokaż pieniek przy ziemi.
Pokaż szczegóły wykopanej już tui.
Czy masz tam glinę, czy masz za mokro, czy masz szmatę na glebie i kamienie, czy ziemia oddycha i jest prawidłowo wyściółkowane korą?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marre 07:53, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Witam Serdecznie,

Tuje rosną w ziemi, na ziemi jest linia kropelkująca i kora. Nie ma żadnych szmat czy włókniny.
Tui wykopanej obecnie nie posiadam.
Przy podstawie niczego nie zauważyłem.
Proszę zwrócić uwagę na zdjęcie tui która częściowo uschła w ubiegłym roku (tylko jeden jej konar, który został wycięty). Obecnie drugi również schnie, ale od dołu jeden nadal jest zielony . Ten zielony co ciekawe wyrasta z kikuta wyciętego w ubiegłym roku, który usechł...
Gardenarium 07:55, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeżeli zamiera część rośliny to oznacza brak przewodzenia soków. Może to być
fytoftoroza. Podlewanie Previcurem kiedyś się stosowało, nie wiem czy dozwolony jest ten środek. Pytaj o środki na fytoftorozę. Taki mam pomysł.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:58, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ważne jest abyś sprawdził przekrój gałęzi/pnia.

Jeśli to fytoftoroza to na przekroju poprzecznym pnia, po ścięciu porażonej rośliny widoczne są czerwonobrązowe przebarwienia drewna – będą to tkanki poprzerastane grzybnią. Zobacz na tui która ma objawy zamierania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marre 08:00, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Sprawdzałem i niczego takiego tam nie znalazłem. Widać to na wystającym wyciętym kikucie. Łamałem też gałęzie. Były suche niczego poza tym nie zaobserwowałem.
Gardenarium 08:00, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Znalazłam środki na tę chorobę (jeśli to oczywiście jest fytoftoroza) Proplant (oprsyk i podlewanie)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:03, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem pokaż przekrój gałęzi, nie mów że nic nie znalazłeś.
Tej chorobie sprzyja zbyt wysoka wilgotność podłoża i glina.
Jeśli to nie to, to zamiera z powodu zbyt głębokiego posadzenia, zbyt mokrego podłoża lub z powodu tego, że może zraszacze leją po tujach podlewając trawnik.

Inne powody możliwe: przenawożenie, lub coś niedobrego jest w tej glebie. Może poprzednio coś tam rosło, co chorowało i zarodniki są w glebie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:05, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Albo..inna opcja, sąsiadowi nie pasuje wysoki żywopłot i co jakiś czas "załatwia" problem podlewając jakimś "szuwaksem" żeby usychały. Daj glebę do zbadania koniecznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marre 08:05, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Rozumiem, w takim razie sprawdzę środek na tego grzyba.
Czy Topsin M 500 SC będzie też dobry?
Opcja sąsiada odpada. Płot graniczy z lasem. Nie ma tam sąsiada. Poza tym jedyny sąsiad jest z kategorii tych normalnych
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies