Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Wszystkich Świętych u naszych zachodnich sąsiadów

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystkich Świętych u naszych zachodnich sąsiadów

kaskak 21:22, 18 cze 2018

Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 9
Ja na wszystkich świętych wyjeżdżam na grób swojego dziadka. Jest taki [] gdzie zaopatruje się w kwiaty
Basilikum 13:38, 23 cze 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
No musze tu cos napisac, jako mieszkanka Bawarskiej wsi opiekujaca sie grobem rodzinnym mojego meza.
Bardzo malo jest u nas zakrytych grobow, na palcach jednej reki mozna je policzyc. Choc ostatnio staja sie modne. Na cmentarzu w pobliskiej wsi jest kilka wymagajacych mniej pielegnacji. Jak bede to zrobie fotki.
U nas wiekszosc ludz dba sama o groby bliskich, czasami oplacaja kogos kto podlewa. Dekoracje mozna kupic w wyspecjalizowanym ogrodniczym, tam tez mozna sie poradzic, w jednym do ktorego jezdze sa nawet 4 goroby pokazowe, jak mozna obsadzic. Pewnie mozna tam tez zamowic kogos kto pojedzie na grob i posadzi ale to pewnie koszty duze sa. W Monachium widzialam tabliczki firm, ktore zajmuja sie pielegnacja grobow, u nas jeszcze ta kultura nie dotarla. Choc pewnie gdybysmy sie wyprowadzili gdzies daleko to komus bysmy zaplacili za pomoc.
Co mi sie bardzo podoba to znicze, u nas na grobie pali sie jeden znicz. Mamy specjalna lampke, w ktora wkladamy zwykly wklad. Nie cierpie w Pl luny nad cmentarzem i grobow zastawionych plastykowymi zniczami az po brzeg. Moim zdaniem jest to bardzo nie ekologiczne.

Troche wystawowych fotek z Bawarskiej Wystawy Ogrodowej w Deggendorf 2014
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Basilikum 13:40, 23 cze 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Basilikum 15:17, 23 cze 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
Wystawa ogrodowa W Sachsonii Löbau 2012


____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Basilikum 15:45, 23 cze 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Basilikum 17:54, 23 cze 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
i ostatnie na nagrobku pisze "zloz wszystko cicho w Boze rece"


jak bede na cmentarzu to zrobie kilka fotek jak to u nas wyglada
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Kokesz 15:54, 09 lut 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Zainteresował mnie ten temat, bo chcemy z eMem zrobić w podobny sposób grób, o który nikt nie dba. Posadzić rośliny zadarniające, które wytrzymałyby bez podlewania...eM pokazał zdjęcia teściowej i co usłyszał:
"Tak podejrzewaliśmy źe to groby są.tylko ludzie o innej wierze"
Masakra

Z ciekawości, jak wyglądały groby kiedyś, przeszukałam internet i znalazłam
takie zdjęcia https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ocalic-cmentarz-od-zapomnienia-nekropolia-w-gdyni-orlowie,nId,1545386
Przecież są prawie takie same, tylko niezadbane...ludzie już nie pamiętają, że kiedyś były groby w formie usypanego kopczyka z ziemi z posadzonym "doktorkiem", żeby się ziemia nie osypywała...

I jeszcze fajny artykuł http://www.glos.upwr.edu.pl/aktualnosci/46889/przyrodnicy_o_zieleni_na_cmentarzach.html
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 16:25, 09 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Reniu, fajnie, że chcecie zadbać w ten sposób o grób. To na pewno lepsze dla środowiska, niż pełne groby. Wtedy cmentarze są pełne życia

Ludzie o innej wierze Ja żyję w katolickim landzie. Tutaj dzieci też chodzą do komunii

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Basilikum 16:34, 09 lut 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
A dokladnie u nas tez prawie same katolickie groby na cmentarzu
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Kokesz 16:37, 09 lut 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Anda napisał(a)
Reniu, fajnie, że chcecie zadbać w ten sposób o grób. To na pewno lepsze dla środowiska, niż pełne groby. Wtedy cmentarze są pełne życia

Ludzie o innej wierze Ja żyję w katolickim landzie. Tutaj dzieci też chodzą do komunii



Wiem Ewa, jak usłyszałam, co powiedziała teściowa, to się zagotowałam
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies