Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Dziwna przypadłość Tuja Brabant usycha

Pokaż wątki Pokaż posty

Dziwna przypadłość Tuja Brabant usycha

Gardenarium 08:08, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, Topsin nie jest na fytoftorozę.
Przeczytaj jeszcze mój poprzedni post o sąsiedzie.

Gleba może być skażona, nie sadź w to miejsce ponownie, wybierz ziemię, zmień podłoże do sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:09, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przesyłam grafiki, popatrz

Fytoftoroza na tui
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:10, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-i-szkodniki-zywotnikow-tuja-thuja?page=68
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marre 08:13, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Sprawdzę jeszcze raz dzisiaj wszystko dokładnie i prześlę zdjęcia z przekrojem.
Na trawniku są spryskiwacze. Sprawdzę też czy pryskają po tujach, ale wydaje mi się, że jeżeli tak to także pryskają na inne, które nie chorują.
Gardenarium 08:14, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, ale może tam zatrzymuje się akurat więcej wody..
Daj glebę do zbadania, może jest wybitnie zasadowa albo trująca..nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marre 09:39, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Bardzo, ale to bardzo Pani dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
Po południ wszystko sprawdzę, kupię preparat i zacznę działać.

Ps.
1. Kto wykonuje badanie gleby?
2. Czy drzewko ze zdjęcia to które zaczyna usychać da się jeszcze uratować wskazanym preparatem, czy należy je już usunąć?
marre 18:18, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Zamieszczam dodatkowe zdjęcia. Gałązka odcięta świeżo oraz coś cieknącego na pniu...
Gardenarium 18:34, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na bocznej gałęzi widać oznaki fytoftorozy, próbuj, ale gwarancji nie ma, to groźna choroba.

Badanie gleby wykonują okręgowe stacje chemiczno-rolnicze właściwe dla danego miejsca zamieszkania. Nie podałeś gdzie mieszkasz, poszukaj sobie w necie właściwej stacji.

Ale skoro jest diagnoza to nie potrzeba chyba badać gleby. Ale dlaczego zachorowały, choć to tuje nie do zdarcia? Nie mają dobrych warunków i od tego musisz zacząć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marre 19:04, 06 sie 2020

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Bardzo dziękuję. Już zastosowałem proplant.
Myślę że sąsiedztwo lasu nie wpływa korzystnie na tuje.
Jeszcze jedno pytanie - czy ten wyciek to też oznaką choroby?
Gardenarium 19:15, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nacieki świadczą o dużym zaawansowaniu choroby i raczej jest do spalenia, a nie do uratowania. Bardzo mi przykro, ale rokowania są słabe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies