Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zielono mi...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielono mi...

Atina 20:23, 01 gru 2021


Dołączył: 01 gru 2021
Posty: 28
Gleba gliniasta ale wcześniej rosło na tych polach zboże.. jest warstwa czarnoziemu a w niektórych miejscach dokopuje się do obornika chyba…mulczować w donicach chciałam kompostem .. podpatrzone na yt
____________________
Atina Zielono mi
Atina 20:40, 01 gru 2021


Dołączył: 01 gru 2021
Posty: 28
Anda napisał(a)
Witaj Zapelnione donice na pewno dadzą świetny efekt. Dodam jeszcze do pytań Sylwi pytanie o glebę i jaki chcesz zastosować rodzaj mulczu? Ważny jeszcze jest rodzaj architektury, pewnie nowoczesna? Są tam okna, które nie powinny być zasłoniete wysokimi nasadzeniami? Bardzo ładnie wyglądają wysokie trzcinniki - wcześnie startują i zdobią cały rok


Pozwoliłam sobie zajrzeć do Twojej wizytówki przepiękne zdjęcia i ogród!!! chętnie będę podglądać bo odkąd zaczęła mnie wciągać tematyka ogrodowa to największym wyzwaniem jest upchnięcie na małej powierzchni wszystkie rośliny które mi się podobają i żeby to było jeszcze spójne.. na szczęście jeszcze nie mam nawodnienia i docelowego trawnika bo co chwile zmniejszam jego powierzchnie na rzecz rabat i ciagle mam mało
P.S. Jakim aparatem robisz zdjęcia ?
____________________
Atina Zielono mi
Anda 21:55, 01 gru 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Atina napisał(a)


Pozwoliłam sobie zajrzeć do Twojej wizytówki przepiękne zdjęcia i ogród!!! chętnie będę podglądać bo odkąd zaczęła mnie wciągać tematyka ogrodowa to największym wyzwaniem jest upchnięcie na małej powierzchni wszystkie rośliny które mi się podobają i żeby to było jeszcze spójne.. na szczęście jeszcze nie mam nawodnienia i docelowego trawnika bo co chwile zmniejszam jego powierzchnie na rzecz rabat i ciagle mam mało
P.S. Jakim aparatem robisz zdjęcia ?


Dziękuję Używam lustrzanki Pentaxa. Jednak puszka w sumie nie jest ważna, tylko oko fotografa i obiektyw

Na małej powierzchni niestety trzeba się ograniczać. Masz jakiś plan całości? Ile powierzchni ogrodu masz w sumie?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Atina 22:58, 01 gru 2021


Dołączył: 01 gru 2021
Posty: 28
Działka ma 32m na 28,5m.. 9 arów…Na ten moment stworzyłam taki szkic ale muszę trochę zaktualizować bo ciągle go zmieniam… z tyłu posadziłam na jesieni 50 szt. szmaradgów, hortensje, rozchodniki, miskanty, rozplenice i 100 cebul, taki eksperyment zobaczymy na wiosnę czy coś przetrwa aa i jeszcze dwa drzewka szczepione platana i wiśnie osobliwą, bo te mi się spodobały … polowałam jeszcze na klony drummondi albo globsum ale nie znalazłam ładnie szczepionych w pobliskich szkółkach .. blokują mnie brukarze którzy nie wyrobili się ze wszystkimi pracami i czekam na wiosnę
____________________
Atina Zielono mi
Anda 16:02, 02 gru 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Baardzo fajny plan Super, że będziesz miała również warzywnik i że sadzisz drzewa. Bez drzew nie ma ogrodu. To one nadają klimat.
Te niebieskie "szybki" nad wejściem i nad tarasem to daszek?

Teraz parę uwag Mogłabyś wyjść z drzewami bardziej na środek. Na planie sadzisz wszystko przy płocie. Kiedyś Alan T. określił to jako sadzenie wirówkowe - wszystko leci pod płot

Jedną rabatę powiększyłam lekko na planie - tak zupełnie w ciemno, bo przecież nie widziałam nawet fotek



Mam nadzieję, że pokażesz fotki, jak to teraz u Ciebie wygląda
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 16:09, 02 gru 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Atina napisał(a)
Bardzo mi miło że weszłyście się przywitać... może zacznę od przodu...mam przy wejściu do domu takie donice wykonane z palisady.. rozmiar 1 m x 1,4 m każda..


próbuje sobie je zapełnić.. na razie wymyśliłam coś takiego jak na tym kolażu, po pięć roślinek do jednej


sesleria, te białe kwiatuszki to arenaria..myśle też o pięciorniku snowflake..
kocimiętka, szałwia albo przetacznik
rozplenica albo coś innego zimozielonego jakiś iglak?
a w środku cebule globmastera a jak przekwitnie to jeżówki
kolorystyke taką chciałabym zachować przy innych nasadzeniach biel, róż, fiolet.
czy to ma sens? czy będzie zdobić czy lepiej coś zimozielonego?


W tych najniższych donicach mogłabyś posadzić rośliny do półcienia, bo będziesz go tam troszkę miała od ogrodzenia. Np. Hakonechloa macra mogłaby się tam ślicznie przewieszać na boki.

Jeśli coś zimozielonego to pięknie wygląda Pinus Low Glow
Kocimiętki przy kostce bym nie sadziła. Bardzo się wysiewa. Szałwia Caradonna bardzo ładnie by tu wyglądała.

Na wiosnę dodałabym Anemone blanda i Scilla sibirica lub krokusy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Atina 09:22, 08 gru 2021


Dołączył: 01 gru 2021
Posty: 28
Anda napisał(a)
Baardzo fajny plan Super, że będziesz miała również warzywnik i że sadzisz drzewa. Bez drzew nie ma ogrodu. To one nadają klimat.
Te niebieskie "szybki" nad wejściem i nad tarasem to daszek?

Teraz parę uwag Mogłabyś wyjść z drzewami bardziej na środek. Na planie sadzisz wszystko przy płocie. Kiedyś Alan T. określił to jako sadzenie wirówkowe - wszystko leci pod płot

Jedną rabatę powiększyłam lekko na planie - tak zupełnie w ciemno, bo przecież nie widziałam nawet fotek



Mam nadzieję, że pokażesz fotki, jak to teraz u Ciebie wygląda



Hej dzieki za podpowiedzi. Te szybki to po prostu płyty tarasowe. Co do drzew to są ponad dwa metry od płotu. Na ten moment wydaje mi się ze potrzebujemy trawnika na rekreację i nie ma miejsca posadzić drzewo na środku. Na planie wydaje się więcej miejsca niż w rzeczywistości. Co do rabaty pod oknami to planowałam w tym miejscu co zaznaczyłaś ale teraz przy pierwszym śniegu dokładnie w tym miejscu spadła czapa śniegu i chyba rośliny nie miałyby tu łatwo. Uakualniłam plan i na pewno przy tarasie podoba mi się ta rabata.


Myślę jeszcze o oddzieleniu warzywniaka od trawnika.

A na zdjęciach nie ma co pokazywać.. tak wygląda tył

____________________
Atina Zielono mi
Atina 09:28, 08 gru 2021


Dołączył: 01 gru 2021
Posty: 28
Anda napisał(a)


W tych najniższych donicach mogłabyś posadzić rośliny do półcienia, bo będziesz go tam troszkę miała od ogrodzenia. Np. Hakonechloa macra mogłaby się tam ślicznie przewieszać na boki.

Jeśli coś zimozielonego to pięknie wygląda Pinus Low Glow
Kocimiętki przy kostce bym nie sadziła. Bardzo się wysiewa. Szałwia Caradonna bardzo ładnie by tu wyglądała.

Na wiosnę dodałabym Anemone blanda i Scilla sibirica lub krokusy.



Masz rację.. ogrodzenie tworzy cień. Hakone z szałwią super połączenie. Ta caradonna wygląda super. Zimozielone byłoby wskazane ale jakoś najtrudniej mi się łączy z bylinami. Chciałabym też różaneczniki gdzieś z przodu. Dzięki. Pozdrawiam
____________________
Atina Zielono mi
Agi2006 10:19, 08 gru 2021


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
Witam się i ja u Ciebie. Fajny domek wiec myślę że ogrod tez będzie klimatyczny ale pasujący do prostej bryły budynku. Ze swojej strony popieram caradonne ale też proponuje rozchodniki matrona. A nie chcesz pociągnąć tej mini rabatki pod te długie wąskie okna? Moim zdaniem aż się prosi
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Atina 11:48, 08 gru 2021


Dołączył: 01 gru 2021
Posty: 28
Agi2006 napisał(a)
Witam się i ja u Ciebie. Fajny domek wiec myślę że ogrod tez będzie klimatyczny ale pasujący do prostej bryły budynku. Ze swojej strony popieram caradonne ale też proponuje rozchodniki matrona. A nie chcesz pociągnąć tej mini rabatki pod te długie wąskie okna? Moim zdaniem aż się prosi

Hej! Rozchodniki mam posadzone z rozplenicą w lewym rogu i pewnie powtórzę je na rabatach.. a pod wąskimi oknami planowałam rabaty zwłaszcza że tam dwa fixy są ale z w tym miejscu z dachu spada śnieg i taki ciężar może połamać rośliny a marzyły mi się różaneczniki bo tam jest dużo cienia.
P.S. Widzę że z okolic Sącza jesteś .. bardzo lubimy te tereny bo mąż z Barcic pochodzi pozdrawiam
____________________
Atina Zielono mi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies