Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Wszystkich Świętych u naszych zachodnich sąsiadów

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystkich Świętych u naszych zachodnich sąsiadów

ewalm 22:59, 03 lis 2011


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Problemem są też kradzieże na cmentarzach - a te dotyczą i co ładniejszych dekoracji nagrobnych, i trwałych kwiatów ciętych, i także roslin posadzonych przy lub na grobach. Przy grobie mojego Taty posadziłam dwa lata temu powojnik - następnej wiosny "zaginął", zgrabnie wykopany. Jeszcze było widać, że jest młody i da się łatwo wykopać. A posadziłam go dlatego, że kwiaty ustawione w donicach i dekoracje ginęły.... no, przykre. I przestałyśmy się starać, no bo ile można. Zostanie bluszcz na murze i czasem kwiaty w wazonie...
____________________
Ogródek na trzy lata
Pszczelarnia 13:00, 08 lis 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jolu, dziękuję za relację. Powiem po niemiecku "raffniert" - tak można nazwać te ogrody - cmentarze w języku niemieckim. A co do Niemców i grobów: żyjący zapominają czasem o tym, że gdzieś tam jest grób ich bliskiego, systematycznie przypomina o tym korespondencja finansowa (rachunki) pomiędzy firmą utrzymującą a właścicielem. Miałam przyjemność uczestniczyć w uroczystości Wszystkich Świętych dnia 1.11. w katolickiej Bawarii w 150 tysięcznym mieście - ludzi niewiele, garstka, chodził personel firm i zapalał znicze i świeczki. Można i tak.
Nam generalnie brakuje spojrzenia estetycznego na rzeczywistość. Skoro mamy chaos urbanistyczny (ale urbaniści mówią, że są bez "uprawnień kompetencyjnych"), to on dotyczy również przestrzeni wspólnej komunalnej, jaką niewątpliwie jest cmentarz.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Joku 15:07, 08 lis 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12089
Ewa, cała przyjemność po mojej stronie. Cieszę się że moje obrazki sie spodobały. Te przykłady były akurat mocno "wypieszczone", bo wystawa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. No i firmy prezentujące się liczyły na pewno na poźniejsze zainteresowanie klientów.

____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
weronika77 17:14, 06 lut 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 3203



Odpowiedni. Nawet gdyby był zielony iglaczek na białym żwirku, ze skromną tabliczką, taki chciałabym.


Joku, dziękuję za takie fragmenty "parku pamięci".
Chciałabym, żeby cmentarz był parkiem pamięci, zadumy, i wyglądał estetycznie zawsze a nie tylko od święta. Nie powinien być pokazem zbieraniny "na co kogo stać" i "bezguścia". Wszyscy zmarli powinni być pochowani, niezależnie od stopnia zamożności, w wyznaczonym miejscu, i zadbanym.
Administrator tego miejsca dbałby o jego wygląd, tak jak dba się o parki, w ramach budżetu i podatków, a wiele osób znalazłoby tu stałą pracę. To tylko moje skromne zdanie.

Dodałabym przykłady "miejsc pamięci" z innych miejsc, ale nie pasują do tytułu wątku.



____________________
weronika77 - Bajkowy ogród weroniki, Wizytówka
Joanka 17:48, 25 lut 2012


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Jolu dziękuję za ten wątek.
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Juzia 15:33, 27 lut 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38588
Joku napisał(a)
Ta dekoracja urzekła mnie swoją prostotą









A z czego zrobić taki dwubarwny dywan, żeby dobrze rósł w półcieniu??????
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Joku 20:28, 27 lut 2012


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12089
Te dywany są z niziutkiej odmiany irgi (np. Major, ale są też odmiany o drobniutkich liściach niemal pełzające po ziemi).
Jaśniejsze dywaniki to chyba była trzmielina, ale pewna nie jestem.
Całość jest systematycznie cięta.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Juzia 20:33, 27 lut 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38588
Dziękuję za odpowiedź
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Joku 20:35, 27 lut 2012


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12089
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
alp_22 08:53, 15 maj 2012

Dołączył: 25 kwi 2012
Posty: 10
Joku, wspaniały pomysł, aby pokazać nam te dekoracje. Dziękuję, z wielką przyjemnością i zainteresowaniem je obejrzałam. Mam tylko jeden grób, gdzie płyty nie ma,, ale na tym jednym - spróbuję. Muszę tylko rozkminić, co to za rośliny te okrywowe.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies