Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

songo 00:17, 31 maj 2018

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
Witam wszystkich,

chylę czoła przed wiedzą i doświadczeniem Koleżanek i Kolegów.

Problem: miej więcej od maja na szmaragdach, daje się zaobserwować usychanie pojedynczych pędów (wyglądają na złamane, ale to nie to). Usychają całe pędy, raczej równomiernie. Tu pojedynczy przykład, ale jest tego więcej:



Częściowo uschnięta gałązka wygląda tak:


Przekroje uschniętych pędów:



Gorąca prośba o pomoc w ustaleniu przyczyny problemu i wskazówek odnośnie dalszego postępowania.
Mazan 11:06, 31 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Songo

Przekrój pnia wskazuje na fytoftorozę. Podlewanie co 14 dni Proplantem, Aliette. Ponadto oprysk Mildexem po usunięciu chorych pędów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
songo 11:28, 31 maj 2018

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
Mazan napisał(a)
Songo

Przekrój pnia wskazuje na fytoftorozę. Podlewanie co 14 dni Proplantem, Aliette. Ponadto oprysk Mildexem po usunięciu chorych pędów.



Dziękuję za szybką i precyzyjną odpowiedź.

Podejrzewając podobny rozwój sytuacji, podlałem parę dni temu drzewka Previcurem (na razie jednorazowo). Kontynuować, czy jednak Proplant/Aliette? (oczywiście oprysk Mildeksem swoją drogą).

Pozdrawiam!
Mazan 11:31, 31 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Songo

Kontynuować zwiększając ilość podlewań do trzech.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mangaa 11:48, 31 maj 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Mazan
bardzo dziękuję za pomoc i otwieranie oczu na problemy.
Widać muszę się jeszcze nauczyć obserwacji moich roślin bo połowy rzeczy nie dostrzegam.

Jeśli chodzi o pęknięcie to jest to chyba jednak uszkodzenie linką, bo na drugiej gałęzi przebiega w podobnym miejscu.

Natomiast niewątpliwie rośliny mają jakiś jasnoszary nalot! Teraz dopiero zwróciłam uwagę, że to może być szara pleśń.
Ale zmyliło mnie to że ściągaliśmy darń wokół i myślałam, że tujki są brudne z ziemi.
piotraudi 14:03, 31 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Czyżby to samo było u mnie??
songo 14:05, 31 maj 2018

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
Mazan napisał(a)
Songo
Kontynuować zwiększając ilość podlewań do trzech.


Tak zrobię. Dziękuję za pomoc, pozostając pod wrażeniem ogromu wiedzy i doświadczenia. Ile tysięcy drzew trzeba uratować, żeby takie zdobyć?

Pozdrawiam.
piotraudi 17:56, 31 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Mazan napisał(a)
Piotraudi

To 'obrączka' grzyba powodującego zamieranie wierzchołków pędów.

Żeby móc zaglądać na Forum trzeba podobno mieć siły, a uzyskać je można .., itd.


Pozdrawiam


Szukam szukam i nic nie mogę znaleźć jaki oprysk zastosować na tego grzyba? Topsin mondatak, polyversum nieskuteczne może rovral aquaflo? Dodam że z niedużych brązowych przebarwień na gałązka po pewnym czasie cała gałązka usycha
Mazan 12:47, 01 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Na te grzyby nie wymyślono skutecznej metody zwalczania oprócz wycinania 2 cm poniżej obrączki i zabezpieczania preparatami fosfonowymi i propanokarbem, np aliette, proplant. Obie substancje zawiera Provado Plus.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 14:52, 01 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
maxiu61 napisał(a)
Witam serdecznie

Drodzy forumowicze czy ktoś z was wie może co to za robactwo. Pojawiło się dwa dni temu na tujach a tuje są praktycznie do wycięcia. Po zimie myślałem ze po prostu zmarzły ale wstrzymałem się z wycinka a tu nagle wyległo się to coś jak na fotkach. Szukałem w necie ale znalazłem tylko artykuły o mączniaku on znacznie rożni się od tego co jest u mnie. Są to malutkie podobne do ćmy 3-5mm fruwające stworki. Nie wiem czy ma to jakikolwiek związek z brązowieniem thuj i prosił bym o wypowiedz kogoś kto miał podobny problem. Dodam ze jestem laikiem i mam nadzieje ze nie powielam tego problemu. Dodaje zdjęcia z czarnego tla bo na tujach nie ma możliwości zrobić wyraźnego zdjęcia.Tuje maja tylko zielone czubki reszta brązowa jak na foto lub całkowicie obumarło.




Wklej zdjęcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies